Blog
Pojištění vozu
Přístav v Chorvatsku

Vlastní autem do Chorvatska: pozor na dopravní předpisy

11. listopadu 2020|Monika Šaríková|

Spousta lidí musela své cestovatelské sny pro letošní rok značně “zkrouhnout” kvůli epidemii Covid-19. Jakýmsi majákem ale zůstalo Chorvatsko, do kterého Češi nejčastěji jezdí vlastními vozidly. Proto by si měli dávat pozor na drobné odlišnosti v dopravních předpisech. A to nejen v Chorvatsku, ale také v zemích, kterými se projíždí.

Znáte dobře dopravní předpisy v zahraničí, ale i doma v ČR?

Aby vás po cestě do Chorvatska nepřekvapily žádné nepříjemnosti a problémy, a to ani v podobě pokuty udělené za dopravní přestupek, seznamte se důkladně s pravidly silničního provozu ve všech zemích, kterými plánujete projíždět včetně finálního Chorvatska.

Nejčastěji se do Chorvatska jezdí přes Rakousko a Slovinsko nebo přes Slovensko a Maďarsko. Neuškodí přitom, když si zároveň zopakujete předpisy aktuálně platné také pro Českou republiku. Podle stylu jízdy řidičů na českých silnicích se totiž občas zdá, že je čeští řidič neznají zrovna nejlépe.

Bezpečná cesta autem do Chorvatska dle předpisů

Pravidla silničního provozu neexistují proto, aby se porušovala. Jejich hlavním smyslem je poskytnout automobilové dopravě pevný a jednotný řád a umožnit tak bezpečné cestování autem ve stále houstnoucím provozu všem účastníkům.

Sjednat povinné ručení

Že se dopravní předpisy nedodržují tak, jak by měly, bohužel potvrzují statistiky dopravních nehod. Mezi nejčastější příčiny vzniku dopravních nehod totiž patří porušování předpisů, zejména pak nepřiměřená rychlost, nedání přednosti v jízdě a nebezpečné předjíždění.

Nestačí však znát předpisy platné v České republice. Cestujete-li autem do Chorvatska, vždy si zjistěte i dopravní předpisy platné v zemích, kterými plánujete projíždět. Jsou podobné, nikoliv však stejné. A platí to i pro výše pokut uložených za dopravní přestupky.

Dopravní předpisy v Rakousku

Porušovat nejvyšší povolenou rychlost se v Rakousku nemusí vyplatit. Pokud řidiče zastaví policejní hlídka za rychlost, hrozí mu pokuta až do výše cca 56 000 Kč a riziko odebrání řidičského průkazu. Pokuta až 151 000 Kč a ztráta řidičského oprávnění minimálně na 4 měsíce hrozí řidiči přistiženému při řízení pod vlivem alkoholu.

  • Nejvyšší povolené rychlosti v Rakousku: 130 km/h na dálnici, mimo obec 100 km/h a 50 km/h v obci

  • Tolerance alkoholu za volantem: 0,1 promile u začínajících a profesionálních řidičů, 0,5 promile u zkušených řidičů

Vědět byste také měli, že je zakázané používání mobilního telefonu za jízdy bez handsfree. Děti do 150 cm musí používat dětskou sedačku a děti do 14 let nesmí sedět na přední sedačce spolujezdce vedle řidiče. V Rakousku také platí zákaz kouření v autě, ve kterém sedí nezletilé dítě či děti.

Dopravní předpisy ve Slovinsku

Na slovinských silnicích hrozí řidiči za porušení rychlosti pokuta ve výši až 30 000 Kč a při překročení povolené rychlosti o více jak 30 km/h i okamžité odebrání řidičského průkazu. Tolerance alkoholu je nulová u mladých řidičů do 21 let, začínajících a profesionálních řidičů.

  • Nejvyšší povolené rychlosti ve Slovinsku: 130 km/h na dálnici, 110 na silnicích pro motorová vozidla, mimo obec 90 km/h a 50 km/h v obci

  • Tolerance alkoholu za volantem: 0,5 promile u zkušených řidičů

Děti do 150 cm musí používat dětskou sedačku (pokuta cca 3 000 Kč). Všichni pasažéři musí mít vlastní reflexní vestu. Také zde platí zákaz používání mobilního telefonu za jízdy bez handsfree (pokuta cca 3 000 Kč).

Dopravní předpisy na Slovensku

Ani Slovensko se svými dopravním předpisy příliš neliší. Za překročení maximální rychlosti řidiči hrozí pokuta až 26 000 Kč a zabavení řidičského průkazu na místě. Za jízdu pod vlivem alkoholu může řidič zaplatit přes 30 000 korun a rovněž mu hrozí odnětí řidičského oprávnění.

  • Nejvyšší povolené rychlosti ve Slovinsku: 130 km/h na dálnici, mimo obec 90 km/h a 50 km/h v obci

  • Tolerance alkoholu za volantem: nulová tolerance

Děti do 150 cm musí používat dětskou sedačku a všichni pasažéři v autě musí mít vlastní reflexní vestu. Také zde platí zákaz používání mobilního telefonu za jízdy bez handsfree (pokuta cca 1 540 Kč).

Dopravní předpisy v Maďarsku

Pokud překročíte rychlost v Maďarsku, hrozí vám pokuta ve výši až 12 000 korun na místě, ve správním řízení až 24 000 korun, a pokud se projedete v odstaveném pruhu, může vás policie připravit o dalších 12 tisíc korun. Pivo si nikde po cestě raději nedávejte, Maďaři stejně jako v ČR netolerují žádný alkohol v krvi.

  • Nejvyšší povolené rychlosti v Maďarsku: 130 km/h na dálnici, 110 na silnicích pro motorová vozidla, mimo obec 90 km/h a 50 km/h v obci

  • Tolerance alkoholu za volantem: nulová tolerance

Děti do 135 cm let musí používat dětskou sedačku a všichni cestující ve vozidle musí mít v případě nehody či poruchy vlastní reflexní vestu. V Maďarsku rovněž platí zákaz používání mobilního telefonu bez handsfree (pokuta cca 2 400 Kč).

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).