Krátkodobé povinné ručení

Srovnání povinného ručení

stars
cz
Jak funguje garance
Zelenou kartu obdržíte na e-mail
Úspora až 50 %
Tomáš Srovnaný s dcerou

garance nejnižší ceny

Spolehlivý a ověřený partner

350 000

klientů ročně

14 let

na trhu domácích financí

9 z 10

spokojených klientů

40+

poskytovatelů ke srovnání

logo čpp
logo pojišťovny pillow
logo pojišťovny čsob
logo pojišťovny kooperativa
logo generali česká pojišťovna
logo pojišťovny allianz
logo pojišťovny uniqa
logo pojišťovny slavia
logo pojišťovny direct

Co je krátkodobé povinné ručení

Krátkodobé povinné ručení je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které se sjednává na kratší období než jeden rok. Hodí se v případech, kdy si chcete brzy koupit nový vůz, potřebujete přemístit auto bez pojištění nebo provozujete některé ze svých vozidel pouze sezónně.

Dejte si ovšem pozor na to, že krátkodobé povinné ručení platí opravdu jen ve sjednané měsíce. Pokud byste na silnici vyjeli s nepojištěným vozem a způsobili nehodu, budete hradit způsobené škody z vlastní kapsy.

Povinné ručení na dobu určitou vs. sezónní pojištění

Existuje více typů krátkodobého pojištění vozidla.
 • Povinné ručení na dobu určitou

  Povinné ručení na dobu určitou slouží pro jednorázové pojištění vozidla. Po uplynutí doby, na níž jste si pojištění sjednali, pojištění zanikne automaticky. Nemusíte podávat výpověď. Po skončení pojištění musíte odevzdat značky do depozitu.

 • Sezónní pojištění

  Naproti tomu sezónní pojištění se sjednává na dobu neurčitou, a proto se automaticky obnovuje. Platí ovšem jen ve sjednaném období, například od dubna do září. Minimum činí 3 měsíce, maximum pak 10 měsíců. Hodí se pro pojištění motorek, karavanů či veteránů, s nimiž jezdíte jen během letních měsíců. Mimo sezónu nemusíte vracet značky do depozitu, pouze vozidlo odstavíte mimo pozemní komunikaci.

Povinné ručení na 14 dní

Potřebujete přemístit vozidlo, které nyní nemá sjednané povinné ručení? Bez platné pojistky nesmíte s autem vyjet na silnici, a proto si musíte uzavřít alespoň krátkodobé pojištění. Povinné ručení na 14 dní je minimum, na kratší dobu pojistku nelze sjednat. Povinné ručení na 14 dní si sjednáte velmi levně, už od stovek korun. Zároveň tím splníte zákonné povinnosti, abyste s vozem mohli vyjet na veřejné komunikace.

Pojištění auta na měsíc

Kupujete vůz, který budete obratem opět prodávat? Pak vám přijde vhod povinné ručení na měsíc. Budete tak mít dostatek času na vyřízení všech náležitostí ohledně nákupu a prodeje vozidla. Pokud počítáte s rychlým prodejem vozu, nemusíte si povinné ručení sjednávat na celý rok. Pojišťovna by vám sice po prodeji vozu vrátila částku za nevyužitou dobu pojištění, ale zbytečně budete na peníze čekat.

Ceny krátkodobého pojištění bývají vyšší

Povinné ručení na dobu určitou je o něco dražší než celoroční pojištění, když si částku přepočítáte na týdny. Rozdíly ale nejsou tak výrazné, a proto se sezónní pojištění obvykle vyplatí. V případě, že byste si chtěli sjednat sezónní pojištění na déle než 9 měsíců, porovnejte si ceny i s celoročním povinným ručením – rozdíly už mohou být zanedbatelné a s klasickým povinným ručením máte větší flexibilitu.

Výsledná cena povinného ručení se u různých poskytovatelů liší. Proto vybírejte pojišťovnu, která vám nabídne krátkodobé povinné ručení za nejlepší možnou cenu. S porovnáním cen celoročního pojištění vám pomůže povinné ručení kalkulačka, do kterého stačí vyplnit pár údajů o vás a vašem vozidle.

Pojišťovny nabízející krátkodobé pojištění auta

Ne všechny pojišťovny na našem trhu vám krátkodobé povinné ručení sjednají. Sezónní pojištění nabízí Česká podnikatelská pojišťovna a Uniqa pojišťovna. Výhodnou alternativou může být také pojištění od Pillow. Nenabízí sice přímo krátkodobé povinné ručení, avšak dává možnost vypovědět smlouvu každý měsíc – stačí si nastavit platby pojistného na měsíční. Ke každému datu splatnosti pak můžete smlouvu vypovědět.

Srovnaný magazín

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • stromecek-na-aute
  03. prosince 2023|Petr Woff
  Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

  K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • žena-vybírá-elektrokoloběžku
  21. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit povinné ručení?

  Povinné ručení se podle nového zákona bude vztahovat i na elektrokoloběžky s rychlostí nad 25 km/h, nebo s hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Dobrá zpráva je, že většina elektrokoloběžek v ČR je pomalejší a lehčí. Špatná zpráva je, že povinné ručení měli jejich majitelé mít už dávno sjednané podle jiného zákona. Nikdo to ale nekontroluje.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.