banka

Alternativní financování: Co o něm potřebujete vědět?

13. 5. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Už během pandemie se zejména menším firmám a podnikatelům zkomplikoval přístup k úvěrům. A ani nyní není situace lepší – nejen kvůli vysoké inflaci, která půjčky zdražuje, ale také z důvodu větší obezřetnosti bank a zpřísnění podmínek pro získání úvěru. Firmy se tak musí poohlížet po alternativních zdrojích financování podniku. Jaké jsou možnosti?

Inflace roste, úvěrové sazby se zvyšují

V současné době se situace na finančním trhu komplikuje z důvodu vysoké inflace. Podle posledních údajů z března 2022 se cenová hladina meziročně zvedla o 12,7 %. Kvůli probíhajícímu konfliktu na Ukrajině se očekává, že v letošním roce už se inflaci nepodaří srazit pod dvouciferné číslo. ČNB předpokládá, že vrchol nastane během letních měsíců, kdy se inflace vyšplhá až na 15 %.

Na další růst spotřebitelských cen Česká národní banka zareagovala dalším navýšením úrokových sazeb. S platností od 6. května 2022 se zvyšuje dvoutýdenní repo sazba o 0,75 procentního bodu na 5,75 %. Současně ČNB rozhodla o zvýšení diskontní sazby na 4,75 % a lombardní sazby na 6,75 %.

Úvěry v bankách zdražují

Zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB se samozřejmě promítá i do úrokových sazeb bank. Podnikatelské úvěry tak zdražují. To se týká nově sjednaných produktů, stejně jako již čerpaných úvěrů s pohyblivou sazbou.

Podnikatelské půjčky jsou často navázány na tříměsíční sazbu PRIBOR. To je průměrná úroková sazba, za níž si mezi sebou půjčují banky na mezibankovním trhu. K této sazbě si banka připočte marži a jednoduše tak vytvoří úrokovou sazbu, která kopíruje vývoj na finančních trzích. Pro podnikatele to však znamená, že s každým navýšením úrokových sazeb ze strany ČNB musí počítat se zdražením úvěru.

Bohužel do problémů se mohou dostat i společnosti, které využívají umírněný způsob financování. Například u hypoték se úrokové sazby za poslední měsíce zvýšily již o několik procentních bodů. Pokud právě teď končí firmě fixace, čeká ji u splátek dlouhodobého úvěru cenový skok.

vyse-uveru

Možnosti alternativního financování

Jedním ze způsobů, jak se firmy vyrovnávají s růstem úrokových sazeb, je využití zdrojů financování majetku v eurech. V eurozóně totiž úrokové sazby zatím tak rapidně nerostou, a proto jsou eurové úvěry výhodnější. To potvrzují i zástupci českých bank. „Jedná se ale zejména o firmy, které nějakou část svého businessu již v eurech mají, zejména tržby,“ upřesňuje Dita Pasquier z Komerční banky pro E15.cz.

Nicméně pro některé firmy mohou být bankovní úvěry zcela nedostupné. Pak už zbývají jen alternativní možnosti financování:

 • leasing,

 • faktoring a forfaiting,

 • P2P financování,

 • kapitál od investora nebo franšíza,

 • crowdfunding,

 • DeFi projekty.

Leasing, faktoring a forfaiting

Tyto způsoby se řadí mezi známé zdroje financování podniku, ale patří k možnostem mimo podnikatelský úvěr, a proto mají v přehledu alternativního financování určitě své místo.

Leasing se tradičně využívá jako dlouhodobý zdroj financování majetku – například aut, strojů, výrobních linek a podobně. Výhodou je, že leasing lze zpravidla sjednat rychleji než bankovní úvěr a splátky jsou pevně dané – riziko inflace tak nese leasingová firma. Dalším přínosem je, že zařízení koupené na leasing si na splátky samo vydělává.

Pro společnosti vystavující faktury s dlouhou dobou splatnosti dává jako zdroj financování podniku smysl také faktoring a forfaiting. Oba nástroje se využívají pro postoupení pohledávek – faktoring pro ty běžné se splatností v řádech desítek dnů, forfaiting pracuje s dlouhodobými závazky v řádech až několika let. Díky postoupení pohledávek firma sice získá méně peněz, ale zato během pár dnů.

P2P financování

V posledních letech získaly na popularitě různé P2P platformy, kde alternativní financování nabízí běžní lidé. Jedná se nejen o P2P půjčky, ale rovněž o P2P faktoring a další nástroje.

P2P je zkratka anglického Peer-to-peer. Princip tohoto financování dobře vystihuje slogan nejznámější české platformy Zonky, která poskytuje P2P půjčky – „Lidé půjčují lidemLidé půjčují lidem“. Nicméně P2P půjčky mohou využít i firmy, a tak zprostředkovaně dosáhnout na úvěr od soukromých osob. V zahraničí patří k oblíbeným P2P platformám Mintos. Mezi společnosti poskytující P2P faktoring se řadí například Platební instituce Roger.

Výhodou P2P financování je, že oproti bankám jsou podmínky získání úvěru benevolentnější. Na druhou stranu musí firma počítat s vyšší úrokovou sazbou, která toto riziko kryje.

Kapitál od investora nebo franšíza

Zejména start-upy využívají jako zdroj financování majetku cizí kapitál, který do společnosti vloží investor výměnou za podíl i rozhodovací pravomoci. Mezi investory je zájem především o odvětví informačních technologií a další oblasti s potenciálem rychlého růstu. Nicméně začínající podnikatelé by si měli dát pozor, koho si pro partnerství vyberou. Investor se snaží v první řadě o co nejrychlejší návratnost investice a vysoký zisk. Kvůli tomu mohou vzniknout neshody ve směřování podniku.

Jestliže se firma pohybuje ve sféře služeb nebo přenositelných produktů, kde na trhu působí velká franšízingová společnost, nabízí se jako alternativní zdroj financování také franšízing. Ten přinese společnosti kapitál a podporu silné značky. Na druhou stranu s sebou nese omezení rozhodovacích pravomocí a nutnost následovat jednotnou strategii.

Crowdfunding

Další možností alternativního financování je crowdfunding – větší počet jednotlivců přispívá k celkové potřebné částce. Crowdfundingové kampaně se používají jako zdroj financování začínajících společností a různorodých zajímavých projektů.

Mezi nejoblíbenější platformy v ČR patří Kickstarter, Crowdfunder nebo Fundlift. Firma může oslovit širokou veřejnost a zároveň si tak otestovat úspěšnost nápadu ještě před jeho realizací. Nicméně je třeba počítat s vysokou konkurencí mezi projekty – aby byla crowdfundingová kampaň úspěšná, musí si obvykle firma zajistit kvalitní marketing.

DeFi projekty

Pojem DeFi znamená decentralizované finance a skrývají se pod ním projekty v prostředí kryptoměn a blockchain sítí. DeFi projekty se zatím nachází v úplných začátcích, a tak se jedná o nejrizikovější způsob alternativního financování. Často se stává, že peníze vložené do DeFi projektu zmizí nebo jsou ukradeny. Nicméně do budoucna se určitě vyplatí prostředí kryptoměn sledovat.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.