Povinné ručení – co určuje výši pojistného?

Povinné ručení – co určuje výši pojistného?

16. 7. 2013
|
Délka čtení: 3 min.

Automobily jsou dnes nepostradatelnou součástí našich životů, přestože jejich pořízení není zrovna levná záležitost. Investice v podobě ceny nového (či ojetého) automobilu je však pouze jedním z nákladů, které jsou s provozem vozidla spojené. Významnou položkou související s vlastnictvím každého vozu je také zákonné autopojištění, tzv. povinné ručení

Každá pojišťovna si určuje parametry pro výpočet povinného ručení

Cena povinného ručení je od doby uvolnění trhu závislá na cenové strategii dané pojišťovací instituce. Každá z pojišťoven přitom nabízí nejen rozdílnou výši pojistného a odpovídající rozsah služeb, ale má také vlastní cenotvorbu. Parametry, které ovlivňují cenu povinného ručení, tak budou různé u různých pojišťoven. Přesto se dají najít klíčové faktory, které budou konkrétní výši povinného ručení ovlivňovat. Jedná se o parametry podle typu vozidla a podle osoby pojistníka.

Cenotvorné parametry podle vozidla mohou zahrnovat:

 • typ vozidla,

 • způsob využití vozidla (pro soukromé účely, služební, taxi),

 • zdvihový objem válců,

 • výkon vozidla,

 • rok výroby,

 • typ paliva,

 • značka a konkrétní model.

Cenotvorné parametry podle pojistníka mohou zahrnovat:

 • věk,

 • místo trvalého bydliště,

 • bonusy a malusy.

Cena povinného ručení podle specifikace vozidla

Cena povinného ručení je dána mimo jiné specifikací vozu. Jde jednak o způsob jeho využití (soukromé, pro podnikání), jednak o jeho druh (osobní automobil, nákladní automobil, příp. motocykl). V závislosti na konkrétní pojišťovně bude hrát roli ve stanovení ceny zákonného autopojištění rovněž výkon vozidla, objem válců a jeho hmotnost. Pojišťovny při určování výše pojistného přihlížejí i ke stáří vozidla.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.


Charakteristika majitele určuje výši povinného ručení

Stejně jako ovlivňuje výši pojistného stáří vozidla, je zpravidla rozhodný také věk řidiče. Pojišťovny se při určování ceny povinného ručení snaží předpovědět chování a způsob jízdy konkrétního řidiče. Vycházejí přitom ze statistik. Je logické, že mladší řidič bude mít pravděpodobně méně zkušeností než řidič starší. Mladší řidič tak může snáze zavinit dopravní nehodu a pojištění pro jeho vůz je proto dražší. Zohledňuje se i bydliště majitele vozu. S frekvencí silničního provozu totiž roste pravděpodobnost vzniku dopravní nehody. Majitelé vozu s bydlištěm ve větších městech tak mívají autopojištění dražší než řidiči na venkově.

Rozsah pojištění a frekvence placení

Výše pojistného souvisí s rozsahem nabízených služeb. Cenu tak mohou zvýšit různá doplňková pojištění a připojištění (např. připojištění čelního skla). Na konečnou výši pojistného jistě bude mít vliv také frekvence placení. Ročně placené pojistné vyjde levněji než placení čtvrtletně.

Bonusy vám zlevní povinné ručení

Významným faktorem, který na výslednou cenu povinného ručení bude mít vliv, jsou bonusy za předchozí bezeškodní průběh pojištění. Bonusy mohou pojistné snížit až o desítky procent. Naopak v případě častých dopravních nehod můžete mít povinné ručení dražší kvůli tzv. malusům.

Jak si povinné ručení ještě zlevnit?

S některými parametry, které určují výši pojistného, nemůžete nic dělat. Na druhou stranu existují způsoby, jak si pojistku zlevnit. Pojišťovny často nabízí lepší podmínky, když si u nich sjednáte více produktů – například životní pojištění nebo pojištění domácnosti. Levnější povinné ručení získáte také díky srovnání – jedině tak najdete nejlevnějšího poskytovatele podle vámi zadaných kritérií.

Nezapomínejte ani na aktualizaci smlouvy. Při bezeškodním průběhu by vám každý rok měl být započítán vyšší bonus. Jestliže si platíte i havarijní pojištění, mělo by vám navíc pojištění zlevnit i z toho důvodu, že vaše auto má postupem času nižší hodnotu.

Víte že...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?