banka

Alternativní financování: Co o něm potřebujete vědět?

Už během pandemie se zejména menším firmám a podnikatelům zkomplikoval přístup k úvěrům. A ani nyní není situace lepší – nejen kvůli vysoké inflaci, která půjčky zdražuje, ale také z důvodu větší obezřetnosti bank a zpřísnění podmínek pro získání úvěru. Firmy se tak musí poohlížet po alternativních zdrojích financování podniku. Jaké jsou možnosti?

Inflace roste, úvěrové sazby se zvyšují

V současné době se situace na finančním trhu komplikuje z důvodu vysoké inflace. Podle posledních údajů z března 2022 se cenová hladina meziročně zvedla o 12,7 %. Kvůli probíhajícímu konfliktu na Ukrajině se očekává, že v letošním roce už se inflaci nepodaří srazit pod dvouciferné číslo. ČNB předpokládá, že vrchol nastane během letních měsíců, kdy se inflace vyšplhá až na 15 %.

Na další růst spotřebitelských cen Česká národní banka zareagovala dalším navýšením úrokových sazeb. S platností od 6. května 2022 se zvyšuje dvoutýdenní repo sazba o 0,75 procentního bodu na 5,75 %. Současně ČNB rozhodla o zvýšení diskontní sazby na 4,75 % a lombardní sazby na 6,75 %.

Porovnat půjčky

Úvěry v bankách zdražují

Zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB se samozřejmě promítá i do úrokových sazeb bank. Podnikatelské úvěry tak zdražují. To se týká nově sjednaných produktů, stejně jako již čerpaných úvěrů s pohyblivou sazbou.

Podnikatelské půjčky jsou často navázány na tříměsíční sazbu PRIBOR. To je průměrná úroková sazba, za níž si mezi sebou půjčují banky na mezibankovním trhu. K této sazbě si banka připočte marži a jednoduše tak vytvoří úrokovou sazbu, která kopíruje vývoj na finančních trzích. Pro podnikatele to však znamená, že s každým navýšením úrokových sazeb ze strany ČNB musí počítat se zdražením úvěru.

Bohužel do problémů se mohou dostat i společnosti, které využívají umírněný způsob financování. Například u hypoték se úrokové sazby za poslední měsíce zvýšily již o několik procentních bodů. Pokud právě teď končí firmě fixace, čeká ji u splátek dlouhodobého úvěru cenový skok.

vyse-uveru

Možnosti alternativního financování

Jedním ze způsobů, jak se firmy vyrovnávají s růstem úrokových sazeb, je využití zdrojů financování majetku v eurech. V eurozóně totiž úrokové sazby zatím tak rapidně nerostou, a proto jsou eurové úvěry výhodnější. To potvrzují i zástupci českých bank. „Jedná se ale zejména o firmy, které nějakou část svého businessu již v eurech mají, zejména tržby,“ upřesňuje Dita Pasquier z Komerční banky pro E15.cz.

Nicméně pro některé firmy mohou být bankovní úvěry zcela nedostupné. Pak už zbývají jen alternativní možnosti financování:

 • leasing,

 • faktoring a forfaiting,

 • P2P financování,

 • kapitál od investora nebo franšíza,

 • crowdfunding,

 • DeFi projekty.

Leasing, faktoring a forfaiting

Tyto způsoby se řadí mezi známé zdroje financování podniku, ale patří k možnostem mimo podnikatelský úvěr, a proto mají v přehledu alternativního financování určitě své místo.

Leasing se tradičně využívá jako dlouhodobý zdroj financování majetku – například aut, strojů, výrobních linek a podobně. Výhodou je, že leasing lze zpravidla sjednat rychleji než bankovní úvěr a splátky jsou pevně dané – riziko inflace tak nese leasingová firma. Dalším přínosem je, že zařízení koupené na leasing si na splátky samo vydělává.

Pro společnosti vystavující faktury s dlouhou dobou splatnosti dává jako zdroj financování podniku smysl také faktoring a forfaiting. Oba nástroje se využívají pro postoupení pohledávek – faktoring pro ty běžné se splatností v řádech desítek dnů, forfaiting pracuje s dlouhodobými závazky v řádech až několika let. Díky postoupení pohledávek firma sice získá méně peněz, ale zato během pár dnů.

