havarijni-pojisteni

Jak na srovnání cen havarijního pojištění?

12. 8. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Komplexní pojištění vozidel v ideálním případě vedle povinného ručení obsahuje havarijní pojištění. Teprve tehdy může vlastník vozidla říci, že provozuje vozidlo chráněné před různými typy škod. Víte, jak si nejlépe havarijní pojištění vybrat?

Zákonem nařízené povinné ručení chrání pojištěného před následky takových škod, které provozem svého vozidla způsobí na majetku či zdraví ostatních účastníků silničního provozu. Je to užitečné pojištění až na jednu “drobnost”. Povinné ručení se v základu nevztahuje na škody, které vznikly na vlastním vozidle při havárii, způsobil je neznámý pachatel nebo k nim došlo následkem živelné události apod.

Havarijní pojištění doplňuje zákonné povinné ručení

Pojištěný má v tomto případě dvě až tři možnosti řešení, které současné době pojišťovny v oblasti pojištění vozidel nabízí. Jedná se o samostatné havarijní pojištění, okleštěné havarijní pojištění nebo rozšířené povinné ručení prostřednictvím celé řady připojištění.

Jako první možnost se nabízí klasické samostatné havarijní pojištění vztahující se přesně na ty škody, které povinné ručení nekryje. Jedná se o havárii, krádež, vandalismus a živelní události. To však platí pouze tehdy, pokud si pojištěný vybere all-risk variantu, která bývá sice komplexní, ale také nejdražší.

Havarijní pojištění není pouze pro nová a drahá vozidla

Samostatné havarijní pojištění se hodí primárně pro novější auta a dražší kousky. Majitelé starších vozidel si havarijní pojištění nesjednávají z důvodu vyšší ceny. Levnější možnost tak představuje buď omezené havarijní pojištění, které se vztahuje na vybrané skupiny škod, nebo rozšířené povinné ručení o pojištění krádeže, živelné události atd.

Mnozí řidiči zavrhnou havarijní pojištění bez rozmýšlení, aniž by se podívali na aktuální nabídku. Pojišťovny přitom často nabízí různé akční nabídky a slevy. Levněji například vychází povinní ručení a havarijní pojištění sjednané zároveň než zvlášť. Někdy také stačí porovnat si ceny havarijního pojištění na trhu. Konkurence je veliká a díky srovnání cen HAV lze natrefit na výhodnou nabídkou.

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Na co nezapomínat při srovnání havarijního pojištění

Porovnat si nabídky na havarijní pojištění můžete samozřejmě sami. Stačí oslovit jednotlivé pojišťovny a požádat je o nabídky na HAV určené přímo pro vaše vozidlo. Mnohem jednodušší je však srovnání havarijního pojištění svěřit profesionálům na pojištění vozidel. Nezávislé a bezplatné online srovnání nabízí tzv. srovnávače pojištění, které spolupracují s jednotlivými pojišťovnami, a tudíž mají po ruce nejnovější ceníky pojištění.

Jak na to? Srovnávače online fungují na velmi jednoduchém principu a fungují hlavně rychle. Zájemce o pojištění vyplní stručný online formulář. Při vyplňování se neobejde bez technického průkazu. Do formuláře je nutné vyplnit pravdivé údaje o vás jako vlastníkovi a provozovateli a také o vozidle, aby nabídka na havarijní pojištění byla skutečně na míru.

Při výběru havarijního pojištění je nutné srovnávat nejen cenu pojištění, jak je tradičním zvykem, ale také ostatní stejně důležité parametry. Které to jsou?

  • Rozsah havarijního pojištění - nejlepší je allrisk verze kryjící veškeré škody, zvolit lze levnější varianty, které vybírají pouze vybrané škody (např. krádež a havárie)

  • Výše spoluúčasti - čím vyšší je spoluúčast, tím nižší je cena pojištění, škody do výše spoluúčasti si však pojištěný hradí ze svého (např. do 5 000 Kč, do 10 000 Kč)

  • Limity pojistného plnění - pojišťovna zaplatí škody pouze do výše sjednaného limitu, čím vyšší limit je, tím pojišťovna více zaplatí, pojistné je ale dražší

  • Asistenční služby - součástí pojištění jsou také asistenční služby nabízející pomoc v případě poruchy či nehody, i ty se mohou hodně lišit

  • Cena havarijního pojištění - čím nižší cena, tím lépe, hodně levné pojištění nebude krýt všechny škody a budou mít spoustu “ale”

Další bonusy, výhody apod. - vyplatí se také sledovat, které pojišťovny zrovna nabízí nějaké akční nabídky v podobě lepšího rozsahu, vyšších limitů či slev na pojištění

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • pohonne-hmoty
    24. ledna 2024|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.