plánování dovolené

Jak na dovolenou bez cestovky? - 1. díl

Podíváme na to, jak si takovou dovolenou zařídit, tedy na co nezapomenout a co všechno je potřeba naplánovat.

Kam se chystáte?

Nejdříve je potřeba vědět, kam se na dovolenou chystáte, alespoň orientačně. Podle toho se odvíjí i způsob dopravy. V rámci Evropy máte možnost zvážit cestu vlastním vozem. Mimo Evropu už téměř jistě budete přemýšlet nad leteckou dopravou.

Od toho se pak odvíjí záležitosti, které po jednom budete zařizovat. Vhodným načasováním totiž můžete výrazně ušetřit na nákladech. Zejména na letenkách či půjčení auta.

Nejprve řešte letenky

Pokud už víte, že na dovolenou poletíte, je potřeba nejprve řešit letenky. A to proto, že mírné posunutí termínů vám cenu letenky může výrazně snížit. V tarifech leteckých společností se dá jen těžko vyznat, a běžně se vám stane, že letenka na nějaké datum stojí například 8000 Kč, ale pokud byste letěli o den dříve a vraceli se o dva dny později, zaplatíte jen 5800 Kč.

Někteří cestovatelé to dělají i tak, že se hned zkraje roku podívají na to, kam se prodávají levné letenky. Dnes už existuje i řada služeb či aplikací, které levné letenky vyhledávají za vás. Některé služby jsou ale placené, a tak je třeba si promyslet, jestli vám stojí dávat peníze za takovou službu. Je to zkrátka náklad na víc. Na druhou stranu, pokud nejste ve vyhledávání zběhlí a nechcete zbytečně ztrácet čas, může vám taková služba usnadnit výběr.

Pak už jen vybíráte z nabízených destinací. Někteří chtějí navštěvovat místa, kde ještě nebyli, jiní se rádi vrací do míst, kde už příjemnou dovolenou strávili. To je v zásadě na vás.

Při výběru letenek se můžete podívat, jestli se z daného místa nedá za výhodné peníze letět třeba na okolní ostrovy, čímž si dovolenou za nízkou částku můžete prodloužit a navíc uvidíte i další místa. Typicky z Mauriciu se například létá na ostrov Rodriguez a na ostrov Reunion.

Pak půjčení auta

Pokud si na dovolené plánujete půjčit auto, je ideální řešit jeho půjčení ihned po zakoupení letenek jako další krok.

Rezervace půjčení auta takto dopředu má řadu výhod. Můžete si zpravidla vybrat z velkého počtu aut s různými parametry. Pokud vám jde primárně o cenu, seženete takto dopředu i velice levnou variantu. Kromě toho budete vědět, že ihned po příletu na vás bude půjčené auto čekat, pouze podepíšete papíry, zaplatíte depozit a můžete odjet.

Ušetříte tím peníze i čas, kdy nebudete muset půjčení auta řešit až po příletu.

Počítejte s tím, že za půjčení auta na dovolené budete muset půjčovně dát depozit. Ten může činit i okolo 50 000 Kč a nejčastěji jej půjčovny chtějí z kreditní karty. Pokud ji nemáte, velice špatně budete půjčování vozu zařizovat. Vyplatí se proto si ji před cestou pořídit, pokud si chcete auto půjčit.

aplikace ubytování

A následně ubytování

Pokud máte zajištěny letenky i půjčení vozu, je na řadě provést průzkum daného místa na internetu a sepsat si vše, co byste chtěli vidět. Vyplatí se udělat si hrubý nástřel toho, jaká místa chcete navštívit, a pak postupně tyto varianty rozpracovávat. Nakonec podle nich můžete vybrat i vhodné ubytování.

Tam záleží na tom, jakou dovolenou preferujete. Jestli chcete bydlet blízko moře a každý den vyrazit na výlet s tím, že po návratu to máte na pláž kousek, nebo se budete chtít ubytovat třeba v horách a naopak si na pláž zajedete autem.
Podle zajímavých míst, která budete chtít navštívit, následně vybírejte ubytování. To nemusíte mít na jednom místě, řada cestovatelů ubytování střídá a za jednu dovolenou vyzkouší několik variant na různých místech.

Na vytvoření itineráře a zamluvení ubytování ale máte čas, jelikož výhodné ubytování seženete i měsíc před odletem. Určitě ale necestujte na dovolenou s tím, že ubytování nemáte zajištěno. Na letišti po vás mohou chtít prokázat, že máte kde bydlet, a tak je dobré mít například vytištěný rezervační e-mail, který prokazuje, od kdy do kdy budete bydlet v jakém hotelu či jiném ubytovacím zařízení.

Pokud byste postup obrátili, nejdříve si zaplatili hotel a až pak kupovali letenky, dovolená se vám prodraží. S termínem letenek byste totiž kvůli ubytování už nemohli hýbat. Snadno byste se tak dostali do situace, kdy zaplatíte kvůli pevnému termínu letenku dražší o několik tisíc.

Před cestou se připravte

Před samotnou cestou ještě věnujte čas přípravě. Pokud totiž cestujete na vlastní pěst, nebudete se mít v případě krizové situace možnost obrátit na svého delegáta. Žádného totiž mít nebudete. Dopředu si proto zjistěte telefonní číslo na vaši asistenční službu, na místní policii či záchrannou službu, a také na českou ambasádu.

Samotný pobyt vám pak může usnadnit řada aplikací. Pomoci vám mohou například offline mapy, vyhledávač volných wi-fi sítí či toalet, ale i aplikace, která vám dá tipy na místní zajímavosti. Případně můžete využít služeb místních obyvatel, kteří se v aplikaci Showaround nabízí jako průvodci. Často vás pak vezmou i na místa, o kterých jste se nikde nedočetli. Hodit se vám ale může i vyhledávač místní dopravy, taxislužba či aplikace, která vám místní ceny přepočítá na české koruny.

Případně si můžete zjistit, který telefonní operátoři v dané zemi figurují a na kolik vás vyjde místní SIM karta s datovým limitem.

V následujícím článku si přiblížíme další rady a tipy, jak úspěšně absolvovat dovolenou bez cestovní kanceláře.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

  • muz-dostava-ockovani-do-ramene
    04. listopadu 2023|Jana Březinová
    Očkování při cestách do zahraničí

    Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

  • letovisko-egypt
    31. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Nejoblíbenější destinace Čechů

    V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

  • El Hierro - Kanárské ostrovy
    24. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

    Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

  • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
    18. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

    Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

  • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
    17. října 2023|Richard Zona
    Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

    Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

  • Muž s letenkami, pasem a mobilním telefonem na letišti
    11. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Flexibilní letenky: Co to je a na co si při koupi dát pozor?

    Nezrušitelné letenky jsou minulostí. Změna termínu letu i zrušení letenky jsou možné. Dejte si pozor na to, že ne každá změna je zdarma. Například u Emirates začíná cena za změnu letenky na 3 700 Kč. Cena se pak mění v závislosti na tarifu, v němž byla letenka zakoupena. A jak to mají ostatní letecké společnosti?