Chci půjčku

P2P financování

V posledních letech získaly na popularitě různé P2P platformy, kde alternativní financování nabízí běžní lidé. Jedná se nejen o P2P půjčky, ale rovněž o P2P faktoring a další nástroje.

P2P je zkratka anglického Peer-to-peer. Princip tohoto financování dobře vystihuje slogan nejznámější české platformy Zonky, která poskytuje P2P půjčky – „Lidé půjčují lidemLidé půjčují lidem“. Nicméně P2P půjčky mohou využít i firmy, a tak zprostředkovaně dosáhnout na úvěr od soukromých osob. V zahraničí patří k oblíbeným P2P platformám Mintos. Mezi společnosti poskytující P2P faktoring se řadí například Platební instituce Roger.

Výhodou P2P financování je, že oproti bankám jsou podmínky získání úvěru benevolentnější. Na druhou stranu musí firma počítat s vyšší úrokovou sazbou, která toto riziko kryje.

Kapitál od investora nebo franšíza

Zejména start-upy využívají jako zdroj financování majetku cizí kapitál, který do společnosti vloží investor výměnou za podíl i rozhodovací pravomoci. Mezi investory je zájem především o odvětví informačních technologií a další oblasti s potenciálem rychlého růstu. Nicméně začínající podnikatelé by si měli dát pozor, koho si pro partnerství vyberou. Investor se snaží v první řadě o co nejrychlejší návratnost investice a vysoký zisk. Kvůli tomu mohou vzniknout neshody ve směřování podniku.

Jestliže se firma pohybuje ve sféře služeb nebo přenositelných produktů, kde na trhu působí velká franšízingová společnost, nabízí se jako alternativní zdroj financování také franšízing. Ten přinese společnosti kapitál a podporu silné značky. Na druhou stranu s sebou nese omezení rozhodovacích pravomocí a nutnost následovat jednotnou strategii.

Crowdfunding

Další možností alternativního financování je crowdfunding – větší počet jednotlivců přispívá k celkové potřebné částce. Crowdfundingové kampaně se používají jako zdroj financování začínajících společností a různorodých zajímavých projektů.

Mezi nejoblíbenější platformy v ČR patří Kickstarter, Crowdfunder nebo Fundlift. Firma může oslovit širokou veřejnost a zároveň si tak otestovat úspěšnost nápadu ještě před jeho realizací. Nicméně je třeba počítat s vysokou konkurencí mezi projekty – aby byla crowdfundingová kampaň úspěšná, musí si obvykle firma zajistit kvalitní marketing.

DeFi projekty

Pojem DeFi znamená decentralizované finance a skrývají se pod ním projekty v prostředí kryptoměn a blockchain sítí. DeFi projekty se zatím nachází v úplných začátcích, a tak se jedná o nejrizikovější způsob alternativního financování. Často se stává, že peníze vložené do DeFi projektu zmizí nebo jsou ukradeny. Nicméně do budoucna se určitě vyplatí prostředí kryptoměn sledovat.

Chci půjčku
Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Žena spoří do kasičky
  Osobní finance
  23. ledna 2023|Jana Březinová
  Víc peněz v roce 2023. Jak na to?

  Novoroční předsevzetí týkající se financí si podle průzkumů dává zhruba 72 % Čechů. Bohužel jen málokomu se toto předsevzetí podaří naplnit. Pokud je to i váš případ, máme pro vás několik praktických rad a tipů, jak skutečně ušetřit a vyzrát na zbytečné utrácení.

 • Zubař kouká do otevřených úst
  Osobní finance
  09. ledna 2023|Monika Šaríková
  Kolik stojí péče o zuby a jak se na ni finančně připravit

  Péče o zuby a návštěva zubaře by měly být každý rok samozřejmostí, pokud nechcete zbytečně doplácet. Spoustě zákroků lze totiž předejít dobrou preventivní péčí. Také se hodí vědět, co vše je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a za co si připlatíte.

