Blog
Pojištění vozu
Povinné ručení – co určuje výši pojistného?

Povinné ručení – co určuje výši pojistného?

16. července 2013|Jana Březinová|

Automobily jsou dnes nepostradatelnou součástí našich životů, přestože jejich pořízení není zrovna levná záležitost. Investice v podobě ceny nového (či ojetého) automobilu je však pouze jedním z nákladů, které jsou s provozem vozidla spojené. Významnou položkou související s vlastnictvím každého vozu je také zákonné autopojištění, tzv. povinné ručení

Spočítat ceny

Každá pojišťovna si určuje parametry pro výpočet povinného ručení

Cena povinného ručení je od doby uvolnění trhu závislá na cenové strategii dané pojišťovací instituce. Každá z pojišťoven přitom nabízí nejen rozdílnou výši pojistného a odpovídající rozsah služeb, ale má také vlastní cenotvorbu. Parametry, které ovlivňují cenu povinného ručení, tak budou různé u různých pojišťoven. Přesto se dají najít klíčové faktory, které budou konkrétní výši povinného ručení ovlivňovat. Jedná se o parametry podle typu vozidla a podle osoby pojistníka.

Cenotvorné parametry podle vozidla mohou zahrnovat:

  • typ vozidla,

  • způsob využití vozidla (pro soukromé účely, služební, taxi),

  • zdvihový objem válců,

  • výkon vozidla,

  • rok výroby,

  • typ paliva,

  • značka a konkrétní model.

Cenotvorné parametry podle pojistníka mohou zahrnovat:

  • věk,

  • místo trvalého bydliště,

  • bonusy a malusy.

Cena povinného ručení podle specifikace vozidla

Cena povinného ručení je dána mimo jiné specifikací vozu. Jde jednak o způsob jeho využití (soukromé, pro podnikání), jednak o jeho druh (osobní automobil, nákladní automobil, příp. motocykl). V závislosti na konkrétní pojišťovně bude hrát roli ve stanovení ceny zákonného autopojištění rovněž výkon vozidla, objem válců a jeho hmotnost. Pojišťovny při určování výše pojistného přihlížejí i ke stáří vozidla.

Porovnat povinné ručení

Charakteristika majitele určuje výši povinného ručení

Stejně jako ovlivňuje výši pojistného stáří vozidla, je zpravidla rozhodný také věk řidiče. Pojišťovny se při určování ceny povinného ručení snaží předpovědět chování a způsob jízdy konkrétního řidiče. Vycházejí přitom ze statistik. Je logické, že mladší řidič bude mít pravděpodobně méně zkušeností než řidič starší. Mladší řidič tak může snáze zavinit dopravní nehodu a pojištění pro jeho vůz je proto dražší. Zohledňuje se i bydliště majitele vozu. S frekvencí silničního provozu totiž roste pravděpodobnost vzniku dopravní nehody. Majitelé vozu s bydlištěm ve větších městech tak mívají autopojištění dražší než řidiči na venkově.

Rozsah pojištění a frekvence placení

Výše pojistného souvisí s rozsahem nabízených služeb. Cenu tak mohou zvýšit různá doplňková pojištění a připojištění (např. připojištění čelního skla). Na konečnou výši pojistného jistě bude mít vliv také frekvence placení. Ročně placené pojistné vyjde levněji než placení čtvrtletně.

Bonusy vám zlevní povinné ručení

Významným faktorem, který na výslednou cenu povinného ručení bude mít vliv, jsou bonusy za předchozí bezeškodní průběh pojištění. Bonusy mohou pojistné snížit až o desítky procent. Naopak v případě častých dopravních nehod můžete mít povinné ručení dražší kvůli tzv. malusům.

Jak si povinné ručení ještě zlevnit?

S některými parametry, které určují výši pojistného, nemůžete nic dělat. Na druhou stranu existují způsoby, jak si pojistku zlevnit. Pojišťovny často nabízí lepší podmínky, když si u nich sjednáte více produktů – například životní pojištění nebo pojištění domácnosti. Levnější povinné ručení získáte také díky srovnání – jedině tak najdete nejlevnějšího poskytovatele podle vámi zadaných kritérií.

Nezapomínejte ani na aktualizaci smlouvy. Při bezeškodním průběhu by vám každý rok měl být započítán vyšší bonus. Jestliže si platíte i havarijní pojištění, mělo by vám navíc pojištění zlevnit i z toho důvodu, že vaše auto má postupem času nižší hodnotu.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).