Cestovní pojištění – srovnání cen

odložení EET

Vláda v pondělí 4. 5. 2020 schválila návrh Ministerstva financí, aby se elektronická evidence tržeb pro všechny vlny odložila do konce roku 2020. Tržby tak nebudou muset evidovat jak subjekty, které spadaly do prvních dvou vln (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), tak ani ty subjekty, které měly původně začít evidovat 1. května. 

Subjekty začnou evidovat tržby od 1. ledna 2021

Subjekty, které spadaly do prvních vln EET tak díky rozhodnutí Vlády a Ministerstva financí získají čas na případné aktualizace certifikátů. Povinnost ostatních subjektů evidovat prostřednictvím EET pokladem své tržby od 1. května (poslední vlna) se posouvá až na první leden roku 2021. 

Důvodem je podle ministryně financí Aleny Schillerové skutečnost, že je potřeba: „pružně reagovat na závažnost krize a nechat ekonomiku pořádně nadechnout. V tuto chvílí je důležité, aby podniky vůbec fungovaly. Na priority řádného výběru daní a zajištění rovných podmínek pro byznys určitě nerezignujeme, ale s ohledem na vývoj situace považuji za rozumné s nimi několik měsíců počkat.“

Původně byla poslední vlna EET posunuta na srpen

Návrh, který vláda 4. 5. 2020 schválila, tak nahradil původní rozhodnutí Ministerstva financí, které bylo přijato poslaneckou Sněmovnou 24. března. Rozhodnutí povinnost zavedení EET v poslední vlně odkládalo až na období tří měsíců po skončení nouzového stavu. Pro subjekty by to znamenalo, že ostrý start EET nastane 19. srpna 2020. 

Novela tohoto zákona, která odklad prodlužuje do 1. ledna 2021, nyní míří do Poslanecké sněmovny. Ta jej projedná ve stavu legislativní nouze. Podnikatelé, kteří se v drtivé většině musí vypořádat s negativními dopady pandemie nového typu koronaviru, tak po dokončení legislativního procesu získají o dalších bezmála pět měsíců navíc.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2