Letištní hala

Živelná pohroma nebo stávkující piloti? Kdy a na co máte nárok, když se vám zpozdí či zruší let

Možná se vám to už také stalo. Těšili jste se na dovolenou nebo relaxační víkend v některé z evropských metropolí, ale kvůli zrušenému letu jste zůstali doma. Stávka pilotů, technické problémy s letadlem nebo přírodní pohroma… Kdy a jak máte nárok na odškodnění, pokud má vaše letadlo zpoždění nebo vůbec neodletíte?

Kompenzace za zpožděný nebo zrušený let předepisuje evropská legislativa, konkrétně nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 a také takzvaná Montrealská úmluva, která se týká i nečlenských zemí EU. Kromě finančního odškodnění má cestující při velkém zpoždění nebo zrušení letu nárok také na určitou péči ze strany dopravce. Ta zahrnuje hlavně občerstvení, umožnění komunikace (telefon, internet), případně i nocleh.

Odškodnění ve stovkách EUR

Evropská legislativa týkající se odškodnění zpožděných nebo zrušených letů ošetřuje tyto případy:

 • Odlétáte z některého z letišť ležících v Evropské unii, na Islandu, v Norsku nebo ve Švýcarsku.

 • Přilétáte na některé z letišť v EU, na Islandu a ve Švýcarsku či Norsku, ale s evropskou aerolinkou.

V praxi tedy budete mít eventuální nárok na odškodnění při zrušení či zpoždění letu, pokud odlétáte kamkoli s kteroukoli aerolinkou třeba z Prahy, Vídně, Katovic či Mnichova – prostě z letiště ležícího v EU, na Islandu, ve Švýcarsku a Norsku. Nebo se naopak odkudkoli vracíte – třeba z Itálie, Španělska, ale i z Asie, USA nebo z Turecka – s evropskou aerolinkou. Pokud tedy poletíte třeba z Indonésie s Korean Air a budete mít velké zpoždění, evropský nárok na odškodnění vám nevznikne. Ale poletíte-li třeba s Lufthansou, tak ano.

Nárok na odškodnění vám vznikne, pokud bude vaše zpoždění delší než tři hodiny. Počítá se přitom konečné zpoždění při příletu do cílové destinace a jde o časový rozdíl mezi skutečným příletem a časem uvedeným na letence. Výše odškodného je následující:

Letová vzdálenostCíl letuKompenzace

do 1 500 km

v EU i mimo EU

250 EUR

více než 1 500 km

v rámci EU

400 EUR

od 1 500 km do 3 500 km

v EU i mimo EU

400 EUR

všechny další lety

-

600 EUR

Pozor na mimořádné okolnosti

Kolik peněz dostanete jako kompenzaci za zpožděný nebo zrušený let, už víte. Pojďme se ale blíže podívat na podrobnosti, kdy vlastně máte na takové odškodnění nárok a co pro to musíte udělat. Tabulka se stovkami EUR je totiž jedna věc, ale splněny, či spíše nesplněny musejí být i další okolnosti.

Aby vám vzniklo právo na kompenzaci, musí se jednat o minimálně tříhodinové zpoždění. Pokud vás však aerolinka o tomto zpoždění informuje dostatečně dopředu, nárok na kompenzaci zaniká. Jde zejména o tyto případy:

 • Aerolinka vás o problémech informuje více než dva týdny před plánovaným letem.

 • Aerolinka vás informuje mezi čtrnácti a sedmi dny před plánovaným letem a nabídne alternativní spojení s odletem nejvýše o dvě hodiny dříve a příletem nejpozději o čtyři hodiny později.

 • Aerolinka vás informuje méně než týden před plánovaným letem, ale nabídne vám jiné spojení s odletem nanejvýše o hodinu dříve a příletem maximálně o dvě hodiny později.

V praxi tedy získáte nárok na odškodnění, pokud bude mít váš let zpoždění, případně bude zrušen, ale aerolinka vám to nedá v uvedených lhůtách vědět a nenabídne vám odpovídající náhradní spoj.

Nárok na kompenzaci vám také nevznikne, pokud letu zabrání nebo ho zpozdí mimořádné okolnosti. To jsou hlavně různé živelné pohromy. (Pamatujete tu islandskou sopku s nezapamatovatelným jménem, která uzemnila velkou část letecké dopravy v Evropě?) Může se ale jednat také o havárie a podobně. Mezi mimořádné okolnosti může patřit také velmi nepříznivé počasí.

Naopak podle výroku soudů mezi nepředvídatelné okolnosti nepatří stávky pilotů a dalšího personálu aerolinek a letišť. Evropský soudní dvůr před dvěma lety totiž řekl: „Když jsou zaměstnanci letecké společnosti ve stávce, nejedná se o mimořádnou okolnost, neboť je to událost vlastní provozování letecké společnosti a je také pod její kontrolou.“ Stávka zaměstnanců je tak interní provozní věcí a mezi nepředvídatelné okolnosti ji nelze počítat. Pokud tedy bude mít váš let zpoždění nebo neodletíte vůbec kvůli stávce pilotů, aerolinka vám musí kompenzaci uhradit. Pozor také na výmluvy aerolinek na „mimořádnou technickou závadu“. Technická závada není mimořádná okolnost a kompenzace vám v takovém případě při splnění všech dalších podmínek náleží.

Neodletěli jste? Jak získáte finanční kompenzaci?

Pokud se vám tato nemilá příhoda stane, zachovejte klid a buďte zdravě asertivní. Důležité je hlavně zajistit si všechny důkazy a pečlivě si uschovat veškeré dokumenty. Postup získání kompenzace je poměrně jednoduchý, ale určité administrativě se nevyhnete:

 1. Uschovejte si všechny palubní lístky, letenky, potvrzení o zpoždění/zrušení letu. Vyfoťte si několikrát také tabuli v odletové hale. Všechny tyto důkazy by se vám mohly později hodit.

 2. Vyplňte formulář EU pro stížnosti. Najdete ho v příslušné sekci na webu Europa.eu. Zašlete letecké společnosti doporučený dopis s vyplněným formulářem, informacemi o zpoždění nebo zrušení letu, kopiemi příslušných dokladů a žádostí o kompenzaci.

 3. Pokud letecká společnost z nějakého důvodu kompenzaci odmítne, je možné obrátit se na příslušné vnitrostátní orgány, které mají agendu kompenzací za zpožděné nebo zrušené lety na starosti. Jejich seznam najdete také v sekci Práva cestujících v letecké dopravě na webu Europa.eu.

 4. Pokud ani to nepomůže, nezbude vám než celý spor řešit soudní cestou podáním žaloby u místně příslušného soudu.

Tipy pro snazší získání kompenzace za zpožděný nebo zrušený let:

 • Pokud je to možné, létejte hlavně s prověřenými evropskými aerolinkami.

 • Při zpoždění si ihned vyfoťte odletovou tabuli tak, aby na ní byly čitelné všechny údaje.

 • Navštivte ihned pobočku aerolinky na letišti a vyžádejte si potvrzení o zpoždění.

 • Neváhejte vyhledat pomoc – S kompenzací za zpožděný či zrušený let vám mohou pomoci také prodejci letenek, různé spotřebitelské organizace nebo za malý poplatek i specializované firmy.

 • Některé letecké společnosti se místo kompenzace snaží nabízet vouchery a poukázky na další letenky či služby. S těmi se můžete spokojit, ale není to vaše povinnost. Při splnění všech podmínek máte právo na finanční odškodnění.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.