Koupě ojetého auta

Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

8. 4. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

Cena jako základní faktor

O nových autech se říká, že ztrácí hodnotu v moment, kdy si převezmete klíčky. A je tomu opravdu tak. Během prvních let provozu ztrácí automobily hodnotu vůbec nejrychleji. Zánovní auta jsou proto jednou z nejzajímavějších koupí na trhu s ojetinami. Jsou často v perfektním stavu, ale pořídíte je o desítky procent levněji.

Uveďme si jeden konkrétní příklad z českého trhu. Nejoblíbenější ojetinou vůbec je u nás Škoda Octavia. Cena nových kusů začíná na 519 900 Kč a je třeba počítat s tím, že jde o cenu za variantu se základní motorizací a bez jakékoliv příplatkové výbavy. Tři roky staré Octavia v dobrém stavu s prověřenou historií přitom pořídíte už za ceny okolo 320 000 Kč. Rozdíl v ceně je tak skoro 40 %. U ojetého auta pravděpodobně získáte také příplatkovou výbavu a zajímavější motor.

Proč sáhnout raději po ojetině?

Obrovský rozdíl v cenách nových a ojetých vozů je pro většinu lidí hlavní důvod, proč se rozhodnou pro ojeté auto. Pokud máte pouze nižší statisíce, nebo dokonce desetitisíce korun, na nové auto to zkrátka nestačí. Nemalá část zákazníků na nové auto má, ale jeho nákup jim právem připadá nevýhodný a raději volí ojetinu, která tak rychle neztrácí hodnotu.

Covidová změna

Po ojetých autech v posledních letech pokukuje také spousta lidí, které k tomu nenutí cena. Rádi by si koupili nové auto, ale nechtějí absolvovat dlouhé čekání, které je zapříčiněno nedostatkem čipů a dalších dílů, jejichž výroba vázne kvůli covidové pandemii. Části obyvatelstva navíc klesl příjem, takže si už nové auto nemohou dovolit. To žene cenu ojetin nahoru.

Proto na dnešním trhu můžete pozorovat, že nabízená auta jsou sice starší a mají najeto o desítky tisíc kilometrů více, ale stojí stejně, jako před několika lety. Auta nakoupená před covidovou pandemií aktuálně můžete prodat dokonce i za vyšší cenu než v době nákupu, jak uvedl automobilový novinář Martin Müller v epizodě podcastu Nepodceňto o koupi ojetiny.

Cenu ženou nahoru i nadšenci a staromilci

Stále častěji se na trh s ojetinami přesouvají také automobiloví nadšenci a konzervativní zákaznici, kteří nejsou nadšení z vývoje trhu. Ať už jde o omezování výkonu, elektrifikaci nebo třeba ukončení výroby jejich oblíbeného modelu. To cenám ojetin také nepomáhá, ale ve srovnání s novým autem stále ušetříte.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Ojetinu vybírejte pečlivě

Co si při nákupu ojetiny určitě ohlídat? Bez ohledu na místo, kde auto kupujete, ho důkladně prověřte. Před nákupem se ujistěte, že skutečný technický stav auta odpovídá popisu, auto není zatíženo dluhy, a nejedná se o pochybný dovoz, u kterého by hrozilo například neuhrazené clo. Komplexní prověření vozu je celkem složité. Proto není od věci využít služeb profesionála nebo specializované firmy.

Šanci, že narazíte na jakkoliv závadný kus, můžete téměř eliminovat, pokud auto budete vybírat u bazarů, které vozy před zařazením do nabídky řádně prověřují. Mezi nejoblíbenější bazary tohoto typu patří ŠKODA Plus a Das WeltAuto.

Pro koho se hodí nové auto

Vzhledem k rozdílu v ceně by se mohlo ojeté auto jevit jako jasná volba. Nová auta ale mají své velké plusy. Jednou z hlavních výhod je možnost konfigurace auta. Je pouze na vás, jaký si vyberete lak, motor, kola, barvu interiéru nebo doplňkovou výbavu. Vůz si do sebemenšího detailu přizpůsobíte svým specifickým potřebám a vkusu. Po novém autě rádi sáhnou také milovníci technologií, kteří si potrpí na nejnovější funkce.

Další obrovskou výhodou nového auta je plná tovární záruka. První roky si auto pouze užíváte, platíte jen za pravidelné kontroly, a jakékoliv poruchy vám v servisu zdarma opraví. Máte také jistotu, že je auto ve stoprocentním stavu a nikdo s ním nezacházel hrubě. Navíc se vyhnete obavám, jestli je auto technicky a právně v pořádku.

Nákup v Česku nebo v zahraničí?

Dovoz auta z Německa je mezi Čechy velmi populární, protože má hned několik zásadních výhod, ať už sháníte nové nebo ojeté auto. V první řadě jde o neporovnatelně širší nabídku. Český trh je zkrátka malý a nabídka na evropském trhu je větší.

Část zákazníků jezdí na západ nakupovat také kvůli kvalitnějším službám nebo lepšímu stavu ojetin, o které se ve vyspělejších státech zpravidla lépe pečuje. A pokud máte zájem o vůz, který u nás není k sehnání, nemáte zkrátka na výběr. Myslete ale také na nevýhody - odradit by vás mohla hlavně složitější domluva, papírování, převoz, platba i následný servis auta.

Víte že...

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi průměrně ušetří 2 350 Kč za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy.


Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    24. listopadu 2023|Petr Woff
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

  • funkčnost airbagu
    13. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak fungují airbagy

    Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

  • motorka zima
    12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
    Jak připravit motorku na zimu?

    Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

  • Muž opřený o auto v autosalónu
    08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

    Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

  • Liška na silnici před autem
    26. října 2023|Jana Březinová
    Jak řešit srážku se zvěří?

    Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

  • Muž vyměňuje olej u motocyklu
    25. října 2023|Petr Pohůdka
    Jak připravit motocykl na STK

    Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

  • Nabourané auto
    14. října 2023|Jana Březinová
    Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

    V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

  • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
    12. října 2023|Petr Pohůdka
    Řidičák na motorku – na co se připravit

    Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

  • 07. října 2023|Petr Pohůdka
    Vše, co chcete vědět o tuningu

    Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.

  • Přezutí pneumatik v servisu
    05. října 2023|Petr Pohůdka
    Kdy je čas přezout na zimní pneumatiky?

    Od listopadu do března platí na českých silnicích povinnost zimních pneumatik. V některých horských úsecích je ale musíte využívat celoročně. Jaké parametry musí zimní pneumatiky splňovat a co vám hrozí, když auto nepřezujete?