Plánování sólo dovolené

Jak na dovolenou bez cestovky? - 2. díl

V minulém článku jsme přinesli některé rady a tipy, jak na dovolenou bez cestovky. Nyní si přiblížíme další tipy, které je před dovolenou dobré brát v potaz.

Nepodceňte očkování

Dalším důležitým bodem je očkování. Pokud cestujete po Evropě, nejspíš žádná speciální očkování potřebovat nebudete, ale při exotických dovolených nezaškodí se předem informovat u svého praktického lékaře či v očkovacím centru, jaké nemoci se v dané lokalitě vyskytují, a jaké očkování vám doporučuje.

Na očkování je dobré myslet několik měsíců před odletem. Pokud jich budete potřebovat více, je potřeba dávky rozdělit a mezi každou nechat alespoň 14 dní odstup. Kromě toho musíte nechat očkování nějaký čas, než začne být účinné. To může rovněž trvat 14 dní. Pokud navíc budete nemocní, celý proces se ještě prodlouží. V některých případech je kontraindikací k očkování i rýma či lehlé škrábání v krku.

Ani případné vízum

Pokud cestujete s cestovní kanceláří, včas a dopředu vás upozorní na to, že ke vstupu do dané země potřebujete vízum a jak si o něj zažádat. Často dokonce o víza zažádá cestovní kancelář sama vaším jménem, jen jí půjčíte pasy.

Když ale cestujete sami, spadá tato povinnost jen na vás. Je tedy potřeba si dopředu zjistit, jestli země, do které se chystáte, vyžaduje po Češích vízum či nikoli. Žádost o vízum pak může trvat i delší dobu, ve výjimečných případech budete pro vízum muset do Německa či do Rakouska.

Jedete vlastním autem? Čekají vás jiné povinnosti

Pokud už víte, že pojedete na dovolenou vlastním vozem, nepodceňte před cestou servis. Buď auto zkontrolujte sami, nebo jej svěřte kvalitnímu servisu, ať prověří jeho stav. Zajímat by vás měly zejména tlumiče, dále sbíhavost kol, stav baterie a proces jejího dobíjení, kvalita motorového oleje a její stav, stav brzdových destiček a plno dalších součástek. Sami na to ale většinou stačit nebudete.

Servis také zkontroluje tlak v pneumatikách a všechny kapaliny, tedy motorový olej, chladící kapalina, brzdová kapalina a voda do ostřikovačů.

Samozřejmě byste měli věnovat pozornost i autolékárničce, která musí být v pořádku.

Nezapomeňte na cestovní doklad

Před cestou si pak v dostatečném předstihu ověřte, že máte platný cestovní doklad. V rámci EU můžete využít občanský průkaz, kamkoli jinam pak musíte disponovat cestovním pasem. Ten vám standardně vydají do 30 dnů, takže pokud si stav cestovního dokladu prověříte alespoň měsíc před odjezdem, vše se stihne. Kromě toho však existují ještě i zkrácené lhůty, viz tabulka.

Vydání do 30 dnůVydání do 5 pracovních dnůVydání do 24 hodin

Občané starší 15 let

600 Kč

3 000 Kč

6 000 Kč

Občané mladší 15 let

100 Kč

1 000 Kč

2 000 Kč

Při standardní žádosti zaplatíte 600 Kč. Pokud ale na poslední chvíli zjistíte, že máte pas propadlý, prodraží se vám nový pas i na desetinásobek. Žádost můžete podat na jakémkoli úřade s rozšířenou působností.

Zařizování dovolené

A na cestovní pojištění

Další povinnou součástí vaší dovolené by mělo být kvalitní cestovní pojištění. Při jeho sjednávání berte v potaz, jakým aktivitám se na dovolené budete věnovat a kam jedete. Podle toho se bude odvíjet výše limitu pojistného plnění pro pojištění léčebných výloh. V rámci EU vám bude stačit limit do 3 000 000 Kč. Mimo státy EU se obecně doporučuje limit alespoň 5 000 000 Kč. A pokud cestujete do USA, doporučuje se sjednat si cestovní pojištění u pojišťovny, která nabízí neomezený limit krytí léčebných výloh.

Zvážit pak můžete i řadu připojištění, zejména zavazadel, sportovní výbavy, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, pojištění storna cesty či zrušení cesty, pojištění adrenalinových sportů či nadstandardní asistenční služby.

Rada na závěr

Pokud nevíte, co v dané destinaci dělat a za jakými aktivitami se vydat, můžete se u cestovní kanceláře inspirovat. Na internetu si v popisu zájezdu do dané země můžete vyhledat, jaká místa cestovní kanceláře se svými klienty navštěvují. To vám může sloužit jako odrazový můstek. Na internetu si následně dohledáte, co dalšího je v okolí těchto míst k vidění apod.

Cestování bez cestovky se nebojte. Pokud si nevěříte na větší cestu či dlouhý pobyt, zkuste nejdříve na vlastní pěst vyrazit třeba jen na eurovíkend do sousedních zemí, případně na krátký pobyt po Evropě.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?