Dálnice D1

Dálnice D1: Kde nás letos čekají uzavírky?

1. 2. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Na konci února se na nejstarší a nejdelší české dálnici D1 opět objevily značky upozorňující řidiče na probíhající práce, opravy a omezení. Zimní přestávka skončila a byla zahájena údajně největší část modernizace D1 od roku 2013.

Práce na D1 byla zahájeny v sobotu 22. února 2020, kdy dělníci začali na vybraných úsecích rozmisťovat dopravní značení. Jako první přišel na řadu úsek u Benešova a dva nadjezdy u Humpolce. Hlavní práce na nejvytíženější české dálnici by měly začít v březnu. Celkem by mělo být letos zrekonstruováno 71 kilometrů dálnice.

Omezena bude doprava na sedmi úsecích

Plánováno je celkem sedm velkých omezení, což je nejvíce oprav v jednom roce od zahájení modernizace D1. Tradičně nejnáročnější budou měsíce duben až srpen, poté začnou být jednotlivá omezení postupně minimalizovaná či úplně odstraňována.

Sedm plánovaných omezení na D1 v roce 2020 (celkem 71 kilometrů):

 • Mirošovice - Hvězdonice (21. - 29. kilometr)

 • Soutice - Loket (56. - 66 kilometr)

 • Koberovice - Humpolec (81. - 90. kilometr)

 • Humpolec - Větrný Jeníkov (90. - 104. kilometr)

 • Velký Beranov - Měřín (119. - 134. kilometr)

 • Obchvat Velkého Meziříčí (141. - 146. kilometr)

 • Devět Křížů - Ostrovačice (168. - 178. kilometr)


Dosud bylo v rámci modernizace zahájené v roce 2013 opraveno 90 kilometrů, zbývá tedy 71 kilometrů. Modernizace D1 by měla být kompletně dokončena v roce 2021. Do konce letošního roku by mělo být otevřeno dalších 37 kilometrů dálnice, v příštím roce pak zbývajících 34 kilometrů.

Nejvíce oprav čeká dálnici na území Vysočiny

Největších problémů, které rozsáhlé a dlouhotrvající opravy mohou v dopravě na D1 způsobit, se Ředitelství silnic a dálnic obává na Vysočině, kde se bude modernizace probíhat na jednom velkém úseku dlouhém dokonce 25 kilometrů (Koberovice až Větrný Jeníkov).

„Na území Vysočiny bude prakticky souvisle 25 kilometrů v uzavírce. Samozřejmě je potřeba velká trpělivost řidičů, protože ty uzavírky sice jsou vedeny v profilu dva plus dva jízdní pruhy oběma směry, každopádně samozřejmě je to velká trpělivost řidičů tak, aby vydrželi jet tou osmdesátikilometrovou rychlostí,“ uvedl Radek Mátl, šéf Ředitelství silnic a dálnic.

Dálnice D12

Řidiče budou kontrolovat radary

Na pěti omezených a zúžených úsecích budou umístěny radary, které budou kontrolovat řidiče, jak dodržují maximální povolenou rychlost 80 km/h. Radek Mátl důrazně upozorňuje, že každý řidič, který tuto rychlost překročí, dostane odpovídající pokutu. Cílem není šikana, ale klidný provoz bez problémů.

Radar bude umístěn například na na úsecích Mirošovice - Hvězdonice, Soutice - Loket, Velký Baranov a Měřín a na obchvatu Velkého Meziříčí. „Cílem není nikoho šikanovat. Cílem je zklidnit provoz. I proto tam budou cedule, kde bude zvýrazněno to, že tam ten radar jest,“ vysvětluje ministr dopravy Karel Havlíček (ANO). U komplikovanějších úseků by měly být rovněž posíleny policejní hlídky.

Ministerstvo dopravy radí řidičům, aby byli připraveni

Na D1 se mohou a pravděpodobně také budou v důsledku rozsáhlých omezení tvořit dlouhé kolony. Podle dopravních expertů může jít o minuty i hodiny. Vyšší bude i riziko dopravní nehody.

"Bude to nejhorší sezóna vůbec. Je to dáno tou délkou těch uzavírek. Nehody se odehrávají především před samotnými uzavírkami. To znamená dobržďujeme narychlo, některá auta se tam chtějí ještě zařadit narychlo z rychlého pruhu a tak dále," varuje Igor Sirota z ÚAMK.

Ministerstvo dopravy proto řidičům radí, aby byli připraveni na náročné situace, kdy na D1 neplánovaně stráví delší dobu. Myslet by měli zejména na dostatek pohonných hmot v nádrži, ale také na nápoje a jídlo, případně nezbytné léky, nabíječku na telefon, baterku a pro děti mít s sebou nejen hračky, ale také polštář a deku.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?