Blog
Cestování
baleni-kufru

Jak sbalit kufr na dovolenou a nebrat s sebou celý dům?

13. září 2020|Monika Šaríková|

Sbalit si na dovolenou vše potřebné, aniž byste sebou vláčeli nejen pořádně naditý kufr, ale ještě další zavazadla, představuje pro spoustu cestovatelů nadlidský úkol. Vždyť nezbytné se zdá být téměř vše. Máme pro vás 5 tipů, jak si zabalit skromně a přitom efektivně.

Až už se chystáte strávit prodloužený romantický víkend s milovanou polovičkou v Paříži, jedete na aktivní dovolenou do hor či se opalovat k moři s partou přátel nebo odlétáte na dovolenou někam hodně daleko, téměř vždy při balení zjistíte, že toho prostě máte nějak moc.

Po návratu běžně zjistíte, že jste polovinu věcí vůbec nepotřebovali. Ideální je sbalit si tak, abyste měli vše potřebné, ale nevláčeli s sebou celou skříň. Naučte se, jak sbalit kufr na dovolenou prakticky.

Mám zájem o cestovní pojištění

1. Přizpůsobte obsah kufru svým plánům

Obsah kufru by se měl v první řadě odvíjet od náplně vaší dovolené. Je rozdíl, zda jedete na all inclusive dovolenou, kterou strávíte v luxusním hotelu na jednom místě, nebo se budete v rámci dovolené přemisťovat. Jiné věci budete také potřebovat, plánujete-li celodenní túry, nebo bude vaším největším adrenalinovým zážitkem lehká večerní procházka po městečku, navštěva restaurace a popíjení drinků.

2. Sepište si seznam věcí

Nejlepším pomocníkem při balení je seznam věcí, které si sebou chcete vzít. Na seznamu totiž můžete pracovat dlouho předtím, než začnete vytahovat věci ze skříně. Beze spěchu si promyslíte, co vše budete skutečně potřebovat. Při několikátém projíždění seznamu sami začnete proškrtávat věci, které se včas ukáží jako nepotřebné.

Obsah kufru si “na papíře” pro lepší přehled rozdělte do několika kategorií, které mohou vypadat například takto:

  • Spodní prádlo - prádlo, ponožky, sportovní ponožky

  • Denní oblečení - letní šaty, šortky, tričko, plavky, dlouhé kalhoty

  • Večerní oblečení - společenské šaty, overal, bolerko

  • Oblečení na sport - legíny, šortky, tílko

  • Vybavení na sport - trekové hole, láhev na vodu

  • Obuv - žabky, tenisky, boty na podpatku

  • Drogerie a kosmetika - sprchový gel, šampon, kondicionér, základní líčení

  • Elektronika - mobilní telefon, sluchátka, čtečka knih, tablet, nabíječka, powerbanka

  • Nezbytnosti - cestovní doklady, platební karty, hotovost

s-kufrem-batohem-letiste

3. Balte chytře a efektivně

Nejprve si vytvořte kategorie dle výše uvedeného vzoru a ke každému napište vše, co byste si sebou chtěli vzít. Seznam si pak pomalu několikrát projeďte a vyškrtněte na první pohled jasné zbytečnosti. Až vám přijde, že nic vyškrtnout nedokážete, zastavte se znovu u každé kategorie a zamyslete se nad tím, jak by to šlo udělat lépe a efektivněji.

Vezměte si například takové oblečení. Vybírejte především dobře kombinovatelné kousky. Buďte připraveni na to, že vás v exotických oblastech může překvapit špatné počasí. Existuje také lehčí a těžší oblečení. Například bavlněné šortky budou vždy lehčí než ty džínové. Počítejte s možností, že si na dovolené můžete nechat oblečení vyprat.

U každodenní drogerie se zase vyplatí sprchový gel, šampon a podobné potřeby přelít do menších lahviček. Ještě lepší je si běžnou drogerii koupit na místě a vůbec ji sebou nevozit. Sebou si tak přibalte pouze dražší kosmetiku. Ručníky si berte pouze tehdy, nejsou-li součastí ubytování. Papírové knihy nahraďte praktickou elektronickou čtečkou apod.

4. Připravte si věci vedle kufru

Blíží se den D a nastal čas naskládat věci do kufru. Všechny věci si nejprve hezky připravte do přehledných komínků a “kopiček” vedle kufru. Ještě jednou se podívejte, zda nevezete zbytečnosti. Klidně něco uberte, případně vyměňte za vhodnější alternativu. Pak si dle seznamu jednotlivé položky od škrtejte, ať získáte stoprocentní jistotu, že jste nezapomněli na něco opravdu podstatného.

5. Skládejte logicky

Blížíme se do finále dokonalé sbaleného kufru. Věci máte připravené, vytříděné a krásně poskládané. Nyní je začněte pečlivě skládat do kufru tak, aby do sebe hezky zapadaly. Na dno kufru dejte těžší, objemnější a neforemné věci.

Mezery vyplňte skládnějším oblečením. Oblečení také můžete složit do praktických malých ruliček, boty je vhodné vložit do sáčků a takové ponožky, ty klidně dejte rovnou do bot. Oblečením také obalte dražší elektroniku jako fotoaparát, bude to tak bezpečnější. Nyní stačí zavřít kufr, který nepřetéká a vyrazit na dovolenou.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).