autonehoda

Víte, jakou ochranu si můžete sjednat v rámci havarijního pojištění?

Pořízení osobního automobilu nepřináší jen radosti v podobě časové a mobilní nezávislosti, ale také starosti technické a administrativní povahy. K těm se pojí i sjednání kvalitní pojistky. Kromě povinného ručení je vhodné zvážit i možnost havarijního pojištění.

Nepleťte si pojmy s dojmy

V první řadě je potřeba si vysvětlit základní rozdíly mezi povinným ručením a havarijním pojištěním. Zatímco povinné ručení, chcete-li pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je ze zákona povinné, havarijní pojištění si můžete sjednat dobrovolně.

Povinné ručení poskytuje finanční kompenzaci nákladů na škody, které jsou způsobeny pojištěným vozem. V tomto případě může jít o škody na zdraví, i na životě či majetku třetích osob. Důležité je zmínit, že se nevztahuje pouze na škody osob v jiných vozidlech, ale také na osoby jedoucí v tomtéž vozidle (kromě řidiče).

Havarijní pojištění není pojištěním odpovědnosti, nýbrž pojištěním majetkovým. Chrání tak majetek pojištěného a hradí případné škody na vozidle (viz níže). Pojistka není ze zákona povinná, pokud však chcete ochránit svůj vůz, vřele její sjednání doporučujeme.

Jaké základní typy havarijního pojištění existují?

Havarijní pojištění si sjednáváme k ochraně samotného vozidla. Jakmile tuto pojistku uzavřete a po uplynutí tzv. karenční lhůty dojde k pojistné události, pojišťovna vám v uvedených případech vyplatí náhradu škody, kterou na vozidle utrpíte.

Tady je ovšem potřeba doplnit, že pojišťovna vám pojistné plnění vyplatí pouze na základě rizik, která jste si ve smlouvě o havarijním pojištění sjednali. Mezi základní rizika, která havarijní pojištění řeší, patří:

 1. Havárie

 2. Odcizení

 3. Zničení či poškození živlem

 4. Zásah cizí osoby (vandalismus)

 5. Střet se zvěří či poškození zvěří

 

Pojišťovny klientům dokážou nabídnout i balíčky šité přímo na míru jejich potřebám, které mohou kombinovat dvě nebo více uvedených pojistných rizik (například havárie + živel nebo odcizení + živel = tzv. MINIHAV pojištění).

K havarijní pojistce si můžete sjednat řadu připojištění

Kromě základních typů havarijního pojištění existují též další (tzv. vedlejší) rizika, která je možné si připojistit a tím zvýšit ochranu vozu na maximum. Mezi nejčastější druhy připojištění, které si klienti ke stávajícímu havarijnímu pojištění sjednávají, patří:

 • Čelní sklo + výhledová skla

 • Zavazadla a věci osobní potřeby

 • Úraz přepravovaných osob

 • Mimořádná výbava (například dětské autosedačky)

 • Náklady spojené s náhradním vozidlem

 

Náš tip: Ještě před tím, než zatrhnete všechny kolonky doplňkových připojištění, zamyslete se nad tím, zda už nějakou položku nemáte sjednanou v rámci jiného produktu. Třeba následky úrazu bývají často kryty v životním pojištění s úrazovou složkou.

Jak vysoká bude cena pojistného?

Na cenu pojistného má vliv řada faktorů. Kromě pojistné částky se na stanoveném pojistném podepíše také váš dosavadní škodní průběh, protože i u tohoto produktu se uplatňuje takzvaný bonus a malus systém. 

Mezi další významné faktory patří i věk řidiče, bydliště pojistníka a technické parametry vozidla. Často je potřeba počítat také se spoluúčastí. V praxi to vypadá tak, že čím více se zúčastníte úhrady případné škody, tím méně peněz odvedete na pojistném.

Náš tip: Pokud si chcete spočítat orientační cenu havarijního pojištění, využijte naši praktickou a nezávislou online kalkulačku. Vybrali jste produkt, který přesně odpovídá vašim představám? Sjednejte si ho online a ušetřete!

Průměrná cena havarijního pojištění činí v České republice cca 8 000 Kč za rok. Nejvíce za pojistku zaplatí mladí řidiči, kteří nemají žádné bonusy a věkem spadají mezi rizikovou skupinu řidičů do 30 let. Nejméně pak za pojistku zaplatí senioři, neboť mají několikaleté bonusy a jejich vozy jsou většinou staršího věku.

Na závěr jen doplníme, že cena by měla být jednou, nikoli jedinou položkou, na základě které byste měli vhodné havarijní pojištění a připojištění sjednávat. Mnohem důležitější je rozsah pojistné ochrany, limity krytí, výluky z pojistného plnění nebo možnost a rozsah asistenčních služeb.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?