 • Revolut nabízí účet i kartu zdarma - mobilní telefon a karta Revolut
  Osobní finance
  03. ledna 2023|Jana Březinová
  Revolut nabízí účet i kartu zdarma. Jak funguje a kdy se vyplatí?

  Stále větší množství z nás chce mít svoje finance neustále pod kontrolou a po ruce. Často tak nahrazujeme hotovost platebními kartami, ale i chytrými telefony nebo hodinkami. Jednu z chytrých alternativ představuje Revolut – online aplikace, která nabízí účet i kartu zdarma. Opravdu se vyplatí nebo je potřeba počítat s nějakým háčkem?

 • Plánujete dovolenou? Podadíme, jak si na ni našetři - Mapa, foťák a mužská ruka ukazující na místo cíle
  Osobní finance
  26. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Plánujete dovolenou? Poradíme, jak na ni našetřit!

  Letní dovolenou v zahraničí plánovalo letos podle analýz portálu Czech Tourism Tourdata zhruba 52 % Čechů. Plány řady z nich bohužel ovlivnil nedostatek finančních prostředků. Pokud jste podobnou nepříjemnost sami řešili, ale zahraniční dovolenou na horách, či u moře si příští rok nechcete odepřít, máme pro vás tipy, jak na ni našetřit.

 • Žena se sešitem a kasičkou ve tvaru prasátka
  Osobní finance
  16. listopadu 2022|Jana Březinová
  Vše zdražuje, kde můžete ušetřit?

  Inflace atakuje téměř 20 %, a tím výrazně zvyšuje životní náklady. Zdražuje takřka vše – potraviny, energie, doprava a celá řada dalších produktů a služeb. Jak si s rostoucími cenami poradit a kde najít úspory?

 • Zneužití osobních údajů - překvapený mladý muž s telefonem v ruce
  Osobní finance
  14. listopadu 2022|Jana Březinová
  Zneužití osobních údajů: Hrozí dluhy a exekuce

  Ke zneužití osobních údajů dochází nejčastěji poté, co ztratíte svůj občanský průkaz. Podvodníci, kteří se skrývají za vaši identitu, si tak můžou neoprávněně sjednat i úvěr. Jak se zneužití osobních údajů bránit a jak tento problém souvisí se zamítnutím půjčky, o kterou máte zájem?

 • Logo Raiffeisenbank nad vchodem do banky
  Osobní finance
  14. listopadu 2022|Jana Březinová
  Sloučení Equa bank s Raiffeisenbank

  Dnes, 14. listopadu 2022, došlo k finálnímu sloučení Equa bank a Raiffeisenbank. Od tohoto data budou banky nadále fungovat pod hlavičkou Raiffeisenbank. Co to znamená pro klienty obou bank?

 • Jak chránit své platební údaje - Žena s mobilem v ruce, zabezpečení, notebook na stole
  Osobní finance
  04. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak chránit své platební údaje na internetu + rady, co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije

  Koronavirová krize a související opatření, přesunula naprostou většinu plateb do světa internetu. Online nakupování jsme doslova propadli. Ne vždy však šlo o dobrovolné rozhodnutí. Jistá dávka svobody a komfortu je na druhou stranu vykoupena obavami o naše soukromí i finance. Jak chránit své platební údaje na internetu a co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije? Čtěte dále.

 • PayPal pro začátečníky - Žena drží nad notebookem telefon v ruce s nápisem PayPal
  Osobní finance
  03. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  PayPal pro začátečníky: Co to je, jak funguje a má vůbec smysl o něm uvažovat?

  Aby byl nákup na internetu úspěšný a bezproblémový, je potřeba zvolit maximálně bezpečnou platební metodu. A právě v téhle fázi nákupu se můžete poprvé setkat s platebním systémem PayPal. Jak tenhle systém funguje, je bezpečný a má smysl o něm uvažovat?

 • Připravte se na nečekané výdaje - Prázdná peněženka a rozsypané peníze na fakturách
  Osobní finance
  13. září 2022|Petr Woff
  Připravte se na nečekané výdaje. Poradíme vám, jak zlepšíte svůj rodinný rozpočet

  Moderní domácnost potřebuje elektřinu a teplo, ale obě tyto komodity nyní hrozivě zdražují. Nečekejte, až vám dodavatel opět zvýší cenu a připravte se na energetickou krizi už teď. Máme pro vás ověřené tipy, jak zvýšíte své příjmy a snížíte výdaje, aby rostla vaše finanční rezerva. Prozatím zapomeňte na vysokou politiku a makroekonomické analýzy, a zaměřte se pouze na svůj osobní či rodinný rozpočet.

