Rodina dělá bábovky na pláži

Jak správně vybrat cestovní pojištění? - 1. díl

Jednou z věcí, kterou je potřeba před odjezdem na dovolenou do zahraničí zařídit, je sjednání cestovního pojištění. To ale ale někomu může činit potíže, zejména pokud se v daném produktu neorientuje a neví, na co se zaměřit. Přinášíme tak jednoduchý návod, jak si správně vybrat cestovní pojištění.

Výběr pojišťovny nepodceňte

Základem je výběr dobré pojišťovny, a to z mnoha hledisek. Zajímat byste se měli o druhy připojištění, viz níže, ale i o výši pojistných limitů, výluky a v neposlední řadě i o samotné chování a následnou péči pojišťovny.

Bývá pravidlem, že při sjednání vám jdou pojišťovny na ruku a jednání s nimi je bezproblémové. V případě potíží a pojistné události se ale může stát, že pojišťovny budou hledat různé kličky, jak se z plnění vykroutit. Nebo s nimi může být pomalá a nedůsledná komunikace.

Doporučuje se proto prověřit si pojišťovnu i na internetu a přečíst si různé recenze. I ty vám mohou napovědět, jak pojišťovna řeší skutečně vzniklé problémy.

Kde si můžete pojištění sjednat?

Variant, kde si sjednat cestovní pojištění, a jak si jej sjednat, je několik. Můžete zajít na pobočku vybrané pojišťovny a vyřídit vše na místě, takzvaně na počkání. Nebo si otevřít webovou stránku dané pojišťovny a sjednat si pojištění tam.

Další možnost je otevřít si internetové bankovnictví vaší banky a sjednat si cestovní pojištění tam. Každá varianta má své pro a proti, viz níže.

Pojistný limit pro ošetření

Při sjednávání cestovního pojištění se ptejte sami sebe, které státy plánujete procestovat, a podle toho zvolte dostatečně vysoký limit pojistného krytí.

Pokud cestujete jen po okolních státech, postačí vám pojistný limit okolo 3 000 000 Kč. Takový standardně poskytují i banky v rámci cestovního pojištění k platební kartě.

Pokud cestujete dále po Evropě, je potřeba se pojistit v rámci pojištění léčebných výloh alespoň na 5 000 000 Kč. A pokud vaše cesta vede do exotické destinace nebo do USA, hledejte takové pojištění, které vám nabídne pojistné krytí do výše 10 000 000 Kč, případně i neomezené krytí. Takovou variantu už ale nenajdete v rámci pojištění k platebním kartám. To je vhodné maximálně na krátké cesty po sousedních státech.

Máte drahá či oblíbená zavazadla? Chraňte si je

Přijít o oblíbené zavazadlo je jistě nepříjemné. Pokud navíc nebylo levné, a musíte si pro nový kufr sáhnout do vlastní kapsy, je situace o to nepříjemnější.

Některé pojišťovny nekryjí poškození zavazadel při přepravě. Pokud vám například letecký dopravce poškodí zavazadlo, pojišťovna od toho dává ruce pryč. Ne však každá. Jsou i takové, které mají v pojistných podmínkách přímo uvedeno, že kryjí i situace, kdy zavazadlo poškodí letecký dopravce. Například ERV Evropská pojišťovna.

V tomto případě navíc není nutné mít k dispozici účet od zavazadla, postačí čestné prohlášení o jeho ceně. Pokud ale budete mít účtenku, může být procentuální vyplacená částka vyšší.

Vždy si však nechte vystavit potvrzení o poškození zavazadla, to pojišťovna bude chtít vidět. Toto potvrzení vám vystaví na letišti ještě předtím, než jeho prostory opustíte. Hledejte nápis „Baggage Claim“, případně „Baggage Service Office“ nebo „Baggage Handling Desk“. Tam s vámi pověřený pracovník vyplní záznam o poškození zavazadla, tzv. „Damage Property Report“, případně „Property Iregularity Report“ (PIR). K tomu budete potřebovat váš palubní a zavazadlový lístek.

V dalším článku se podíváme na další faktory, podle kterých můžete cestovní pojištění vybírat.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.