vodaci-kluk-tata

Cestovní pojištění pro vodáky: Liší se v něčem?

Vodáctví je mezi Čechy odjakživa oblíbeným outdoorovým sportem. Jako každý sport tak i sjíždění řek slibuje nejen pořádný kopec zábavy, ale také při něm hrozí různá rizika. Pro všechny případy je proto dobré mít sjednané kvalitní cestovní pojištění a to nejen na vodácké akce v zahraničí.

Z loňského průzkumu pojišťovny Generali vyplývá, že alespoň jednou do roka vyrazí “na vodu” přes 40 % Čechů. Téměř dvě třetiny z nich dávají přednost českým řekám, které za normálních podmínek patří spíše k těm bezpečným. Ze zahraničních řek jsou pak populární zejména rakouské a slovinské řeky.

Jaká rizika nejčastěji hrozí při sjíždění řek

Rok co rok vyráží Češi sjíždět, jak řeky u nás “doma”, tak i v zahraničí. Může se zdát, že české řeky jsou spíše klidné a bezpečné, ale zdání klame. I české řeky umí být hodně divoké a dokonce i nebezpečné. Stačí špatný odhad situace či nedostatečné zkušenosti s vodáctvím a tragédie je na světě. Každý rok při sjíždění řek bohužel umírají lidé.

Ve většině případů však hovoříme o ztracených věcech, uplavaných pádlech, utopených mobilních telefonech a fotoaparátech a v horších případech o odřených kolenech, boulích, řezných ranách a lehčích zlomeninách. K vážnějším zraněním dochází spíše v zahraničí, kam se jezdí sjíždět významně nebezpečnější divoké vody vyžadující alespoň minimální zkušenosti s vodáctvím a přirozenou zručnost.

Nejčastější škody při sjíždění řek:

 • ztracené, uplavané a utopené osobní věci - boty, brýle, čepice, oblečení, peněženky, mobily, fotoaparáty apod.

 • lehká povrchová zranění - modřiny, odřeniny, drobné řezné rány, boule

 • ztracené nebo poškozené půjčené věci - uplavaná pádla, poškozená loď

K nejtěžším poraněním vodáků dochází na raftech

Většina Čechů - vodáků se považuje za zkušené vodáky. Třetina z nich však přiznává, že se alespoň jednou za jízdu “cvaknou” a pětina přiznává občas i nějaké to zranění, byť většinou jen lehké a povrchové.

K lehčím úrazům přitom dochází na kanoích, k těžším na raftech. Přibližně 6 % zranění na vodě jsou těžšího rázu a vyžádají si hospitalizaci. Vhodné pojištění si však sjednává pouze cca 16 % vodáků. České pojišťovny přitom nabízí nejen cestovní pojištění vhodné do zahraničí, ale i do Česka.

Jak zvolit vhodné pojištění na vodu

Je jedno, zda je člověk zkušeným vodákem či začátečníkem. Jak se říká, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, a k úrazu může přijít každý. Dospělý člověk by přitom měl myslet nejen na své vlastní pojištění, ale do pojistné smlouvy by měl automaticky zahrnout i děti, kterým hrozí největší nebezpečí.

Neexistuje žádný extra produkt, který by se vztahoval vyloženě k vodáctví a sjíždění vod. Na výlety v rámci České republiky včetně oblíbené cyklistiky nebo právě sjíždění řek je určeno něco jako “domácí cestovní pojištění”. Cestovní pojištění pro vodáky obvykle vychází pouze pár korun na den. V případě rizikovějšího vodáctví je doporučeno sjednat si připojištění adrenalinových sportů.

Řeky v zahraničí bývají mnohem náročnější a obtížnější a často tak automaticky spadají mezi rizikové, adrenalinové a extrémní sporty dle klasifikace obtížnosti řek. Samozřejmostí by tak mělo být kvalitní cestovní pojištění zahrnující připojištění adrenalinových sportů. Sjíždění divoké vody by rozhodně mělo patřit na seznam sportů uvedených v pojistné smlouvě.

Pozor si dávejte na pití alkoholu

Vodáctví bývá často považováno spíše jako společenská událost než jako sport, zejména pak na českých vodách. Není neobvyklé, že si sebou lidé berou alkohol a popíjí nejen večer u táboráků, ale už přímo na lodích. Pití alkoholu přiznává více než polovina vodáků. Pije se víno, pivo, ale i tvrdý alkohol a míchané nápoje.

Před nadměrným popíjením alkoholických nápojů na lodích však pojišťovny důrazně varují. Můžete mít sjednané vysoce kvalitní a drahé cestování pojištění, pokud však bude na vině nehody s následkem poškození majetku či dokonce zranění alkohol, pojistné plnění může být nejenže zkráceno, ale dle míry zavinění dokonce i úplně zamítnuto.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.