Koupě ojetého auta

Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

8. 4. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

Cena jako základní faktor

O nových autech se říká, že ztrácí hodnotu v moment, kdy si převezmete klíčky. A je tomu opravdu tak. Během prvních let provozu ztrácí automobily hodnotu vůbec nejrychleji. Zánovní auta jsou proto jednou z nejzajímavějších koupí na trhu s ojetinami. Jsou často v perfektním stavu, ale pořídíte je o desítky procent levněji.

Uveďme si jeden konkrétní příklad z českého trhu. Nejoblíbenější ojetinou vůbec je u nás Škoda Octavia. Cena nových kusů začíná na 519 900 Kč a je třeba počítat s tím, že jde o cenu za variantu se základní motorizací a bez jakékoliv příplatkové výbavy. Tři roky staré Octavia v dobrém stavu s prověřenou historií přitom pořídíte už za ceny okolo 320 000 Kč. Rozdíl v ceně je tak skoro 40 %. U ojetého auta pravděpodobně získáte také příplatkovou výbavu a zajímavější motor.

Proč sáhnout raději po ojetině?

Obrovský rozdíl v cenách nových a ojetých vozů je pro většinu lidí hlavní důvod, proč se rozhodnou pro ojeté auto. Pokud máte pouze nižší statisíce, nebo dokonce desetitisíce korun, na nové auto to zkrátka nestačí. Nemalá část zákazníků na nové auto má, ale jeho nákup jim právem připadá nevýhodný a raději volí ojetinu, která tak rychle neztrácí hodnotu.

Covidová změna

Po ojetých autech v posledních letech pokukuje také spousta lidí, které k tomu nenutí cena. Rádi by si koupili nové auto, ale nechtějí absolvovat dlouhé čekání, které je zapříčiněno nedostatkem čipů a dalších dílů, jejichž výroba vázne kvůli covidové pandemii. Části obyvatelstva navíc klesl příjem, takže si už nové auto nemohou dovolit. To žene cenu ojetin nahoru.

Proto na dnešním trhu můžete pozorovat, že nabízená auta jsou sice starší a mají najeto o desítky tisíc kilometrů více, ale stojí stejně, jako před několika lety. Auta nakoupená před covidovou pandemií aktuálně můžete prodat dokonce i za vyšší cenu než v době nákupu, jak uvedl automobilový novinář Martin Müller v epizodě podcastu Nepodceňto o koupi ojetiny.

Cenu ženou nahoru i nadšenci a staromilci

Stále častěji se na trh s ojetinami přesouvají také automobiloví nadšenci a konzervativní zákaznici, kteří nejsou nadšení z vývoje trhu. Ať už jde o omezování výkonu, elektrifikaci nebo třeba ukončení výroby jejich oblíbeného modelu. To cenám ojetin také nepomáhá, ale ve srovnání s novým autem stále ušetříte.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Ojetinu vybírejte pečlivě

Co si při nákupu ojetiny určitě ohlídat? Bez ohledu na místo, kde auto kupujete, ho důkladně prověřte. Před nákupem se ujistěte, že skutečný technický stav auta odpovídá popisu, auto není zatíženo dluhy, a nejedná se o pochybný dovoz, u kterého by hrozilo například neuhrazené clo. Komplexní prověření vozu je celkem složité. Proto není od věci využít služeb profesionála nebo specializované firmy.

Šanci, že narazíte na jakkoliv závadný kus, můžete téměř eliminovat, pokud auto budete vybírat u bazarů, které vozy před zařazením do nabídky řádně prověřují. Mezi nejoblíbenější bazary tohoto typu patří ŠKODA Plus a Das WeltAuto.

Pro koho se hodí nové auto

Vzhledem k rozdílu v ceně by se mohlo ojeté auto jevit jako jasná volba. Nová auta ale mají své velké plusy. Jednou z hlavních výhod je možnost konfigurace auta. Je pouze na vás, jaký si vyberete lak, motor, kola, barvu interiéru nebo doplňkovou výbavu. Vůz si do sebemenšího detailu přizpůsobíte svým specifickým potřebám a vkusu. Po novém autě rádi sáhnou také milovníci technologií, kteří si potrpí na nejnovější funkce.

Další obrovskou výhodou nového auta je plná tovární záruka. První roky si auto pouze užíváte, platíte jen za pravidelné kontroly, a jakékoliv poruchy vám v servisu zdarma opraví. Máte také jistotu, že je auto ve stoprocentním stavu a nikdo s ním nezacházel hrubě. Navíc se vyhnete obavám, jestli je auto technicky a právně v pořádku.

Nákup v Česku nebo v zahraničí?

Dovoz auta z Německa je mezi Čechy velmi populární, protože má hned několik zásadních výhod, ať už sháníte nové nebo ojeté auto. V první řadě jde o neporovnatelně širší nabídku. Český trh je zkrátka malý a nabídka na evropském trhu je větší.

Část zákazníků jezdí na západ nakupovat také kvůli kvalitnějším službám nebo lepšímu stavu ojetin, o které se ve vyspělejších státech zpravidla lépe pečuje. A pokud máte zájem o vůz, který u nás není k sehnání, nemáte zkrátka na výběr. Myslete ale také na nevýhody - odradit by vás mohla hlavně složitější domluva, papírování, převoz, platba i následný servis auta.

Víte že...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.


Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.