Blog
Energie
elektřina zlevňuje

Vývoj cen elektřiny v roce 2020: Bude se zlevňovat?

22. července 2020|Jana Březinová|

Do vývoje cen elektřiny v letošním roce zásadně zasáhla pandemie koronaviru. Kvůli restrikcím ze strany vlád po celé Evropě se vyrábí méně a to se vždy promítne i do spotřeby elektřiny. Nižší spotřeba by měla tlačit ceny dolů, a tak bychom se měli dočkat zlevňování. Je to ale skutečně tak?

Porovnat ceny elektřiny

Vývoj cen elektřiny 2019

Nejdříve se podíváme, jaký byl vývoj cen elektřiny v roce 2019. Co se týče ceníků dodavatelů, byl loňský rok ve znamení zdražování. Na konci roku 2018 totiž došlo k rapidnímu růstu cen elektřiny na burze, kdy se jedna megawatthodina obchodovala téměř za 60 eur. To se dodavatelé snažili promítnout v průběhu roku 2019 do svých ceníků. Někteří provedli jednorázové navýšení cen, jiní vsadili na postupné zdražování v rozestupu několika měsíců.

Za nárůstem cen stálo především zdražení emisních povolenek a stejně tak pokles těžby uhlí. V průběhu roku 2019 se však vývoj cen elektřiny začal vyvíjet již příznivějším směrem. V podstatě během celého roku cena elektřiny oscilovala mezi 50–55 eury/MWh.

Koronavirus zamával s vývojem cen elektřiny v 2020

Ačkoliv se na konci roku 2019 očekávalo, že se elektřina bude držet kolem stejné cenové hladiny, případně ještě zdraží kvůli vysoké poptávce, hned v prvním čtvrtletí došlo na burze k obrovským turbulencím. Na vině byla celosvětová pandemie koronaviru, která uvrhla trhy do obrovské nestability. K největšímu propadu došlo v polovině března, kdy cena elektřiny na pražské burze klesla až k 38 eurům/MWh.

Vzápětí se vývoj cen elektřiny stabilizoval a poslední dva měsíce se velkoobchodní cena elektřiny pohybuje mezi 40–45 eury/MWh. Ve srovnání s rokem 2019 se tak jedná o pokles asi o 10 eur, což znamená přibližně 20 %. Na pokles cen elektřiny má vliv především zpomalení ekonomiky. Spotřeba elektrické energie totiž v podstatě kopíruje vývoj HDP. Klesající poptávka po elektřině tlačí její ceny dolů.

Jak se budou vyvíjet ceny do konce roku 2020?

To je velmi obtížné předvídat. Velmi záleží na hospodářském vývoji. Evropské země zavádí různá opatření, jak ekonomiku opět nastartovat, nicméně je asi bláznivé se domnívat, že bychom se ještě během tohoto roku dostali na úroveň před koronavirovou krizí. Zároveň je nutné podotknout, že velkou část ceny elektřiny tvoří emisní povolenky, které potřebují pro vypouštění CO2 do ovzduší uhelné elektrárny, ale i výrobní závody. Jelikož se teď v Evropě méně vyrábělo, mohly se emisní povolenky ušetřit, a tak by jejich cena neměla být tak vysoká. Proto je pravděpodobné, že nižší cena elektřiny by měla vydržet i v následujících měsících.

Dočkáme se zlevnění u dodavatelů?

Velkoobchodní ceny elektřiny klesají, ale vaše faktura je stále stejná? Vývoj cen elektřiny na burze se promítá do cen dodavatelů až se zpožděním. To platí především pro velké dodavatele, protože ti nakupují elektřinu se značným předstihem. Dodávky pro letošní rok tak mají již kompletně pokryté loňskými nákupy. To znamená, že za elektřinu, kterou teď odebíráte, zaplatili ještě vysokou cenu. Na základě tohoto principu bychom se zlevnění měli dočkat v příštím roce, ale tím si spotřebitelé nemůžou být nikdy jistí. Jestliže se ceny elektřiny vyhoupnou opět nahoru, nebudou na sebe dodavatelé chtít brát riziko snížením cen a raději si vytvoří rezervy.

Výjimku tvoří tarify, které kopírují vývoj na burze. S jejich nabídkou se můžete setkat u některých dodavatelů a jejich výhoda spočívá právě v tom, že se změny cen na burze promítají do vaší fakturace prakticky okamžitě. To může být výhodné právě teď, když jsou velkoobchodní ceny nízké, ale samozřejmě to na druhou stranu představuje riziko v době zdražování.

Ke zlevňování by se mohly odhodlat také někteří z menších dodavatelů. Ti elektřinu nakupují flexibilněji, a tak mohou snadněji přistoupit ke snižování cen. Proto je důležité, aby se domácnosti nebály změnit dodavatele. Pokud se větší množství spotřebitelů odhodlá ke změně dodavatele, bude to vytvářet tlak na snížení cen i u těch ostatních, aby nepřišli o své zákazníky.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).