Hypotéka na dům

Hypotéka jako koule na noze: co s bytem, který se mi už nelíbí

11. 6. 2021
|
Délka čtení: 4 min.

Hypotéka vám otevírá cestu k vysněnému bydlení. Jedná se ale o závazek na podstatnou část vašeho produktivního života, který může natrvalo rozhodnout o tom, kde a jak budete bydlet. Velké rozhodnutí proto přináší i velké pochyby: investoval jsem správně? Radost z nového bydlení se časem může proměnit v tíživé břímě. V životě se totiž stává hodně nepředvídatelných věcí: výhodná pracovní nabídka v zahraničí, neplánované dítě, pro které potřebujete pokojíček navíc, změna územního plánu, kvůli které vám za okny má brzy vyrůst nový městský obchvat. Jak ale změnit bydlení, když už máte hypotéku?

Řešením je pronájem: využijte váš byt jako investiční příležitost

Slyšeli jste už o investiční nemovitosti? Pronájmem získáte finance na splátku hypotéky, a mnohdy i na její údržbu a další investice. Investiční nemovitosti nabízejí stabilní příjem a dobré zhodnocení (neboť ceny realit na českém trhu setrvale rostou). Počítejte však i s časovou investicí: kromě počátečního výběru nájemníka strávíte čas pravidelnou kontrolou, vyúčtováním, daňovými povinnostmi, ale také třeba řešením nenadálých událostí (může se jednat o havárii vody v bytě, ale i o stížnosti na rušení nočního klidu).

S pronájmem se přirozeně pojí i rizika: klíčové je nalezení spolehlivého nájemníka, který platí včas a o byt se dobře stará. Špatný nájemník může nejen ohrozit splácení vaší hypotéky, ale také natrvalo porušit sousedské vztahy v domě a špatným zacházením drasticky snížit hodnotu bytu.

Jak pronajmout svou nemovitost?

V případě pronájmu máte v podstatě dvě možnosti:

Najít nájemníka sám: tato varianta je časově nejnáročnější a velmi riziková. Obvykle neznáte dokonale realitní trh, můžete tedy špatně stanovit výši nájmu. Nemáte dostatečný přístup a orientaci v databázích, které pomohou ohodnotit bonitu budoucího nájemníka, a hrozí riziko, že si vyberete neplatiče.

Spolehnout se na službu realitní kanceláře: realitní kanceláře umí obvykle dobře zhodnotit bonitu klienta, a mohou pomoci s jeho výběrem. Umí dobře odhadnout výši nájmu, mají k dispozici velké realitní servery, a umí pronajmout nemovitost relativně rychle. Nevýhodou je však vysoká cena za zprostředkování pronájmu, kterou platí buď budoucí nájemce, nebo pronajímatel.

Jak v případě, kdy pronajímáte sami, tak i v případě, že pronájem zprostředkuje realitní kancelář, se však nezbavíte časově náročných povinností v průběhu pronájmu. Nabízí se však ještě jedna alternativa.

Správcovská společnost – pronájem bytu bez starostí

Na současném trhu nemovitostí působí tzv. správcovské společnosti. Nabízejí komplexní péči o vaši nemovitost, od výběru vhodného nájemníka, přes péči o nemovitost po dobu pronájmu až po veškerou administrativu. Některé společnosti dokonce nabízejí garanci nájmu po celou dobu pronájmu. Na výhody využití správcovských společností jsme se zeptali odborníka v oblasti pronájmu a služeb Ing. Michala Rambouska: "Po letitých zkušenostech s pronajímáním nemovitostí jsem zjistil, jak komplexní služby a garance nájemného mohou majitelům usnadnit život a dokonce přinést i plusový příjem, který mohou zhodnotit. Dobrá správcovská firma se postará o vše od úplných začátků, ať už se jedná o prověření nájemníka, aby byl vhodný, údržbu bytu či domu nebo řešení veškeré administrativy týkající se pronájmu. Firma www.tvujspravce.cz nabízí dokonce 100% garanci nájmu. Majitel je tak bez starostí a může si v klidu užívat jistého příjmu, který může využít na pravidelnou splátku hypotéky nemovitosti, ve které nebydlí, nebo jiné investiční příležitosti, a nově nabytého volného času."

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

  • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
    07. května 2023|Jana Březinová
    Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

    Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.