Letištní hala

Živelná pohroma nebo stávkující piloti? Kdy a na co máte nárok, když se vám zpozdí či zruší let

Možná se vám to už také stalo. Těšili jste se na dovolenou nebo relaxační víkend v některé z evropských metropolí, ale kvůli zrušenému letu jste zůstali doma. Stávka pilotů, technické problémy s letadlem nebo přírodní pohroma… Kdy a jak máte nárok na odškodnění, pokud má vaše letadlo zpoždění nebo vůbec neodletíte?

Kompenzace za zpožděný nebo zrušený let předepisuje evropská legislativa, konkrétně nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 a také takzvaná Montrealská úmluva, která se týká i nečlenských zemí EU. Kromě finančního odškodnění má cestující při velkém zpoždění nebo zrušení letu nárok také na určitou péči ze strany dopravce. Ta zahrnuje hlavně občerstvení, umožnění komunikace (telefon, internet), případně i nocleh.

Odškodnění ve stovkách EUR

Evropská legislativa týkající se odškodnění zpožděných nebo zrušených letů ošetřuje tyto případy:

 • Odlétáte z některého z letišť ležících v Evropské unii, na Islandu, v Norsku nebo ve Švýcarsku.

 • Přilétáte na některé z letišť v EU, na Islandu a ve Švýcarsku či Norsku, ale s evropskou aerolinkou.

V praxi tedy budete mít eventuální nárok na odškodnění při zrušení či zpoždění letu, pokud odlétáte kamkoli s kteroukoli aerolinkou třeba z Prahy, Vídně, Katovic či Mnichova – prostě z letiště ležícího v EU, na Islandu, ve Švýcarsku a Norsku. Nebo se naopak odkudkoli vracíte – třeba z Itálie, Španělska, ale i z Asie, USA nebo z Turecka – s evropskou aerolinkou. Pokud tedy poletíte třeba z Indonésie s Korean Air a budete mít velké zpoždění, evropský nárok na odškodnění vám nevznikne. Ale poletíte-li třeba s Lufthansou, tak ano.

Nárok na odškodnění vám vznikne, pokud bude vaše zpoždění delší než tři hodiny. Počítá se přitom konečné zpoždění při příletu do cílové destinace a jde o časový rozdíl mezi skutečným příletem a časem uvedeným na letence. Výše odškodného je následující:

Letová vzdálenostCíl letuKompenzace

do 1 500 km

v EU i mimo EU

250 EUR

více než 1 500 km

v rámci EU

400 EUR

od 1 500 km do 3 500 km

v EU i mimo EU

400 EUR

všechny další lety

-

600 EUR

Pozor na mimořádné okolnosti

Kolik peněz dostanete jako kompenzaci za zpožděný nebo zrušený let, už víte. Pojďme se ale blíže podívat na podrobnosti, kdy vlastně máte na takové odškodnění nárok a co pro to musíte udělat. Tabulka se stovkami EUR je totiž jedna věc, ale splněny, či spíše nesplněny musejí být i další okolnosti.

Aby vám vzniklo právo na kompenzaci, musí se jednat o minimálně tříhodinové zpoždění. Pokud vás však aerolinka o tomto zpoždění informuje dostatečně dopředu, nárok na kompenzaci zaniká. Jde zejména o tyto případy:

 • Aerolinka vás o problémech informuje více než dva týdny před plánovaným letem.

 • Aerolinka vás informuje mezi čtrnácti a sedmi dny před plánovaným letem a nabídne alternativní spojení s odletem nejvýše o dvě hodiny dříve a příletem nejpozději o čtyři hodiny později.

 • Aerolinka vás informuje méně než týden před plánovaným letem, ale nabídne vám jiné spojení s odletem nanejvýše o hodinu dříve a příletem maximálně o dvě hodiny později.

V praxi tedy získáte nárok na odškodnění, pokud bude mít váš let zpoždění, případně bude zrušen, ale aerolinka vám to nedá v uvedených lhůtách vědět a nenabídne vám odpovídající náhradní spoj.

Nárok na kompenzaci vám také nevznikne, pokud letu zabrání nebo ho zpozdí mimořádné okolnosti. To jsou hlavně různé živelné pohromy. (Pamatujete tu islandskou sopku s nezapamatovatelným jménem, která uzemnila velkou část letecké dopravy v Evropě?) Může se ale jednat také o havárie a podobně. Mezi mimořádné okolnosti může patřit také velmi nepříznivé počasí.

Naopak podle výroku soudů mezi nepředvídatelné okolnosti nepatří stávky pilotů a dalšího personálu aerolinek a letišť. Evropský soudní dvůr před dvěma lety totiž řekl: „Když jsou zaměstnanci letecké společnosti ve stávce, nejedná se o mimořádnou okolnost, neboť je to událost vlastní provozování letecké společnosti a je také pod její kontrolou.“ Stávka zaměstnanců je tak interní provozní věcí a mezi nepředvídatelné okolnosti ji nelze počítat. Pokud tedy bude mít váš let zpoždění nebo neodletíte vůbec kvůli stávce pilotů, aerolinka vám musí kompenzaci uhradit. Pozor také na výmluvy aerolinek na „mimořádnou technickou závadu“. Technická závada není mimořádná okolnost a kompenzace vám v takovém případě při splnění všech dalších podmínek náleží.

Neodletěli jste? Jak získáte finanční kompenzaci?

Pokud se vám tato nemilá příhoda stane, zachovejte klid a buďte zdravě asertivní. Důležité je hlavně zajistit si všechny důkazy a pečlivě si uschovat veškeré dokumenty. Postup získání kompenzace je poměrně jednoduchý, ale určité administrativě se nevyhnete:

 1. Uschovejte si všechny palubní lístky, letenky, potvrzení o zpoždění/zrušení letu. Vyfoťte si několikrát také tabuli v odletové hale. Všechny tyto důkazy by se vám mohly později hodit.

 2. Vyplňte formulář EU pro stížnosti. Najdete ho v příslušné sekci na webu Europa.eu. Zašlete letecké společnosti doporučený dopis s vyplněným formulářem, informacemi o zpoždění nebo zrušení letu, kopiemi příslušných dokladů a žádostí o kompenzaci.

 3. Pokud letecká společnost z nějakého důvodu kompenzaci odmítne, je možné obrátit se na příslušné vnitrostátní orgány, které mají agendu kompenzací za zpožděné nebo zrušené lety na starosti. Jejich seznam najdete také v sekci Práva cestujících v letecké dopravě na webu Europa.eu.

 4. Pokud ani to nepomůže, nezbude vám než celý spor řešit soudní cestou podáním žaloby u místně příslušného soudu.

Tipy pro snazší získání kompenzace za zpožděný nebo zrušený let:

 • Pokud je to možné, létejte hlavně s prověřenými evropskými aerolinkami.

 • Při zpoždění si ihned vyfoťte odletovou tabuli tak, aby na ní byly čitelné všechny údaje.

 • Navštivte ihned pobočku aerolinky na letišti a vyžádejte si potvrzení o zpoždění.

 • Neváhejte vyhledat pomoc – S kompenzací za zpožděný či zrušený let vám mohou pomoci také prodejci letenek, různé spotřebitelské organizace nebo za malý poplatek i specializované firmy.

 • Některé letecké společnosti se místo kompenzace snaží nabízet vouchery a poukázky na další letenky či služby. S těmi se můžete spokojit, ale není to vaše povinnost. Při splnění všech podmínek máte právo na finanční odškodnění.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?