Blog
Půjčky a úvěry
Mince kreditka půjčka

Proč je nebankovní půjčka výhodnější? Tady je 5 důvodů

18. června 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Dostali jste se do tíživé finanční situace a volíte mezi půjčkou od své banky a nebankovního poskytovatele? Máme pro vás pět důvodů, které vás přesvědčí o tom, že druhá zmíněná volba vám může v mnohém ulehčit. Nebankovní půjčku totiž mnohdy sjednáte snáze, rychleji a bez zbytečného papírování a tolik nenáviděné byrokracie.

Důvod č. 1: Půjčku vyřídíte online

Spousta bank vám neumožní sjednat půjčku online. Obvykle musíte zamířit osobně na pobočku, absolvovat úvodní hovor a poté dojednat podmínky. To u nebankovních půjček nehrozí. V drtivé většině je totiž sjednáte online​ pěkně z pohodlí vašeho domova. Potřebujete jen počítač s připojením na internet a pár minut volného času.

Abyste věděli, kde na vás čeká ta nejvýhodnější půjčka, je dobré využít nezávislých kalkulaček a srovnávačů, které vám na základě vstupních parametrů (např. výše půjčky, doba splatnosti atd.) nabídnou ty nejlepší a nejlevnější půjčky. Při výběru se ale zaměřte nejen na výši úroku, ale také hodnotu RPSN, která má mnohem lepší vypovídací schopnost.

Pak už jen stačí půjčku sjednat prostřednictvím online formuláře, kam jednoduše navolíte potřebnou částku, dobu splatnosti, vyplníte osobní údaje, doložíte požadované dokumenty (většinou online) a počkáte si na informaci o schválení, či zamítnutí žádosti. Celý schvalovací proces probíhá online a je záležitostí několika mála minut.

Důvod č. 2: Benevolentnější podmínky

Každý může občas uklouznout a dostat se do situace, během níž nebude schopen dostát svým závazkům. Pokud jste něčemu takovému v minulosti čelili, pravděpodobně se potýkáte s negativním záznamem v registrech dlužníků, který může být pro drtivou většinu bank problém.

Spousta nebankovních poskytovatelů půjček ale do registrů vůbec nenahlíží nebo neberou negativní záznam v registrech jako důvod k zamítnutí půjčky. Podmínky nebankovních společností jsou totiž o poznání benevolentnější, takže na půjčku mohou dosáhnout i ti, kteří v bance nepochodili.

Porovnat půjčky

Důvod č. 3: Rychlost vyřízení žádosti a poskytnutí prostředků

Další předností nebankovních půjček je i rychlost vyřízení žádosti a poskytnutí finančních prostředků. Spousta nebankovních poskytovatelů pracuje s automatickým schvalovacím systémem, který je mnohem rychlejší, než individuální posuzování žádosti. Rychlost je ale v tomto případě vykoupena vyšším procentem zamítnutých žádostí.

Pokud je žádost posouzena kladně, peníze jsou většinou poukázány na bankovní účet zpravidla do 24 hodin. V případě, že společnost vyžaduje odeslání jednokorunového poplatku, který slouží k ověření účtu žadatele, může se doba protáhnout na dva pracovní dny.

Mnohé společnosti kromě výplaty peněz na bankovní účet umožňují vybrat peníze také v trafikách nebo na vybraných čerpacích stanicích (o konkrétních podmínkách je potřeba se informovat u vybraného poskytovatele půjčky).

Důvod č. 4: Nižší částky k zapůjčení

U bank si většinou můžete půjčit pouze vyšší částky. U nebankovních institucí narazíte na půjčky, které začínají třeba na 500 korunách. U takto nízkých částek ale počítejte s vyšším úročením a výslednými náklady. Na druhou stranu je možné tímto způsobem vykrýt nepříznivou dobu do další výplaty a uhradit menší výdaje, které jednoduše nepočkají.

Důvod č. 5: Možnost odkladu splátek

Pokud se během splácení nebankovní půjčky dostanete do problémů, neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o své aktuální situaci. Domluvit se můžete na tzv. splátkových prázdninách (odkladech splátek). Někde je odklad zdarma, jinde je potřeba uhradit jednorázový poplatek.

Počítejte ale s tím, že pokud budete splatnost půjčky odkládat opakovaně, stane se i ta nejvýhodnější nebankovní půjčka zbytečně drahým špásem. Proto se snažte využívat splátkových prázdnin pokud možno co nejméně.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).