Poplatky za cestovní pojištění

  • Srovnání a sjednání cestovního pojištění online

  • Všechny dokumenty dostanete ihned na e-mail

  • Během 2 minut sjednáte a ušetříte až 50 % ceny pojištění

  • Pro cesty autem pojistíme i Vaše vozidlo

Spočítat ceny
cestovní pojištění

Poplatky za cestovní pojištění

S cestováním do zahraničí je spojená celá řada poplatků související s povinnými cestovními doklady a cestovním pojištěním. Zatímco v zemích EU si vystačíte pouze s občanským průkazem, vyrazíte-li za hranice EU, potřebovat budete cestovní pas.

Vydání cestovního pasu není zadarmo. Výše poplatku se odvíjí od doby vystavení. Žadatelé mají na výběr celkem tři možnosti:

1) Vydání do 30 dní

2) Vydání do 5 dní

3) Expresní vydání do 24 hodin

Za standardní lhůtu je považováno 30 dní. Spěcháte-li, můžete požádat o vystavení pasu do 5 dní nebo nově od července 2018 dokonce do 24 hodin. Počítejte však s tím, že za rychlost si připlatíte a ne málo.

Cestovní pas do 30 dní

Ideální je řešit cestovní doklady zavčasu a beze spěchu. Stačí vyplnit příslušný formulář na kterémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností a uhradit poplatek ve výši 600 Kč u dospělého a 100 Kč u dětí do 15 let. Hotový pas si vyzvednete u stejného úřadu, případně si připlatíte dalších 100 Kč, pokud si jej budete chtít vyzvednout u jiného úřadu, než jste podali žádost.

Cestovní pas do 5 dní

Potřebujete-li pas rychle, můžete požádat o jeho vydání ve zkrácené lhůtě a to do 5 dní. Žádost je však možné podat pouze u obecního úřadu s rozšířenou působností městských částí Praha 1 až Praha 22 či na Ministerstvu vnitra. Hotový pas si lze vyzvednout pouze u Ministerstva vnitra. Za vydání cestovního pasu do 5 dní je účtován správní poplatek ve výši 3 000 Kč u dospělého a 1000 Kč u dítěte do 15 let.

Cestovní pas do 24 hodin

Díky novele zákona o občanských průkazech a cestovních dokladech z července 2018 lze mít nový cestovní pas do 24 hodin. Žádost je však možné podat pouze u obecního úřadu s rozšířenou působností městských částí Praha 1 až Praha 22 či na Ministerstvu vnitra. Hotový pas si lze vyzvednout pouze u Ministerstva vnitra. Za vydání cestovního pasu do 24 hodin je účtován správní poplatek ve výši 6 000 Kč u dospělého a 2000 Kč u dítěte do 15 let.

Cestovní pasy s/bez strojově čitelných údajů

Aktuálně je možné získat pouze cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji. Cestovní pasy bez strojově čitelných údajů a bez nosičů dat s biometrickými údaji byly zrušeny ke dni 1. ledna 2016.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.