Sankce - hypotéka - předčasné splacení

Jak banka posuzuje příjem OSVČ u žádosti o hypotéku? - 1. díl

17. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Možností, jak získat hypotéku, je několik. Někdo žádá o hypotéku u banky, někdo zkouší nebankovní společnosti, a někdo využije hypotéku od státu. Suverénně nejčastější jsou hypotéky poskytované bankami.

Hypotéku ale nedostane plošně každý. Je potřeba doložit příjem a řadu dalších dokumentů, které banka posoudí a pak vyřkne verdikt. Posuzování příjmů je navíc o něco složitější, když nejste zaměstnanec, ale OSVČ, tedy osoba samostatně výdělečně činná.

Klasickou, americkou či zpětnou hypotéku?

Pod slovem hypotéka se skrývá hned několik typů produktu, o který můžete zažádat. Zdaleka nejčastější je klasická hypotéka. Jde o dlouhodobý a účelový úvěr, který je vždy zajištěn nemovitostí. Nejčastěji právě tou, kvůli které si hypotéku berete. Nemusí to ale být pravidlem, ručit můžete i jinou nemovitostí, kterou vlastníte.

Není pravidlem, že by si lidé brali hypotéku výhradně za účelem koupě nemovitosti. Účelem hypotéky může být i třeba financování rekonstrukce, oprava nemovitosti, koupě družstevního podílu, refinancování stávajícího účelového úvěru u jiné banky či stavební spořitelny apod.

Speciálním typem hypotéky je pak tzv. americká hypotéka. Ta je méně častá a typicky s vyznačuje tím, že tento úvěr je neúčelový. Můžete tedy peníze utratit za co chcete a bance nemusíte prokazovat účel. Nejčastěji se americká hypotéka používá ke konsolidaci účelových a neúčelových půjček.

Ještě méně častá je tzv. zpětná hypotéka. Jde v podstatě o hypotéku naruby. V první řadě musíte mít ve svém vlastnictví nemovitost. Pak si můžete vzít úvěr, který touto nemovitostí zajistíte. Tuto hypotéku ale nesplácíte měsíčně. Splátky se řeší až po vaší smrti.

Tuto hypotéku si nejčastěji berou senioři, kteří mají nedostatek vlastních finančních prostředků a hrozilo by jim, že o nemovitost přijdou, nebo ji budou muset prodat. Zpětná hypotéka jim zajistí jakousi rentu. Tu dostanou buď celou najednou, nebo je jim zasílána měsíčně.

Po smrti seniora pak dědicové buď zaplatí úvěr a nemovitost si nechají, nebo nemovitost propadne společnosti, která zpětnou hypotéku seniorovi poskytla. Případně ji dědicové mohou prodat a z peněz úvěr zaplatit.

Doložení příjmů

U zpětné hypotéky žádný příjem dokládat nemusíte. Z povahy produktu je logické, že o tento typ úvěru žádají ti, kteří naopak moc peněz nemají a prakticky se tímto zbavují své nemovitosti.

U klasické hypotéky ale příjem doložit musíte. Zaměstnanci mají doložení příjmů jednoduché. Vystaví jim ho zaměstnavatel, respektive jeho účetní. Některé banky mají na toto potvrzení i vlastní speciální formulář, který pouze donesete účetní k vyplnění.

U OSVČ je prokazování příjmů jiné. Pokud jste OSVČ, pak bance musíte předložit daňové přiznání za poslední rok, ze kterého bude zřejmé, jaké jsou vaše příjmy a výdaje. Někdy může banka vyžadovat daňové přiznání i za dva roky zpětně, a navíc potvrzené Finančním úřadem.

Podnikáte chvilku? Na hypotéku zapomeňte

Rozhodně neplatí, že jakmile máte v ruce první daňové přiznání, můžete hned jít do banky a získat hypotéku. Půjčku začínajícím OSVČ banky moc dávat nechtějí. Mají totiž svá pravidla i co se týče délky vašeho podnikání.

Musíte podnikat minimálně 6 měsíců a mít alespoň jedno daňové přiznání. Některé banky jsou ale velmi přísné a přijímají jen žadatele, kteří už podnikají alespoň 2 roky a mají alespoň 2 daňová přiznání. Z nich navíc musí být patrné, že je vaše podnikání v zisku.

Podmínky hypotéky - příjem

Pozor na načasování

Důležité je i načasování žádosti o hypotéku, a to v souvislosti s podáváním daňového přiznání. Pokud budete žádost o hypotéku podávat zkraje kalendářního roku, tedy například v únoru 2020, bude bance stačit daňové přiznání za rok 2018, které jste podávali v roce 2019. Případně, pokud chce banka dvě daňová přiznání, tak ještě daňové přiznání odevzdávané v roce 2018, tedy za rok 2017.

Jestliže ale budete žádat o hypotéku v březnu 2020, a daňové přiznání už jste odevzdali, bude banka chtít vidět toto nové daňové přiznání.

U podnikatelů, kterým daňové přiznání zpracovává daňový poradce, se termíny liší. Ti totiž mají na odevzdání daňového přiznání o 3 měsíce více, a tak mohou odevzdat daňové přiznání až na konci června.

Možná bude banka chtít i vlastnické listy

Pokud máte kromě těchto příjmů i příjmy z pronájmu nějaké nemovitosti, je rovněž potřeba bance doložit vlastnický list k této nemovitosti a nájemní smlouvu.

Dokládat pak budete muset i příjmy z kapitálového majetku, například z cenných papírů.

Advokáti a lékaři mají výhodu

V případě, že žádáte o hypotéku jako advokát, lékař, architekt či z titulu jiného svobodného povolání, máte často výhodu oproti ostatním.

U těchto klientů banky někdy zmírňují požadavky. Setkat se tak můžete s tím, že banka bude chtít doložit pouze to, že v daném oboru pracujete už 2 roky a dále pak přiložíte výpis z účtu za poslední půlrok. V takovém případě pak banky počítají 60 % příchozích částek na účet jako čistý příjem a z něj pak počítají hypotéku. V takovém případě ale platí, že mimořádné a jednorázové příjmy banka nezapočítává. A stejně tak ani peníze, které si na účet posíláte sami.


V následujícím článku si přiblížíme, co dalšího po vás bude banka vyžadovat, a jak vám v žádosti o hypotéku může pomoci vysoký obrat.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Rodina na výletě v přírodě
    17. července 2023|Nikola Zatloukalová
    8 tipů na rodinnou zábavu, které nezatíží vaši peněženku

    Léto je v plném proudu a děti, které nejsou na táboře nebo u prarodičů, je nutné nějak zabavit. A protože děti milují různorodý program, může být neustálé vymýšlení nějaké zábavy náročné nejen psychicky a fyzicky, ale také finančně. I proto jsme pro vás připravili hned 8 tipů na levnou zábavu pro celou rodinu.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
    01. května 2023|Jana Březinová
    Jak prodat byt s hypotékou?

    Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

  • Plány stavby domů
    22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
    Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

    Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
    Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

    Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

  • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
    05. dubna 2023|Jana Březinová
    Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

    Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

  • 17. března 2023|Jana Březinová
    ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

    Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.