Pořízení osobního automobilu nepřináší jen radosti v podobě časové a mobilní nezávislosti, ale také starosti technické a administrativní povahy. K těm se pojí i sjednání kvalitní pojistky. Kromě povinného ručení je vhodné zvážit i možnost havarijního pojištění.
V první řadě je potřeba si vysvětlit základní rozdíly mezi povinným ručením a havarijním pojištěním. Zatímco povinné ručení, chcete-li pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je ze zákona povinné, havarijní pojištění si můžete sjednat dobrovolně.
Povinné ručení poskytuje finanční kompenzaci nákladů na škody, které jsou způsobeny pojištěným vozem. V tomto případě může jít o škody na zdraví, i na životě či majetku třetích osob. Důležité je zmínit, že se nevztahuje pouze na škody osob v jiných vozidlech, ale také na osoby jedoucí v tomtéž vozidle (kromě řidiče).
Havarijní pojištění není pojištěním odpovědnosti, nýbrž pojištěním majetkovým. Chrání tak majetek pojištěného a hradí případné škody na vozidle (viz níže). Pojistka není ze zákona povinná, pokud však chcete ochránit svůj vůz, vřele její sjednání doporučujeme.
Havarijní pojištění si sjednáváme k ochraně samotného vozidla. Jakmile tuto pojistku uzavřete a po uplynutí tzv. karenční lhůty dojde k pojistné události, pojišťovna vám v uvedených případech vyplatí náhradu škody, kterou na vozidle utrpíte.
Tady je ovšem potřeba doplnit, že pojišťovna vám pojistné plnění vyplatí pouze na základě rizik, která jste si ve smlouvě o havarijním pojištění sjednali. Mezi základní rizika, která havarijní pojištění řeší, patří:
Havárie
Odcizení
Zničení či poškození živlem
Zásah cizí osoby (vandalismus)
Střet se zvěří či poškození zvěří
Pojišťovny klientům dokážou nabídnout i balíčky šité přímo na míru jejich potřebám, které mohou kombinovat dvě nebo více uvedených pojistných rizik (například havárie + živel nebo odcizení + živel = tzv. MINIHAV pojištění).
Kromě základních typů havarijního pojištění existují též další (tzv. vedlejší) rizika, která je možné si připojistit a tím zvýšit ochranu vozu na maximum. Mezi nejčastější druhy připojištění, které si klienti ke stávajícímu havarijnímu pojištění sjednávají, patří:
Čelní sklo + výhledová skla
Zavazadla a věci osobní potřeby
Úraz přepravovaných osob
Mimořádná výbava (například dětské autosedačky)
Náklady spojené s náhradním vozidlem
Náš tip: Ještě před tím, než zatrhnete všechny kolonky doplňkových připojištění, zamyslete se nad tím, zda už nějakou položku nemáte sjednanou v rámci jiného produktu. Třeba následky úrazu bývají často kryty v životním pojištění s úrazovou složkou.
Na cenu pojistného má vliv řada faktorů. Kromě pojistné částky se na stanoveném pojistném podepíše také váš dosavadní škodní průběh, protože i u tohoto produktu se uplatňuje takzvaný bonus a malus systém.
Mezi další významné faktory patří i věk řidiče, bydliště pojistníka a technické parametry vozidla. Často je potřeba počítat také se spoluúčastí. V praxi to vypadá tak, že čím více se zúčastníte úhrady případné škody, tím méně peněz odvedete na pojistném.
Náš tip: Pokud si chcete spočítat orientační cenu havarijního pojištění, využijte naši praktickou a nezávislou online kalkulačku. Vybrali jste produkt, který přesně odpovídá vašim představám? Sjednejte si ho online a ušetřete!
Průměrná cena havarijního pojištění činí v České republice cca 8 000 Kč za rok. Nejvíce za pojistku zaplatí mladí řidiči, kteří nemají žádné bonusy a věkem spadají mezi rizikovou skupinu řidičů do 30 let. Nejméně pak za pojistku zaplatí senioři, neboť mají několikaleté bonusy a jejich vozy jsou většinou staršího věku.
Na závěr jen doplníme, že cena by měla být jednou, nikoli jedinou položkou, na základě které byste měli vhodné havarijní pojištění a připojištění sjednávat. Mnohem důležitější je rozsah pojistné ochrany, limity krytí, výluky z pojistného plnění nebo možnost a rozsah asistenčních služeb.
O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.