 • Proč využívat kreditní kartu - Kreditní karty koukající z peněženky
  Osobní finance
  04. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Proč využívat kreditní kartu? Získáte peníze zpět a navíc výhody a slevy u partnerů

  Zhruba 90 % Čechů vlastní jednu nebo více platebních karet. Často jde nejen o karty debetní, ale taky kreditky. Těch ale v našich peněženkách rok od roku ubývá. Poslední zveřejněná statistika České národní banky hovoří o 1 500 000 kusech kreditních karet, které Češi vlastní. Důvodem jejich meziročního poklesu je stále mylné přesvědčení, že kreditní karta je nevýhodným a drahým produktem, s nímž je spojena řada „háčků“. Jak je to ve skutečnosti?

 • Žena s účty
  Osobní finance
  17. července 2022|Jana Březinová
  Metody a nástroje pro sestavení rodinného rozpočtu

  Náklady na život českým domácnostem se zvyšují, proto se vyplatí mít přehled o rodinných financích. K sestavení rozpočtu můžete využít různých metod a nástrojů, od jednoduchého zapisování do tabulky až po chytré mobilní aplikace.

 • Počítač peníze papíry
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  10. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Splátkový kalendář a vše, co jste o něm chtěli vědět

  Se splátkovým kalendářem, coby plánem všech vašich budoucích splátek, se setkáte ve chvíli, kdy si sjednáte spotřebitelskou půjčku, úvěr nebo hypotéku. Domluvit se na něm ale můžete i tehdy, pokud vybrané instituci dlužíte větší částku, kterou nejste schopni jednorázově uhradit. Jak si ho správně nastavit, aby vám co nejvíce vyhovoval a nepůsobil zbytečné komplikace?

 • kreditni-debetni
  Osobní finance
  21. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Kreditní vs. debetní karta: Znáte základní rozdíly a víte, která se vám vyplatí?

  Z průzkumu České bankovní asociace, která se v minulém roce zaměřila na naše platební zvyklosti, vyplývá, že celých 82 % Čechů upřednostňuje bezkontaktní platby. Platba kartou je nejen jednoduchá, ale taky nesmírně pohodlná. Pokud sami nedáte na tyhle plastové kartičky dopustit, určitě vás bude zajímat, jaké výhody s sebou nesou karty debetní a na co si dát pozor u „kreditek“.

 • penize-potrebujete
  Osobní finance
  09. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Na co myslet, než si sjednáte půjčku?

  České domácnosti měly podle statistik České národní banky na konci letošního března rozpůjčováno 2 085 miliard korun. Pokud vy sami možnost půjčky zvažujete, měli byste tohle rozhodnutí odpovídajícím způsobem promyslet. Půjčka je totiž dobrý sluha, ale špatný pán. Proto je potřeba si před jejím sjednáním odpovědět alespoň na několik základních otázek.

 • pujka-pro-icare
  Osobní finance
  24. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčky a hypotéky pro „ičaře“ a živnostníky: Jaká jsou jejich specifika a mají šanci na ně vůbec dosáhnout?

  Pracovat na IČO a mít svoji živnost s sebou nepochybně nese obrovskou dávku svobody. Zároveň z tohohle rozhodnutí plyne řada povinností a v zásadě taky komplikací, které běžný zaměstnanec třeba vůbec nemusí řešit. Jednou z těchto oblastí jsou i půjčky a hypotéky pro „ičaře“ a živnostníky, které mají svoje specifika a získat je, není zrovna jednoduché.

 • struktura-vydaju
  Osobní finance
  13. března 2022|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například současné zdražování elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři, než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje českých domácností.

 • Sberbank ukončení
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  Sberbank v Česku končí! ČNB jí plánuje odebrat licenci. Co to znamená pro její klienty?

