Blog
Cestování
Čtyřčlenná rodina na procházce

Jak správně vybrat cestovní pojištění? - 2. díl

12. července 2019|Sára Nováková|

V minulém článku jsme se podívali na to, jak správně vybrat cestovní pojištění. Hledisek je několik a vždy závisí na tom, čemu se na dovolené chcete věnovat. Dnes se proto podíváme na několik dalších hledisek, která je dobré při výběru pojištění zvážit.

Porovnat pojištění

Nechcete vyřizovat kompenzace? Sjednejte si připojištění

Některé pojišťovny pak nabízejí i služby, se kterými se běžně nesetkáte. Například u ERGO pojišťovny a České pojišťovny máte v rámci cestovního pojištění i tzv. letového asistenta. Ten vám pomůže získat odškodnění za zpožděný či zrušený let, ale i za zpožděná zavazadla.

Nebo si tyto služby můžete sjednat přímo, a to u některé ze společností, které je poskytují. V České republice jsou to například společnosti Vašenároky.cz, Click2Claim, SkyCloud a další.

Plánujete sportovat? Pojistit si můžete i jeden den

Další kategorií v rámci cestovního pojištění jsou sporty. Před sjednáním nahlédněte do pojistných podmínek, zda se na vaše sporty pojištění vůbec vztahuje.

Každá pojišťovna má vlastní seznam sportů, který je zahrnut v základní variantě cestovního pojištění, dále pak seznam rizikových sportů, které je možné za příplatek pojistit a pak sporty, které vám pro jejich rizikovost nepojistí vůbec. A tyto seznamy se u jednotlivých pojišťoven liší.

Snadno se vám tak stane, že zatímco u jedné pojišťovny je surfing zahrnut v základním krytí, jinde si ho musíte připojistit. A někde si můžete připojistit jízdu na ZipLine, zatímco jiná pojišťovna vám řekne, že pro vysokou rizikovost má takový sport ve výlukách.

Pokud budete na dovolené provádět nějaké rizikové sporty, nemusíte si toto připojištění sjednat na celou dobu pobytu. Jestliže víte, že vás rizikové aktivity čekají jen v určité dny, můžete si u některých pojišťoven sjednat pojištění rizikových sportů pouze na vybrané dny. Takovou variantu nabízí například Direct pojišťovna.

Orientujte se i podle výluk

Žádná pojišťovna vás nepojistí na vše a za takových podmínek, jaké chcete. Některá má ve výlukách poškození zavazadel při přepravě, jiná vás nepojistí proti rizikovým sportům pouze ve vybrané dny, další pojišťovna vás na rizikové sporty nemusí pojistit vůbec. Většina pojišťoven má ve výlukách alkohol, a to s nulovou tolerancí. Pokud si dáte skleničku dobrého vína k večeři ve slušném podniku, a následně se vám udělá nevolno a budete potřebovat ošetřit, nemusí pojišťovna plnit.

Věnujte proto nějaký čas k prostudování pojistných podmínek a zejména výluk. Ty pak porovnejte s činnostmi, které plánujete provozovat. Podle toho pak můžete vybírat pojišťovnu, jejíž výluky vás nejméně omezují.

Rada na závěr

Při výběru cestovního pojištění hraje roli řada faktorů. Nejprve si proto sepište, kam jedete, na jak dlouho, a jakým aktivitám se na dovolené plánujete věnovat.

Pokud cestujete jen na víkend po Evropě či okolních státech, stačí vám i cestovní pojištění k platební kartě. Jestliže jedete dále, je potřeba zvolit komplexnější krytí. Pokud cestujete s dětmi, vyplatí se zvážit pojištění odpovědnosti. Další doplňková pojištění můžete využít při cestě se speciálním sportovním vybavením, při rizikových sportech, pokud chcete ochránit svá zavazadla nebo nechcete mít starosti s řešením kompenzací při zpoždění či zrušení letu, nebo při zpoždění a ztrátě zavazadel.

Jedna univerzální rada a univerzálně nejlepší cestovní pojištění neexistuje. Vždy záleží na tom, kam jedete, na jak dlouhou dobu, s kým, a jaké aktivity plánujete provozovat.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).