Peníze v saku

Jak si vybrat půjčku podle účelu? Důležitá je v první řadě její cena!

19. 12. 2019
|
Délka čtení: 9 min.

S půjčkou má podle aktuálních statistik osobní zkušenost zhruba každý druhý Čech. Nejčastěji si půjčujeme na výstavbu nebo koupi nového bydlení, případně rekonstrukci toho stávajícího. V těsném závěsu za hypotečními úvěry ale stojí klasické úvěry spotřebitelské. Ty můžeme vybírat podle účelu nebo zvolit takové, u kterých není potřeba účel využití finančních prostředků dokládat. Jak takové půjčky vybírat? Poradíme!

Opravdu půjčku potřebujete a máte na ni?

Tohle je zcela zásadní otázka, na kterou si musíte odpovědět ještě před tím, než začnete vybírat vhodného poskytovatele půjčky. Půjčovat bychom si obecně měli pouze na věci/služby, z nichž máme dlouhodobý užitek. Závazek v podobě půjčky by navíc neměl negativně ovlivnit naši životní úroveň. Proto je nezbytně nutné, spočítat si, jestli na půjčku a její měsíční splátky vlastně budeme mít. Pokud žijete od výplaty k výplatě, půjčka nebude zrovna ideálním řešením.

Co plánujeme půjčkou financovat?

Další otázkou, která vyžaduje vaši odpověď je i to, co hodláte plánovanou půjčkou financovat. Pokud jde o investici do podnikání, zaměřte se na podnikatelské půjčky. V případě, že potřebujete peníze na bydlení nebo jeho vybavení, poohlédněte se po hypotéce, jejíž podmínky a průměrné úrokové sazby se v současné chvíli blíží dalšímu historickému minimu. Půjčit si ale prostřednictvím účelového spotřebitelského úvěru můžete i na koupi automobilu. Pokud nic z výše uvedeného financovat nebudete, nebo bance či nebankovnímu poskytovateli nechcete dokládat, jak s vypůjčenými prostředky naložíte, je jistou alternativou bezúčelová půjčka.

Kdy má smysl bezúčelová půjčka?

Tento typ spotřebitelské půjčky se od té účelové (například na bydlení, jeho vybavení, auto, podnikání apod.) liší především skutečnost, že u ní nemusíte poskytovateli dokládat, jak s vypůjčenými prostředky naložíte. Vhodná je tak pro zájemce, kteří nechtějí zdlouhavě vysvětlovat, do čeho a jak peníze investují. Jistá dávka anonymity je ale vykoupena vyššími úroky, které se s bezúčelovými půjčkami pojí. Roční úrok se u těchto produktů pohybuje od 5 do 25 procent.

Zaměřte se na úrok i hodnotu RPSN

A právě cena půjčky by měla rozhodovat o tom, u které společnosti si ji sjednáte. Při výběru proto sázejte nejen na výši úroku, ale především RPSN, které má mnohem lepší vypovídací hodnotu. Do RPSN se totiž započítávají veškeré reálné náklady, kam mohou spadat například poplatky za uzavření smlouvy (administrativní poplatky), poplatky za správu úvěru, poplatky za vedení účtu, poplatky za převody peněžních prostředků nebo třeba pojištění schopnosti splácet.

Zjistěte, co všechno vybraná půjčka „umí“

Pokud se vám podaří „vychytatvychytat“ akci na první půjčku zdarma, tzn. půjčku s nulovým úrokem a poplatkem, pak máte vyhráno. Samozřejmě i v tomhle případě platí, že musí jít o vaši první půjčku u vybrané společnosti, kterou vrátíte v předem dohodnutém termínu. V případě, že na takovou nabídku nenarazíte, zjistěte si o vybraném produktu maximum informací a zaměřte se především na to, jestli můžete půjčku uhradit předčasně zdarma, zda je možno odložit splátky půjčky (využít tzv. splátkové prázdniny) a kolik věřiteli zaplatíte v případě prodlení se splácením.

Nezapomeňte mezi sebou půjčky porovnat

Protože je poskytovatelů účelových půjček i těch bez uvedení účelu na našem trhu velká spousta, je občas náročné se mezi jednotlivými nabídkami bezpečně zorientovat. Proto je dobré, pokud mezi sebou půjčky porovnáte skrze praktické online srovnávače a nezávislé kalkulačky.. Snadno tak zjistíte, kolik za vybranou půjčku zaplatíte a jak výhodná, či naopak nevýhodná je v porovnání s ostatními. Závěrem jen doplníme, že vybírat byste měli půjčky pouze u známých a ověřených poskytovatelů.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?