Blog
Cestování
Plánování sólo dovolené

Jak na dovolenou bez cestovky? - 2. díl

26. února 2020|Sára Nováková|

V minulém článku jsme přinesli některé rady a tipy, jak na dovolenou bez cestovky. Nyní si přiblížíme další tipy, které je před dovolenou dobré brát v potaz.

Nepodceňte očkování

Dalším důležitým bodem je očkování. Pokud cestujete po Evropě, nejspíš žádná speciální očkování potřebovat nebudete, ale při exotických dovolených nezaškodí se předem informovat u svého praktického lékaře či v očkovacím centru, jaké nemoci se v dané lokalitě vyskytují, a jaké očkování vám doporučuje.

Na očkování je dobré myslet několik měsíců před odletem. Pokud jich budete potřebovat více, je potřeba dávky rozdělit a mezi každou nechat alespoň 14 dní odstup. Kromě toho musíte nechat očkování nějaký čas, než začne být účinné. To může rovněž trvat 14 dní. Pokud navíc budete nemocní, celý proces se ještě prodlouží. V některých případech je kontraindikací k očkování i rýma či lehlé škrábání v krku.

Porovnat pojištění

Ani případné vízum

Pokud cestujete s cestovní kanceláří, včas a dopředu vás upozorní na to, že ke vstupu do dané země potřebujete vízum a jak si o něj zažádat. Často dokonce o víza zažádá cestovní kancelář sama vaším jménem, jen jí půjčíte pasy.

Když ale cestujete sami, spadá tato povinnost jen na vás. Je tedy potřeba si dopředu zjistit, jestli země, do které se chystáte, vyžaduje po Češích vízum či nikoli. Žádost o vízum pak může trvat i delší dobu, ve výjimečných případech budete pro vízum muset do Německa či do Rakouska.

Jedete vlastním autem? Čekají vás jiné povinnosti

Pokud už víte, že pojedete na dovolenou vlastním vozem, nepodceňte před cestou servis. Buď auto zkontrolujte sami, nebo jej svěřte kvalitnímu servisu, ať prověří jeho stav. Zajímat by vás měly zejména tlumiče, dále sbíhavost kol, stav baterie a proces jejího dobíjení, kvalita motorového oleje a její stav, stav brzdových destiček a plno dalších součástek. Sami na to ale většinou stačit nebudete.

Servis také zkontroluje tlak v pneumatikách a všechny kapaliny, tedy motorový olej, chladící kapalina, brzdová kapalina a voda do ostřikovačů.

Samozřejmě byste měli věnovat pozornost i autolékárničce, která musí být v pořádku.

Nezapomeňte na cestovní doklad

Před cestou si pak v dostatečném předstihu ověřte, že máte platný cestovní doklad. V rámci EU můžete využít občanský průkaz, kamkoli jinam pak musíte disponovat cestovním pasem. Ten vám standardně vydají do 30 dnů, takže pokud si stav cestovního dokladu prověříte alespoň měsíc před odjezdem, vše se stihne. Kromě toho však existují ještě i zkrácené lhůty, viz tabulka.

Vydání do 30 dnůVydání do 5 pracovních dnůVydání do 24 hodin

Občané starší 15 let

600 Kč

3 000 Kč

6 000 Kč

Občané mladší 15 let

100 Kč

1 000 Kč

2 000 Kč

Při standardní žádosti zaplatíte 600 Kč. Pokud ale na poslední chvíli zjistíte, že máte pas propadlý, prodraží se vám nový pas i na desetinásobek. Žádost můžete podat na jakémkoli úřade s rozšířenou působností.

Zařizování dovolené

A na cestovní pojištění

Další povinnou součástí vaší dovolené by mělo být kvalitní cestovní pojištění. Při jeho sjednávání berte v potaz, jakým aktivitám se na dovolené budete věnovat a kam jedete. Podle toho se bude odvíjet výše limitu pojistného plnění pro pojištění léčebných výloh. V rámci EU vám bude stačit limit do 3 000 000 Kč. Mimo státy EU se obecně doporučuje limit alespoň 5 000 000 Kč. A pokud cestujete do USA, doporučuje se sjednat si cestovní pojištění u pojišťovny, která nabízí neomezený limit krytí léčebných výloh.

Zvážit pak můžete i řadu připojištění, zejména zavazadel, sportovní výbavy, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, pojištění storna cesty či zrušení cesty, pojištění adrenalinových sportů či nadstandardní asistenční služby.

Rada na závěr

Pokud nevíte, co v dané destinaci dělat a za jakými aktivitami se vydat, můžete se u cestovní kanceláře inspirovat. Na internetu si v popisu zájezdu do dané země můžete vyhledat, jaká místa cestovní kanceláře se svými klienty navštěvují. To vám může sloužit jako odrazový můstek. Na internetu si následně dohledáte, co dalšího je v okolí těchto míst k vidění apod.

Cestování bez cestovky se nebojte. Pokud si nevěříte na větší cestu či dlouhý pobyt, zkuste nejdříve na vlastní pěst vyrazit třeba jen na eurovíkend do sousedních zemí, případně na krátký pobyt po Evropě.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).