Plánování sólo dovolené

Jak na dovolenou bez cestovky? - 2. díl

V minulém článku jsme přinesli některé rady a tipy, jak na dovolenou bez cestovky. Nyní si přiblížíme další tipy, které je před dovolenou dobré brát v potaz.

Nepodceňte očkování

Dalším důležitým bodem je očkování. Pokud cestujete po Evropě, nejspíš žádná speciální očkování potřebovat nebudete, ale při exotických dovolených nezaškodí se předem informovat u svého praktického lékaře či v očkovacím centru, jaké nemoci se v dané lokalitě vyskytují, a jaké očkování vám doporučuje.

Na očkování je dobré myslet několik měsíců před odletem. Pokud jich budete potřebovat více, je potřeba dávky rozdělit a mezi každou nechat alespoň 14 dní odstup. Kromě toho musíte nechat očkování nějaký čas, než začne být účinné. To může rovněž trvat 14 dní. Pokud navíc budete nemocní, celý proces se ještě prodlouží. V některých případech je kontraindikací k očkování i rýma či lehlé škrábání v krku.

Ani případné vízum

Pokud cestujete s cestovní kanceláří, včas a dopředu vás upozorní na to, že ke vstupu do dané země potřebujete vízum a jak si o něj zažádat. Často dokonce o víza zažádá cestovní kancelář sama vaším jménem, jen jí půjčíte pasy.

Když ale cestujete sami, spadá tato povinnost jen na vás. Je tedy potřeba si dopředu zjistit, jestli země, do které se chystáte, vyžaduje po Češích vízum či nikoli. Žádost o vízum pak může trvat i delší dobu, ve výjimečných případech budete pro vízum muset do Německa či do Rakouska.

Jedete vlastním autem? Čekají vás jiné povinnosti

Pokud už víte, že pojedete na dovolenou vlastním vozem, nepodceňte před cestou servis. Buď auto zkontrolujte sami, nebo jej svěřte kvalitnímu servisu, ať prověří jeho stav. Zajímat by vás měly zejména tlumiče, dále sbíhavost kol, stav baterie a proces jejího dobíjení, kvalita motorového oleje a její stav, stav brzdových destiček a plno dalších součástek. Sami na to ale většinou stačit nebudete.

Servis také zkontroluje tlak v pneumatikách a všechny kapaliny, tedy motorový olej, chladící kapalina, brzdová kapalina a voda do ostřikovačů.

Samozřejmě byste měli věnovat pozornost i autolékárničce, která musí být v pořádku.

Nezapomeňte na cestovní doklad

Před cestou si pak v dostatečném předstihu ověřte, že máte platný cestovní doklad. V rámci EU můžete využít občanský průkaz, kamkoli jinam pak musíte disponovat cestovním pasem. Ten vám standardně vydají do 30 dnů, takže pokud si stav cestovního dokladu prověříte alespoň měsíc před odjezdem, vše se stihne. Kromě toho však existují ještě i zkrácené lhůty, viz tabulka.

Vydání do 30 dnůVydání do 5 pracovních dnůVydání do 24 hodin

Občané starší 15 let

600 Kč

3 000 Kč

6 000 Kč

Občané mladší 15 let

100 Kč

1 000 Kč

2 000 Kč

Při standardní žádosti zaplatíte 600 Kč. Pokud ale na poslední chvíli zjistíte, že máte pas propadlý, prodraží se vám nový pas i na desetinásobek. Žádost můžete podat na jakémkoli úřade s rozšířenou působností.

Zařizování dovolené

A na cestovní pojištění

Další povinnou součástí vaší dovolené by mělo být kvalitní cestovní pojištění. Při jeho sjednávání berte v potaz, jakým aktivitám se na dovolené budete věnovat a kam jedete. Podle toho se bude odvíjet výše limitu pojistného plnění pro pojištění léčebných výloh. V rámci EU vám bude stačit limit do 3 000 000 Kč. Mimo státy EU se obecně doporučuje limit alespoň 5 000 000 Kč. A pokud cestujete do USA, doporučuje se sjednat si cestovní pojištění u pojišťovny, která nabízí neomezený limit krytí léčebných výloh.

Zvážit pak můžete i řadu připojištění, zejména zavazadel, sportovní výbavy, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, pojištění storna cesty či zrušení cesty, pojištění adrenalinových sportů či nadstandardní asistenční služby.

Rada na závěr

Pokud nevíte, co v dané destinaci dělat a za jakými aktivitami se vydat, můžete se u cestovní kanceláře inspirovat. Na internetu si v popisu zájezdu do dané země můžete vyhledat, jaká místa cestovní kanceláře se svými klienty navštěvují. To vám může sloužit jako odrazový můstek. Na internetu si následně dohledáte, co dalšího je v okolí těchto míst k vidění apod.

Cestování bez cestovky se nebojte. Pokud si nevěříte na větší cestu či dlouhý pobyt, zkuste nejdříve na vlastní pěst vyrazit třeba jen na eurovíkend do sousedních zemí, případně na krátký pobyt po Evropě.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.