Blog
Hypotéky
Hypotéka na dům

Hypotéka jako koule na noze: co s bytem, který se mi už nelíbí

11. června 2021|Monika Šaríková|

Hypotéka vám otevírá cestu k vysněnému bydlení. Jedná se ale o závazek na podstatnou část vašeho produktivního života, který může natrvalo rozhodnout o tom, kde a jak budete bydlet. Velké rozhodnutí proto přináší i velké pochyby: investoval jsem správně? Radost z nového bydlení se časem může proměnit v tíživé břímě. V životě se totiž stává hodně nepředvídatelných věcí: výhodná pracovní nabídka v zahraničí, neplánované dítě, pro které potřebujete pokojíček navíc, změna územního plánu, kvůli které vám za okny má brzy vyrůst nový městský obchvat. Jak ale změnit bydlení, když už máte hypotéku?

Řešením je pronájem: využijte váš byt jako investiční příležitost

Slyšeli jste už o investiční nemovitosti? Pronájmem získáte finance na splátku hypotéky, a mnohdy i na její údržbu a další investice. Investiční nemovitosti nabízejí stabilní příjem a dobré zhodnocení (neboť ceny realit na českém trhu setrvale rostou). Počítejte však i s časovou investicí: kromě počátečního výběru nájemníka strávíte čas pravidelnou kontrolou, vyúčtováním, daňovými povinnostmi, ale také třeba řešením nenadálých událostí (může se jednat o havárii vody v bytě, ale i o stížnosti na rušení nočního klidu).

S pronájmem se přirozeně pojí i rizika: klíčové je nalezení spolehlivého nájemníka, který platí včas a o byt se dobře stará. Špatný nájemník může nejen ohrozit splácení vaší hypotéky, ale také natrvalo porušit sousedské vztahy v domě a špatným zacházením drasticky snížit hodnotu bytu.

Chci se dozvědět více o hypotéce

Jak pronajmout svou nemovitost?

V případě pronájmu máte v podstatě dvě možnosti:

Najít nájemníka sám: tato varianta je časově nejnáročnější a velmi riziková. Obvykle neznáte dokonale realitní trh, můžete tedy špatně stanovit výši nájmu. Nemáte dostatečný přístup a orientaci v databázích, které pomohou ohodnotit bonitu budoucího nájemníka, a hrozí riziko, že si vyberete neplatiče.

Spolehnout se na službu realitní kanceláře: realitní kanceláře umí obvykle dobře zhodnotit bonitu klienta, a mohou pomoci s jeho výběrem. Umí dobře odhadnout výši nájmu, mají k dispozici velké realitní servery, a umí pronajmout nemovitost relativně rychle. Nevýhodou je však vysoká cena za zprostředkování pronájmu, kterou platí buď budoucí nájemce, nebo pronajímatel.

Jak v případě, kdy pronajímáte sami, tak i v případě, že pronájem zprostředkuje realitní kancelář, se však nezbavíte časově náročných povinností v průběhu pronájmu. Nabízí se však ještě jedna alternativa.

Správcovská společnost – pronájem bytu bez starostí

Na současném trhu nemovitostí působí tzv. správcovské společnosti. Nabízejí komplexní péči o vaši nemovitost, od výběru vhodného nájemníka, přes péči o nemovitost po dobu pronájmu až po veškerou administrativu. Některé společnosti dokonce nabízejí garanci nájmu po celou dobu pronájmu. Na výhody využití správcovských společností jsme se zeptali odborníka v oblasti pronájmu a služeb Ing. Michala Rambouska: "Po letitých zkušenostech s pronajímáním nemovitostí jsem zjistil, jak komplexní služby a garance nájemného mohou majitelům usnadnit život a dokonce přinést i plusový příjem, který mohou zhodnotit. Dobrá správcovská firma se postará o vše od úplných začátků, ať už se jedná o prověření nájemníka, aby byl vhodný, údržbu bytu či domu nebo řešení veškeré administrativy týkající se pronájmu. Firma www.tvujspravce.cz nabízí dokonce 100% garanci nájmu. Majitel je tak bez starostí a může si v klidu užívat jistého příjmu, který může využít na pravidelnou splátku hypotéky nemovitosti, ve které nebydlí, nebo jiné investiční příležitosti, a nově nabytého volného času."

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).