Čtyřčlenná rodina na procházce

Jak správně vybrat cestovní pojištění? - 2. díl

V minulém článku jsme se podívali na to, jak správně vybrat cestovní pojištění. Hledisek je několik a vždy závisí na tom, čemu se na dovolené chcete věnovat. Dnes se proto podíváme na několik dalších hledisek, která je dobré při výběru pojištění zvážit.

Nechcete vyřizovat kompenzace? Sjednejte si připojištění

Některé pojišťovny pak nabízejí i služby, se kterými se běžně nesetkáte. Například u ERGO pojišťovny a České pojišťovny máte v rámci cestovního pojištění i tzv. letového asistenta. Ten vám pomůže získat odškodnění za zpožděný či zrušený let, ale i za zpožděná zavazadla.

Nebo si tyto služby můžete sjednat přímo, a to u některé ze společností, které je poskytují. V České republice jsou to například společnosti Vašenároky.cz, Click2Claim, SkyCloud a další.

Plánujete sportovat? Pojistit si můžete i jeden den

Další kategorií v rámci cestovního pojištění jsou sporty. Před sjednáním nahlédněte do pojistných podmínek, zda se na vaše sporty pojištění vůbec vztahuje.

Každá pojišťovna má vlastní seznam sportů, který je zahrnut v základní variantě cestovního pojištění, dále pak seznam rizikových sportů, které je možné za příplatek pojistit a pak sporty, které vám pro jejich rizikovost nepojistí vůbec. A tyto seznamy se u jednotlivých pojišťoven liší.

Snadno se vám tak stane, že zatímco u jedné pojišťovny je surfing zahrnut v základním krytí, jinde si ho musíte připojistit. A někde si můžete připojistit jízdu na ZipLine, zatímco jiná pojišťovna vám řekne, že pro vysokou rizikovost má takový sport ve výlukách.

Pokud budete na dovolené provádět nějaké rizikové sporty, nemusíte si toto připojištění sjednat na celou dobu pobytu. Jestliže víte, že vás rizikové aktivity čekají jen v určité dny, můžete si u některých pojišťoven sjednat pojištění rizikových sportů pouze na vybrané dny. Takovou variantu nabízí například Direct pojišťovna.

Orientujte se i podle výluk

Žádná pojišťovna vás nepojistí na vše a za takových podmínek, jaké chcete. Některá má ve výlukách poškození zavazadel při přepravě, jiná vás nepojistí proti rizikovým sportům pouze ve vybrané dny, další pojišťovna vás na rizikové sporty nemusí pojistit vůbec. Většina pojišťoven má ve výlukách alkohol, a to s nulovou tolerancí. Pokud si dáte skleničku dobrého vína k večeři ve slušném podniku, a následně se vám udělá nevolno a budete potřebovat ošetřit, nemusí pojišťovna plnit.

Věnujte proto nějaký čas k prostudování pojistných podmínek a zejména výluk. Ty pak porovnejte s činnostmi, které plánujete provozovat. Podle toho pak můžete vybírat pojišťovnu, jejíž výluky vás nejméně omezují.

Rada na závěr

Při výběru cestovního pojištění hraje roli řada faktorů. Nejprve si proto sepište, kam jedete, na jak dlouho, a jakým aktivitám se na dovolené plánujete věnovat.

Pokud cestujete jen na víkend po Evropě či okolních státech, stačí vám i cestovní pojištění k platební kartě. Jestliže jedete dále, je potřeba zvolit komplexnější krytí. Pokud cestujete s dětmi, vyplatí se zvážit pojištění odpovědnosti. Další doplňková pojištění můžete využít při cestě se speciálním sportovním vybavením, při rizikových sportech, pokud chcete ochránit svá zavazadla nebo nechcete mít starosti s řešením kompenzací při zpoždění či zrušení letu, nebo při zpoždění a ztrátě zavazadel.

Jedna univerzální rada a univerzálně nejlepší cestovní pojištění neexistuje. Vždy záleží na tom, kam jedete, na jak dlouhou dobu, s kým, a jaké aktivity plánujete provozovat.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?