Počítání financí

České domácnosti mají nadprůměrné úspory a podprůměrné dluhy. Dělají dobře?

18. 4. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Češi hospodaří opatrněji, než většina ostatních Evropanů. Když sečteme roční příjmy tuzemských domácností a odečteme jejich výdaje, potom 12,41 % celkového rozpočtu zbývá na úspory. Typická evropská rodina šetří méně a má větší dluhy. Ovšem peníze průběžně ztrácejí hodnotu a nakonec uspějí lidé, kteří dokážou prozíravě investovat.

Málokdo utratí všechny peníze hned, jakmile dostane výplatu nebo důchod. Často vaříme a pečeme doma, místo abychom denně chodili do drahých restaurací a cukráren. Občas kontrolujeme, jestli neexistuje nějaký levnější dodavatel elektrické energie a tepla. A pokud máme auto, nechceme zbytečně přeplácet za povinné ručení. Odměnou jsou úspory, díky kterým můžeme klidněji spát, protože máme rezervu na horší časy.

Ovšem zároveň toužíme po pěkném domově a přiměřeném pohodlí. Mladé rodiny proto kupují hypotéky, aby mohly bydlet ve vlastním. Pokud potřebujeme nový automobil a nestačí úspory, uzavíráme leasingové smlouvy. Když nezbývají peníze na opravu domácích spotřebičů nebo jiné urgentní výdaje, srovnáváme bankovní a nebankovní půjčky. Úvěry lze splácet postupně, třeba celý život, a proto mohou být vyšší než úspory.

Kolik domácnosti ušetří a dluží, oproti svým příjmům

Eurostat (statistický úřad Evropské unie) srovnává, jak hospodaří domácnosti v různých státech. Průměrné úspory a dluhy vyjadřuje procentuálně, vůči hrubým ročním příjmům. Typická česká domácnost ušetří 12,41 %. Její dluhy představují 58,87 % hrubých ročních příjmů. Větší úspory a zároveň menší závazky mají mezi srovnávanými populacemi pouze Slovinci. Ovšem průměrná domácnost, která žije v Evropské unii, méně odkládá (10,41 %) a více dluží (střední hodnota byla zveřejněna pouze pro eurozónu: 93,84 %).

BydlištěÚsporyDluhy

Německo

18,42 % 

84,70 % 

Švédsko 

18,34 % 

159,58 % 

Francie

14,61 % 

98,12 % 

Rakousko 

13,66%  

82,71 % 

Estonsko 

13,50 % 

66,30 % 

Slovinsko 

13,33 % 

44,43 % 

Belgie 

13,04 % 

104,34 % 

Česko 

12,41 % 

58,87 % 

Irsko

12,19 % 

111,60 % 

Maďarsko 

11,07 % 

33,31 % 

EU/eurozóna 

10,67 % 

93,84 % 

Slovensko 

10,24 % 

69,64 % 

Itálie

10,10 % 

61,56 % 

Chorvatsko 

10,03 % 

53,83 % 

Dánsko 

9,71 % 

214,16 % 

Finsko 

8,38 % 

115,34 % 

Portugalsko 

7,00 % 

92,58 % 

Spojené království 

6,51 % 

122,56 % 

Španělsko 

6,31 % 

93,01 % 

Lotyšsko 

5,99 % 

32,19 % 

Litva 

4,13 % 

36,42 % 

Polsko 

3,60 % 

57,67 % 

Kypr 

3,11 % 

134,18 % 

Řecko 

-3,48 % 

82,91 % 


Zdroj: poslední celoroční data podle Eurostatu, za předloňský rok.

Samotné úspory dlouhodobě ztrácejí hodnotu

Uvedené výsledky jsou vlastně paradoxní. Eurozóna má nízkou inflaci, ve sledovaném období tam produkty a služby meziročně zdražily o 1,2 %. Zatímco česká koruna ztrácela svoji hodnotu rychleji, tuzemské ceny totiž stouply o 2,8 %. Máme tedy větší motivaci, než Slováci nebo Španělé, abychom svoje peníze rozumně utráceli. Kupní síla samotné české koruny, pokud leží na obyčejném bankovním účtu nebo doma, jinak tímto tempem během 10 let spadne o více než pětinu.

Dluhy mají smysl, pokud slouží na investice

Otázka zní, co koupit, abychom neprodělali. Akciové, měnové a komoditní burzy jsou vrtkavé. Nemovitosti vypadají jako jistota, ale tuzemský realitní trh nyní připomíná přehnanou cenovou bublinu. Investovat ovšem můžeme také do sebe, ideálně do svého vzdělání. Špičkové rekvalifikační kurzy, například v oboru informačních technologií, bývají drahé. Ale dobří „ajťáci” potom mají odpovídající pracovní příležitosti a platy. Takže tato investice může vycházet výhodně, přestože třeba byla zaplacena půjčenými penězi.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.