Cestovní pojištění – srovnání cen

Půjčka podle účelu

S půjčkou má podle aktuálních statistik osobní zkušenost zhruba každý druhý Čech. Nejčastěji si půjčujeme na výstavbu nebo koupi nového bydlení, případně rekonstrukci toho stávajícího. V těsném závěsu za hypotečními úvěry ale stojí klasické úvěry spotřebitelské. Ty můžeme vybírat podle účelu nebo zvolit takové, u kterých není potřeba účel využití finančních prostředků dokládat. Jak takové půjčky vybírat? Poradíme!

Opravdu půjčku potřebujete a máte na ni?

Tohle je zcela zásadní otázka, na kterou si musíte odpovědět ještě před tím, než začnete vybírat vhodného poskytovatele půjčky. Půjčovat bychom si obecně měli pouze na věci/služby, z nichž máme dlouhodobý užitek. Závazek v podobě půjčky by navíc neměl negativně ovlivnit naši životní úroveň. Proto je nezbytně nutné, spočítat si, jestli na půjčku a její měsíční splátky vlastně budeme mít. Pokud žijete od výplaty k výplatě, půjčka nebude zrovna ideálním řešením.

porovnání půjček

Co plánujeme půjčkou financovat?

Další otázkou, která vyžaduje vaši odpověď je i to, co hodláte plánovanou půjčkou financovat. Pokud jde o investici do podnikání, zaměřte se na podnikatelské půjčky. V případě, že potřebujete peníze na bydlení nebo jeho vybavení, poohlédněte se po hypotéce, jejíž podmínky a průměrné úrokové sazby se v současné chvíli blíží dalšímu historickému minimu. Půjčit si ale prostřednictvím účelového spotřebitelského úvěru můžete i na koupi automobilu. Pokud nic z výše uvedeného financovat nebudete, nebo bance či nebankovnímu poskytovateli nechcete dokládat, jak s vypůjčenými prostředky naložíte, je jistou alternativou bezúčelová půjčka.

Kdy má smysl bezúčelová půjčka?

Tento typ spotřebitelské půjčky se od té účelové (například na bydlení, jeho vybavení, auto, podnikání apod.) liší především skutečnost, že u ní nemusíte poskytovateli dokládat, jak s vypůjčenými prostředky naložíte. Vhodná je tak pro zájemce, kteří nechtějí zdlouhavě vysvětlovat, do čeho a jak peníze investují. Jistá dávka anonymity je ale vykoupena vyššími úroky, které se s bezúčelovými půjčkami pojí. Roční úrok se u těchto produktů pohybuje od 5 do 25 procent. 

Zaměřte se na úrok i hodnotu RPSN

A právě cena půjčky by měla rozhodovat o tom, u které společnosti si ji sjednáte. Při výběru proto sázejte nejen na výši úroku, ale především RPSN, které má mnohem lepší vypovídací hodnotu. Do RPSN se totiž započítávají veškeré reálné náklady, kam mohou spadat například poplatky za uzavření smlouvy (administrativní poplatky), poplatky za správu úvěru, poplatky za vedení účtu, poplatky za převody peněžních prostředků nebo třeba pojištění schopnosti splácet.

Zjistěte, co všechno vybraná půjčka „umí“

Pokud se vám podaří „vychytat“ akci na první půjčku zdarma, tzn. půjčku s nulovým úrokem a poplatkem, pak máte vyhráno. Samozřejmě i v tomhle případě platí, že musí jít o vaši první půjčku u vybrané společnosti, kterou vrátíte v předem dohodnutém termínu. V případě, že na takovou nabídku nenarazíte, zjistěte si o vybraném produktu maximum informací a zaměřte se především na to, jestli můžete půjčku uhradit předčasně zdarma, zda je možno odložit splátky půjčky (využít tzv. splátkové prázdniny) a kolik věřiteli zaplatíte v případě prodlení se splácením.

Nezapomeňte mezi sebou půjčky porovnat

Protože je poskytovatelů účelových půjček i těch bez uvedení účelu na našem trhu velká spousta, je občas náročné se mezi jednotlivými nabídkami bezpečně zorientovat. Proto je dobré, pokud mezi sebou půjčky porovnáte skrze praktické online srovnávače a nezávislé kalkulačky. Snadno tak zjistíte, kolik za vybranou půjčku zaplatíte a jak výhodná, či naopak nevýhodná je v porovnání s ostatními. Závěrem jen doplníme, že vybírat byste měli půjčky pouze u známých a ověřených poskytovatelů.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2