Pojištění chaty

  • Online rychlé srovnání

  • Nikam nechodíte a vše vyřídíte pohodlně z Vašeho PC

  • Úspora až 40 %

Spočítat ceny
Pojištění majetku

Pojištění chaty

V Česku najdeme spoustu chatařů a chalupářů, které teplé roční období od jara až do podzimu nejraději tráví na své chatě umístěné na nějakém příjemném místě v přírodě u vody, na louce či v lese. Po zbytek roku je však ponechávají opuštěné bez dohledu a chaty se tak dostávají do zorného úhlu zlodějů a vandalů.

Chaty a chalupy řadíme do kategorie rekreační objekty. Definice zní, že chaty a chalupy nejsou určené k celoročnímu bydlení, ale pouze k občasnému rekreačnímu užívání (např. během léta). A právě to, že chatu navštěvují jen občas o víkendech a prázdninách je důležité mít chatu nejen dobře zajištěnou před zloději, ale také dobře pojištěnou, když už si zloděj dá tu práci a dostane se dovnitř.

Vykradené chaty a chalupy bohužel nejsou neobvyklým jevem, spíše naopak. Mezi další rizika ohrožující chaty patří samozřejmě také živelné události, zejména povodeň, požár či pád stromů.

Nejlepší pojištění chaty

Ideální je sjednat si pojištění nemovitosti i pojištění domácnosti. Zatímco pojištění nemovitosti ochrání samotnou stavbu a její součásti (zdi, střecha, okapy, okna, dveře, schody, podlahy, kuchyňská linka apod.), pojištění domácnosti pokryje interiér a jeho vybavení (nábytek, elektrospotřebiče, elektronika, osobní věci atd.).

Chatu lze pojistit na různá rizika. Nejčastěji se jedná o živelné události (požár, povodeň, kroupy, pád stromů), krádež, vloupání a vandalismus. Zloději může nejen ukradnout vybavení, ale také poničit to, co se mu nepodaří odnést (např. drahá krbová kamna).

Díky nižší hodnotě nemovitosti, není pojistné nijak drahé a v případě škody získáte od pojišťovny částku, za níž můžete chatu opravit či znovu vybavit. Nejdražší bývá pojistné pro chaty, které stojí na samotě. Levněji vychází pojištění chaty v obydlené oblasti, kde se pohybuje více lidí.

6 tipů, jak zabezpečit chatu před zloději

Důležité je zlodějům neusnadňovat “práci” tím, že kolem chaty necháte povalovat různé nářadí a nástroje. Nejen, že se zloděj domyslí, že uvnitř chaty může být něco zajímavého, ale zároveň mu umožníte dostat se dovnitř.

1) Okolí chaty před odjezdem vždy ukliďte. Nářadí a nástroje uložte například do kůlny. V dosahu chaty by nemělo být nic, co by usnadnilo vstup dovnitř.

2) Nikde nenechávejte ležet cennější věci, který by mohly působit jako lákadlo.

3) Zavřete okna včetně okenic, pokud je máte. Klidně použijte zámky.

4) Chatu zamkněte. Používejte kvalitní pevný zámek. Máte-li vrátka u plotu, zamykejte je také. Jde-li to, zamkněte i dveře uvnitř chaty.

5) Zamkněte také kůlnu a další objekty, ve kterých máte uložené nářadí, nástroje, zahradní nábytek apod.

6) Sjednejte si pojištění chaty.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.