Blog
Cestování
Rodina dělá bábovky na pláži

Jak správně vybrat cestovní pojištění? - 1. díl

09. července 2019|Sára Nováková|

Jednou z věcí, kterou je potřeba před odjezdem na dovolenou do zahraničí zařídit, je sjednání cestovního pojištění. To ale ale někomu může činit potíže, zejména pokud se v daném produktu neorientuje a neví, na co se zaměřit. Přinášíme tak jednoduchý návod, jak si správně vybrat cestovní pojištění.

Porovnat pojištění

Výběr pojišťovny nepodceňte

Základem je výběr dobré pojišťovny, a to z mnoha hledisek. Zajímat byste se měli o druhy připojištění, viz níže, ale i o výši pojistných limitů, výluky a v neposlední řadě i o samotné chování a následnou péči pojišťovny.

Bývá pravidlem, že při sjednání vám jdou pojišťovny na ruku a jednání s nimi je bezproblémové. V případě potíží a pojistné události se ale může stát, že pojišťovny budou hledat různé kličky, jak se z plnění vykroutit. Nebo s nimi může být pomalá a nedůsledná komunikace.

Doporučuje se proto prověřit si pojišťovnu i na internetu a přečíst si různé recenze. I ty vám mohou napovědět, jak pojišťovna řeší skutečně vzniklé problémy.

Kde si můžete pojištění sjednat?

Variant, kde si sjednat cestovní pojištění, a jak si jej sjednat, je několik. Můžete zajít na pobočku vybrané pojišťovny a vyřídit vše na místě, takzvaně na počkání. Nebo si otevřít webovou stránku dané pojišťovny a sjednat si pojištění tam.

Další možnost je otevřít si internetové bankovnictví vaší banky a sjednat si cestovní pojištění tam. Každá varianta má své pro a proti, viz níže.

Pojistný limit pro ošetření

Při sjednávání cestovního pojištění se ptejte sami sebe, které státy plánujete procestovat, a podle toho zvolte dostatečně vysoký limit pojistného krytí.

Pokud cestujete jen po okolních státech, postačí vám pojistný limit okolo 3 000 000 Kč. Takový standardně poskytují i banky v rámci cestovního pojištění k platební kartě.

Pokud cestujete dále po Evropě, je potřeba se pojistit v rámci pojištění léčebných výloh alespoň na 5 000 000 Kč. A pokud vaše cesta vede do exotické destinace nebo do USA, hledejte takové pojištění, které vám nabídne pojistné krytí do výše 10 000 000 Kč, případně i neomezené krytí. Takovou variantu už ale nenajdete v rámci pojištění k platebním kartám. To je vhodné maximálně na krátké cesty po sousedních státech.

Máte drahá či oblíbená zavazadla? Chraňte si je

Přijít o oblíbené zavazadlo je jistě nepříjemné. Pokud navíc nebylo levné, a musíte si pro nový kufr sáhnout do vlastní kapsy, je situace o to nepříjemnější.

Některé pojišťovny nekryjí poškození zavazadel při přepravě. Pokud vám například letecký dopravce poškodí zavazadlo, pojišťovna od toho dává ruce pryč. Ne však každá. Jsou i takové, které mají v pojistných podmínkách přímo uvedeno, že kryjí i situace, kdy zavazadlo poškodí letecký dopravce. Například ERV Evropská pojišťovna.

V tomto případě navíc není nutné mít k dispozici účet od zavazadla, postačí čestné prohlášení o jeho ceně. Pokud ale budete mít účtenku, může být procentuální vyplacená částka vyšší.

Vždy si však nechte vystavit potvrzení o poškození zavazadla, to pojišťovna bude chtít vidět. Toto potvrzení vám vystaví na letišti ještě předtím, než jeho prostory opustíte. Hledejte nápis „Baggage Claim“, případně „Baggage Service Office“ nebo „Baggage Handling Desk“. Tam s vámi pověřený pracovník vyplní záznam o poškození zavazadla, tzv. „Damage Property Report“, případně „Property Iregularity Report“ (PIR). K tomu budete potřebovat váš palubní a zavazadlový lístek.

V dalším článku se podíváme na další faktory, podle kterých můžete cestovní pojištění vybírat.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).