Přístav v Chorvatsku

Vlastním autem do Chorvatska: pozor na dopravní předpisy

11. 11. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Spousta lidí musela své cestovatelské sny pro letošní rok značně “zkrouhnout” kvůli epidemii Covid-19. Jakýmsi majákem ale zůstalo Chorvatsko, do kterého Češi nejčastěji jezdí vlastními vozidly. Proto by si měli dávat pozor na drobné odlišnosti v dopravních předpisech. A to nejen v Chorvatsku, ale také v zemích, kterými se projíždí.

Znáte dobře dopravní předpisy v zahraničí, ale i doma v ČR?

Aby vás po cestě do Chorvatska nepřekvapily žádné nepříjemnosti a problémy, a to ani v podobě pokuty udělené za dopravní přestupek, seznamte se důkladně s pravidly silničního provozu ve všech zemích, kterými plánujete projíždět včetně finálního Chorvatska.

Nejčastěji se do Chorvatska jezdí přes Rakousko a Slovinsko nebo přes Slovensko a Maďarsko. Neuškodí přitom, když si zároveň zopakujete předpisy aktuálně platné také pro Českou republiku. Podle stylu jízdy řidičů na českých silnicích se totiž občas zdá, že je čeští řidič neznají zrovna nejlépe.

Bezpečná cesta autem do Chorvatska dle předpisů

Pravidla silničního provozu neexistují proto, aby se porušovala. Jejich hlavním smyslem je poskytnout automobilové dopravě pevný a jednotný řád a umožnit tak bezpečné cestování autem ve stále houstnoucím provozu všem účastníkům.

Že se dopravní předpisy nedodržují tak, jak by měly, bohužel potvrzují statistiky dopravních nehod. Mezi nejčastější příčiny vzniku dopravních nehod totiž patří porušování předpisů, zejména pak nepřiměřená rychlost, nedání přednosti v jízdě a nebezpečné předjíždění.

Nestačí však znát předpisy platné v České republice. Cestujete-li autem do Chorvatska, vždy si zjistěte i dopravní předpisy platné v zemích, kterými plánujete projíždět. Jsou podobné, nikoliv však stejné. A platí to i pro výše pokut uložených za dopravní přestupky.

Dopravní předpisy v Rakousku

Porušovat nejvyšší povolenou rychlost se v Rakousku nemusí vyplatit. Pokud řidiče zastaví policejní hlídka za rychlost, hrozí mu pokuta až do výše cca 56 000 Kč a riziko odebrání řidičského průkazu. Pokuta až 151 000 Kč a ztráta řidičského oprávnění minimálně na 4 měsíce hrozí řidiči přistiženému při řízení pod vlivem alkoholu.

  • Nejvyšší povolené rychlosti v Rakousku: 130 km/h na dálnici, mimo obec 100 km/h a 50 km/h v obci

  • Tolerance alkoholu za volantem: 0,1 promile u začínajících a profesionálních řidičů, 0,5 promile u zkušených řidičů

Vědět byste také měli, že je zakázané používání mobilního telefonu za jízdy bez handsfree. Děti do 150 cm musí používat dětskou sedačku a děti do 14 let nesmí sedět na přední sedačce spolujezdce vedle řidiče. V Rakousku také platí zákaz kouření v autě, ve kterém sedí nezletilé dítě či děti.

Dopravní předpisy ve Slovinsku

Na slovinských silnicích hrozí řidiči za porušení rychlosti pokuta ve výši až 30 000 Kč a při překročení povolené rychlosti o více jak 30 km/h i okamžité odebrání řidičského průkazu. Tolerance alkoholu je nulová u mladých řidičů do 21 let, začínajících a profesionálních řidičů.

  • Nejvyšší povolené rychlosti ve Slovinsku: 130 km/h na dálnici, 110 na silnicích pro motorová vozidla, mimo obec 90 km/h a 50 km/h v obci

  • Tolerance alkoholu za volantem: 0,5 promile u zkušených řidičů

Děti do 150 cm musí používat dětskou sedačku (pokuta cca 3 000 Kč). Všichni pasažéři musí mít vlastní reflexní vestu. Také zde platí zákaz používání mobilního telefonu za jízdy bez handsfree (pokuta cca 3 000 Kč).

Dopravní předpisy na Slovensku

Ani Slovensko se svými dopravním předpisy příliš neliší. Za překročení maximální rychlosti řidiči hrozí pokuta až 26 000 Kč a zabavení řidičského průkazu na místě. Za jízdu pod vlivem alkoholu může řidič zaplatit přes 30 000 korun a rovněž mu hrozí odnětí řidičského oprávnění.

  • Nejvyšší povolené rychlosti ve Slovinsku: 130 km/h na dálnici, mimo obec 90 km/h a 50 km/h v obci

  • Tolerance alkoholu za volantem: nulová tolerance

Děti do 150 cm musí používat dětskou sedačku a všichni pasažéři v autě musí mít vlastní reflexní vestu. Také zde platí zákaz používání mobilního telefonu za jízdy bez handsfree (pokuta cca 1 540 Kč).

Dopravní předpisy v Maďarsku

Pokud překročíte rychlost v Maďarsku, hrozí vám pokuta ve výši až 12 000 korun na místě, ve správním řízení až 24 000 korun, a pokud se projedete v odstaveném pruhu, může vás policie připravit o dalších 12 tisíc korun. Pivo si nikde po cestě raději nedávejte, Maďaři stejně jako v ČR netolerují žádný alkohol v krvi.

  • Nejvyšší povolené rychlosti v Maďarsku: 130 km/h na dálnici, 110 na silnicích pro motorová vozidla, mimo obec 90 km/h a 50 km/h v obci

  • Tolerance alkoholu za volantem: nulová tolerance

Děti do 135 cm musí používat dětskou sedačku a všichni cestující ve vozidle musí mít v případě nehody či poruchy vlastní reflexní vestu. V Maďarsku rovněž platí zákaz používání mobilního telefonu bez handsfree (pokuta cca 2 400 Kč).

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?