  Česká národní banka (dále jen ČNB) dne 28. 2. 2022 zahájila kroky k odebrání licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Hlavním důvodem je razantní zhoršení její likviditní situace v souvislosti s odlivem vkladů. V praxi to znamená, že Sberbank v Česku končí.

 • modré prasátko stříbrné mince
  Osobní finance
  Finanční gramotnost v praxi: 7 tipů, jak na ni

  Finanční gramotnost představuje soubor pravidel, znalostí, dovedností a hodnotových postojů, podle nichž hospodaříme a o penězích – jako takových – také přemýšlíme. Umění finanční gramotnosti nás může ochránit před dluhovou spirálou a zároveň nám umožní zabezpečit nejen sebe, ale také naše nejbližší. Jak ovládnout finanční gramotnost v praxi?

 • rodina s kasičkou
  HypotékyOsobní finance
  23. února 2022|Veronika Doskočilová
  ​​Život rodin se zdraží o tisíce - refinancujte výhodně

  Život mnoha rodin postupně zdražuje o tisíce korun. Výdaje za energie se v průměru zvýší o 943 Kč měsíčně, cena potravin může vzrůst až o 30 % a za pohonné hmoty aktuálně zaplatíte v průměru 46 Kč za litr. Ti, kterým letos končí pětiletá fixace hypoték, navíc musí řešit i zvýšení úrokových sazeb.

 • prodejce pojištění a mladý pár
  Osobní finance
  Jaký je rozdíl mezi investičním a kapitálovým životním pojištěním?

  Chcete zabezpečit svoji rodinu pro případ nenadálé události? Nedokážete se ale bezpečně zorientovat ve světě složitých pojistných termínů? Nevíte, jestli uzavřít investiční nebo kapitálové pojištění? Poradíme vám, jak se v této problematice zorientovat a zvolit to nejvýhodnější řešení.

 • kalkulačka, počítač, papíry, daňové přiznání
  Osobní finance
  Přehled tipů, jak legálně ušetřit na daních: Darujte, odečtěte si úroky nebo si zřiďte „penzijko“

  Pokud podnikáte, pak už pravděpodobně řešíte finální podobu daňového přiznání za rok 2021. Základní termín pro vyplnění a odevzdání tohoto dokumentu je 1. 4. 2022. Pokud se vám v podnikání dařilo a máte platit vysoké daně, máme pro vás několik tipů, jak na nich legálně ušetřit.

 • Pobocka raiffeisenbank
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  24. ledna 2022|Jana Poncarová
  Equa bank se spojila s Raiffeisenbankou. Co to znamená pro klienty?

  Dva významní bankovní hráči na českém trhu se spojili. Od 1. ledna 2022 se Equa bank sloučila s Raiffeisenbankou a přestala tak existovat jako samostatná společnost. Klienti Equa bank se ale o svá bankovní konta a další služby obávat nemusí. Raiffeisenbank je se vším všudy převzala pod svá křídla. Co to v praxi znamená? Přinášíme odpovědi na ty nejdůležitější otázky.

 • Muž počítá účty
  Osobní finance
  20. prosince 2021|Jana Poncarová
  Zdražování energií: Jak kompenzovat díru v rozpočtu?

  Skokový nárůst ceny elektřiny a zemního plynu zaskočil všechny domácnosti. Pro lidi s nižšími příjmy představuje zdražení o desítky procent zásadní problém. Jak se s navýšením záloh za energie vypořádat? Kdy a jak můžete získat pomoc od státu? A jak doma šetřit a snížit svoji spotřebu?

 • Pár na vánočních trzích
  Osobní finance
  24. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Jak se připravit na vánoční výdaje? Sepište si seznam, šetřete a využijte slevových akcí

  Do nejkrásnějších svátků v roce zbývá několik posledních týdnů. Zanedlouho se začnou regály obchodů plnit vánočními figurkami i třpytivými ozdobami. Jde vám z toho všeho hlava kolem, protože nemáte jediný dárek ani peníze bokem? Neklesejte na mysli a zachovejte chladnou hlavu. Máme pro vás pár tipů, jak se připravit na vánoční výdaje a přitom nestrádat.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.