Hypoteční úvěry už dávno nejsou doménou pouze bank či stavebních spořitelen. Stále častěji se setkáváme s nabídkami hypoték od nebankovních společností. Tyto instituce cílí zejména na zájemce, kteří na klasickou bankovní hypotéku nedosáhnou třeba z důvodu negativních záznamů v registrech nebo, případně na ty, kteří v bance neprošli přísnějším procesem prověřování bonity. Opravdu má smysl o tomhle produktu uvažovat?

Jak funguje nebankovní hypotéka?

Nebankovní hypotéky jsou v zásadě velice podobné hypotékám americkým, které jsou poskytovány prakticky na cokoli a žadatel tak nemusí dokládat, jak s vypůjčenými prostředky naložil. Zájemci o tento typ hypotéky mohou financovat například různé časově omezené obchodní příležitosti, rozvoj společnosti, investice nebo úhradu nejrůznějších výdajů či dluhů.

Nebankovní hypotéky – jak už ostatně jejich název napovídá – poskytují nebankovní společnosti, které obvykle stanovují mírnější podmínky a menší administrativní zátěž pro žadatele. Oproti klasické hypotéce, kterou vyřídíte zpravidla v rámci několika týdnů, může být nebankovní hypotéka vaše za pár dnů.

Tady je ovšem potřeba podotknout, že produkt nebankovních poskytovatelů byste měli volit až ve chvíli, kdy jste vyčerpali všechny ostatní možnosti v podobě klasických (či alternativních) hypotečních úvěrů, které poskytují pouze ověřené a solidní společnosti, s nimiž portál Srovnejto.cz aktivně spolupracuje. Ne vždy je totiž volba nebankovní hypotéky ideální, protože s sebou nese celou řadu rizik.

Proč být u nebankovních hypoték obezřetní?

  • Vysoké úrokové sazby a sankce

  • Nízká hodnota LTV (zpravidla 50 – 70 %)

  • Nelze uplatnit daňové úlevy

  • Riziko komplikací při refinancování

  • Riziko skrytých poplatků

  • Řada podvodných nabídek s netransparentními podmínkami

 

Komu jsou nebankovní hypotéky určené?

Ačkoli před sjednáváním nebankovních hypoték naše klienty důrazně varujeme, občas řada z nich nemůže volit jinak. O nebankovních hypotékách tak nejčastěji přemýšlejí žadatelé, kteří na klasickou hypotéku nedosáhnou, případně nemohou doložit příjmy potvrzením od zaměstnavatele, mají negativní záznamy v registrech dlužníků nebo hledají hypoteční úvěr, který vyřídí rychle a bez zbytečného papírování. To vše zpravidla v rámci několika mála dnů.

Vypůjčené prostředky zároveň chtějí využít na výdaje, na které se klasický hypoteční úvěr nevztahuje (např. podnikatelská činnost, nákup alternativních nemovitostí, konsolidace stávajících úvěrů apod.). I zde je ale potřeba doplnit, že nebankovní hypotéka bude poskytnuta pouze těm žadatelům, kteří se za ni mohou zaručit vhodnou nemovitostí a splňují podmínku pravidelného příjmu.

Jaké jsou podmínky získání nebankovní hypotéky?

Podmínky nebankovních hypoték jsou mnohem mírnější, než v případě hypotečního úvěru u banky. Zpravidla stačí mít jen vhodnou nemovitost k zástavě a pravidelný příjem. Ten často není potřeba dokládat potvrzením od zaměstnavatele. Nebankovní společnosti mají totiž vlastní způsoby, jak příjem žadatele ověřit. To třeba skrze interní nástroje nebo výpisy z bankovních účtů.

Protože si každá nebankovní společnost stanovuje vlastní podmínky získání hypotečního úvěru, je potřeba se o nich informovat u konkrétního poskytovatele. Obecně ale platí, že hypotéka bude poskytnuta plnoletému žadateli, který má bydliště nebo trvalý pobyt na území Česka a disponuje pravidelným příjmem. Nebankovní společnosti se často navíc také neohlíží na registry a pro sjednání jim nevadí, máte-li exekuci na nemovitost.

I tady je ale potřeba zmínit riziko podvodných poskytovatelů, kteří nebankovní hypotéky ne vždy poskytují za transparentních, tedy zcela jasných podmínek, což s sebou může přinést nemilá překvapení. Proto je vždy výhodnější vybírat hypoteční úvěr od prověřených a solidních poskytovatelů, s nimiž Srovnejto.cz aktivně spolupracuje.