Blog
Pojištění vozu
autonehoda

Víte, jakou ochranu si můžete sjednat v rámci havarijního pojištění?

10. března 2022|Vendula Flassig Vrablová|

Pořízení osobního automobilu nepřináší jen radosti v podobě časové a mobilní nezávislosti, ale také starosti technické a administrativní povahy. K těm se pojí i sjednání kvalitní pojistky. Kromě povinného ručení je vhodné zvážit i možnost havarijního pojištění.

Sjednat havarijní pojištění

Nepleťte si pojmy s dojmy

V první řadě je potřeba si vysvětlit základní rozdíly mezi povinným ručením a havarijním pojištěním. Zatímco povinné ručení, chcete-li pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je ze zákona povinné, havarijní pojištění si můžete sjednat dobrovolně.

Povinné ručení poskytuje finanční kompenzaci nákladů na škody, které jsou způsobeny pojištěným vozem. V tomto případě může jít o škody na zdraví, i na životě či majetku třetích osob. Důležité je zmínit, že se nevztahuje pouze na škody osob v jiných vozidlech, ale také na osoby jedoucí v tomtéž vozidle (kromě řidiče).

Havarijní pojištění není pojištěním odpovědnosti, nýbrž pojištěním majetkovým. Chrání tak majetek pojištěného a hradí případné škody na vozidle (viz níže). Pojistka není ze zákona povinná, pokud však chcete ochránit svůj vůz, vřele její sjednání doporučujeme.

Jaké základní typy havarijního pojištění existují?

Havarijní pojištění si sjednáváme k ochraně samotného vozidla. Jakmile tuto pojistku uzavřete a po uplynutí tzv. karenční lhůty dojde k pojistné události, pojišťovna vám v uvedených případech vyplatí náhradu škody, kterou na vozidle utrpíte.

Tady je ovšem potřeba doplnit, že pojišťovna vám pojistné plnění vyplatí pouze na základě rizik, která jste si ve smlouvě o havarijním pojištění sjednali. Mezi základní rizika, která havarijní pojištění řeší, patří:

  1. Havárie

  2. Odcizení

  3. Zničení či poškození živlem

  4. Zásah cizí osoby (vandalismus)

  5. Střet se zvěří či poškození zvěří

 

Pojišťovny klientům dokážou nabídnout i balíčky šité přímo na míru jejich potřebám, které mohou kombinovat dvě nebo více uvedených pojistných rizik (například havárie + živel nebo odcizení + živel = tzv. MINIHAV pojištění).

K havarijní pojistce si můžete sjednat řadu připojištění

Kromě základních typů havarijního pojištění existují též další (tzv. vedlejší) rizika, která je možné si připojistit a tím zvýšit ochranu vozu na maximum. Mezi nejčastější druhy připojištění, které si klienti ke stávajícímu havarijnímu pojištění sjednávají, patří:

  • Čelní sklo + výhledová skla

  • Zavazadla a věci osobní potřeby

  • Úraz přepravovaných osob

  • Mimořádná výbava (například dětské autosedačky)

  • Náklady spojené s náhradním vozidlem

 

Náš tip: Ještě před tím, než zatrhnete všechny kolonky doplňkových připojištění, zamyslete se nad tím, zda už nějakou položku nemáte sjednanou v rámci jiného produktu. Třeba následky úrazu bývají často kryty v životním pojištění s úrazovou složkou.

Jak vysoká bude cena pojistného?

Na cenu pojistného má vliv řada faktorů. Kromě pojistné částky se na stanoveném pojistném podepíše také váš dosavadní škodní průběh, protože i u tohoto produktu se uplatňuje takzvaný bonus a malus systém. 

Mezi další významné faktory patří i věk řidiče, bydliště pojistníka a technické parametry vozidla. Často je potřeba počítat také se spoluúčastí. V praxi to vypadá tak, že čím více se zúčastníte úhrady případné škody, tím méně peněz odvedete na pojistném.

Náš tip: Pokud si chcete spočítat orientační cenu havarijního pojištění, využijte naši praktickou a nezávislou online kalkulačku. Vybrali jste produkt, který přesně odpovídá vašim představám? Sjednejte si ho online a ušetřete!

Průměrná cena havarijního pojištění činí v České republice cca 8 000 Kč za rok. Nejvíce za pojistku zaplatí mladí řidiči, kteří nemají žádné bonusy a věkem spadají mezi rizikovou skupinu řidičů do 30 let. Nejméně pak za pojistku zaplatí senioři, neboť mají několikaleté bonusy a jejich vozy jsou většinou staršího věku.

Na závěr jen doplníme, že cena by měla být jednou, nikoli jedinou položkou, na základě které byste měli vhodné havarijní pojištění a připojištění sjednávat. Mnohem důležitější je rozsah pojistné ochrany, limity krytí, výluky z pojistného plnění nebo možnost a rozsah asistenčních služeb.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).