Cestovní pojištění – srovnání cen

Vodáci - pojištění pro vodáky

Vodáctví je mezi Čechy odjakživa oblíbeným outdoorovým sportem. Jako každý sport tak i sjíždění řek slibuje nejen pořádný kopec zábavy, ale také při něm hrozí různá rizika. Pro všechny případy je proto dobré mít sjednané kvalitní cestovní pojištění a to nejen na vodácké akce v zahraničí.

Z loňského průzkumu pojišťovny Generali vyplývá, že alespoň jednou do roka vyrazí “na vodu” přes 40 % Čechů. Téměř dvě třetiny z nich dávají přednost českým řekám, které za normálních podmínek patří spíše k těm bezpečným. Ze zahraničních řek jsou pak populární zejména rakouské a slovinské řeky. 

Jaká rizika nejčastěji hrozí při sjíždění řek

Rok co rok vyráží Češi sjíždět, jak řeky u nás “doma”, tak i v zahraničí. Může se zdát, že české řeky jsou spíše klidné a bezpečné, ale zdání klame. I české řeky umí být hodně divoké a dokonce i nebezpečné. Stačí špatný odhad situace či nedostatečné zkušenosti s vodáctvím a tragédie je na světě. Každý rok při sjíždění řek bohužel umírají lidé.  

Ve většině případů však hovoříme o ztracených věcech, uplavaných pádlech, utopených mobilních telefonech a fotoaparátech a v horších případech o odřených kolenech, boulích, řezných ranách a lehčích zlomeninách. K vážnějším zraněním dochází spíše v zahraničí, kam se jezdí sjíždět významně nebezpečnější divoké vody vyžadující alespoň minimální zkušenosti s vodáctvím a přirozenou zručnost.

Nejčastější škody při sjíždění řek:

  • ztracené, uplavané a utopené osobní věci - boty, brýle, čepice, oblečení, peněženky, mobily, fotoaparáty apod.

  • lehká povrchová zranění - modřiny, odřeniny, drobné řezné rány, boule

  • ztracené nebo poškozené půjčené věci - uplavaná pádla, poškozená loď

porovnání cestovního pojištění

K nejtěžším poraněním vodáků dochází na raftech

Většina Čechů - vodáků se považuje za zkušené vodáky. Třetina z nich však přiznává, že se alespoň jednou za jízdu “cvaknou” a pětina přiznává občas i nějaké to zranění, byť většinou jen lehké a povrchové. 

K lehčím úrazům přitom dochází na kanoích, k těžším na raftech. Přibližně 6 % zranění na vodě jsou těžšího rázu a vyžádají si hospitalizaci. Vhodné pojištění si však sjednává pouze cca 16 % vodáků. České pojišťovny přitom nabízí nejen cestovní pojištění vhodné do zahraničí, ale i do Česka.

Jak zvolit vhodné pojištění na vodu

Je jedno, zda je člověk zkušeným vodákem či začátečníkem. Jak se říká, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, a k úrazu může přijít každý. Dospělý člověk by přitom měl myslet nejen na své vlastní pojištění, ale do pojistné smlouvy by měl automaticky zahrnout i děti, kterým hrozí největší nebezpečí.

Neexistuje žádný extra produkt, který by se vztahoval vyloženě k vodáctví a sjíždění vod. Na výlety v rámci České republiky včetně oblíbené cyklistiky nebo právě sjíždění řek je určeno něco jako “domácí cestovní pojištění”. Cestovní pojištění pro vodáky obvykle vychází pouze pár korun na den. V případě rizikovějšího vodáctví je doporučeno sjednat si připojištění adrenalinových sportů.

Řeky v zahraničí bývají mnohem náročnější a obtížnější a často tak automaticky spadají mezi rizikové, adrenalinové a extrémní sporty dle klasifikace obtížnosti řek. Samozřejmostí by tak mělo být kvalitní cestovní pojištění zahrnující připojištění adrenalinových sportů. Sjíždění divoké vody by rozhodně mělo patřit na seznam sportů uvedených v pojistné smlouvě. 

Pozor si dávejte na pití alkoholu

Vodáctví bývá často považováno spíše jako společenská událost než jako sport, zejména pak na českých vodách. Není neobvyklé, že si sebou lidé berou alkohol a popíjí nejen večer u táboráků, ale už přímo na lodích. Pití alkoholu přiznává více než polovina vodáků. Pije se víno, pivo, ale i tvrdý alkohol a míchané nápoje.

Před nadměrným popíjením alkoholických nápojů na lodích však pojišťovny důrazně varují. Můžete mít sjednané vysoce kvalitní a drahé cestování pojištění, pokud však bude na vině nehody s následkem poškození majetku či dokonce zranění alkohol, pojistné plnění může být nejenže zkráceno, ale dle míry zavinění dokonce i úplně zamítnuto.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2