Povinné ručení – co určuje výši pojistného?

Povinné ručení – co určuje výši pojistného?

16. 7. 2013
|
Délka čtení: 3 min.

Automobily jsou dnes nepostradatelnou součástí našich životů, přestože jejich pořízení není zrovna levná záležitost. Investice v podobě ceny nového (či ojetého) automobilu je však pouze jedním z nákladů, které jsou s provozem vozidla spojené. Významnou položkou související s vlastnictvím každého vozu je také zákonné autopojištění, tzv. povinné ručení

Každá pojišťovna si určuje parametry pro výpočet povinného ručení

Cena povinného ručení je od doby uvolnění trhu závislá na cenové strategii dané pojišťovací instituce. Každá z pojišťoven přitom nabízí nejen rozdílnou výši pojistného a odpovídající rozsah služeb, ale má také vlastní cenotvorbu. Parametry, které ovlivňují cenu povinného ručení, tak budou různé u různých pojišťoven. Přesto se dají najít klíčové faktory, které budou konkrétní výši povinného ručení ovlivňovat. Jedná se o parametry podle typu vozidla a podle osoby pojistníka.

Cenotvorné parametry podle vozidla mohou zahrnovat:

 • typ vozidla,

 • způsob využití vozidla (pro soukromé účely, služební, taxi),

 • zdvihový objem válců,

 • výkon vozidla,

 • rok výroby,

 • typ paliva,

 • značka a konkrétní model.

Cenotvorné parametry podle pojistníka mohou zahrnovat:

 • věk,

 • místo trvalého bydliště,

 • bonusy a malusy.

Cena povinného ručení podle specifikace vozidla

Cena povinného ručení je dána mimo jiné specifikací vozu. Jde jednak o způsob jeho využití (soukromé, pro podnikání), jednak o jeho druh (osobní automobil, nákladní automobil, příp. motocykl). V závislosti na konkrétní pojišťovně bude hrát roli ve stanovení ceny zákonného autopojištění rovněž výkon vozidla, objem válců a jeho hmotnost. Pojišťovny při určování výše pojistného přihlížejí i ke stáří vozidla.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.


Charakteristika majitele určuje výši povinného ručení

Stejně jako ovlivňuje výši pojistného stáří vozidla, je zpravidla rozhodný také věk řidiče. Pojišťovny se při určování ceny povinného ručení snaží předpovědět chování a způsob jízdy konkrétního řidiče. Vycházejí přitom ze statistik. Je logické, že mladší řidič bude mít pravděpodobně méně zkušeností než řidič starší. Mladší řidič tak může snáze zavinit dopravní nehodu a pojištění pro jeho vůz je proto dražší. Zohledňuje se i bydliště majitele vozu. S frekvencí silničního provozu totiž roste pravděpodobnost vzniku dopravní nehody. Majitelé vozu s bydlištěm ve větších městech tak mívají autopojištění dražší než řidiči na venkově.

Rozsah pojištění a frekvence placení

Výše pojistného souvisí s rozsahem nabízených služeb. Cenu tak mohou zvýšit různá doplňková pojištění a připojištění (např. připojištění čelního skla). Na konečnou výši pojistného jistě bude mít vliv také frekvence placení. Ročně placené pojistné vyjde levněji než placení čtvrtletně.

Bonusy vám zlevní povinné ručení

Významným faktorem, který na výslednou cenu povinného ručení bude mít vliv, jsou bonusy za předchozí bezeškodní průběh pojištění. Bonusy mohou pojistné snížit až o desítky procent. Naopak v případě častých dopravních nehod můžete mít povinné ručení dražší kvůli tzv. malusům.

Jak si povinné ručení ještě zlevnit?

S některými parametry, které určují výši pojistného, nemůžete nic dělat. Na druhou stranu existují způsoby, jak si pojistku zlevnit. Pojišťovny často nabízí lepší podmínky, když si u nich sjednáte více produktů – například životní pojištění nebo pojištění domácnosti. Levnější povinné ručení získáte také díky srovnání – jedině tak najdete nejlevnějšího poskytovatele podle vámi zadaných kritérií.

Nezapomínejte ani na aktualizaci smlouvy. Při bezeškodním průběhu by vám každý rok měl být započítán vyšší bonus. Jestliže si platíte i havarijní pojištění, mělo by vám navíc pojištění zlevnit i z toho důvodu, že vaše auto má postupem času nižší hodnotu.

Víte že...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?