autonehoda

Víte, jakou ochranu si můžete sjednat v rámci havarijního pojištění?

Pořízení osobního automobilu nepřináší jen radosti v podobě časové a mobilní nezávislosti, ale také starosti technické a administrativní povahy. K těm se pojí i sjednání kvalitní pojistky. Kromě povinného ručení je vhodné zvážit i možnost havarijního pojištění.

Nepleťte si pojmy s dojmy

V první řadě je potřeba si vysvětlit základní rozdíly mezi povinným ručením a havarijním pojištěním. Zatímco povinné ručení, chcete-li pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je ze zákona povinné, havarijní pojištění si můžete sjednat dobrovolně.

Povinné ručení poskytuje finanční kompenzaci nákladů na škody, které jsou způsobeny pojištěným vozem. V tomto případě může jít o škody na zdraví, i na životě či majetku třetích osob. Důležité je zmínit, že se nevztahuje pouze na škody osob v jiných vozidlech, ale také na osoby jedoucí v tomtéž vozidle (kromě řidiče).

Havarijní pojištění není pojištěním odpovědnosti, nýbrž pojištěním majetkovým. Chrání tak majetek pojištěného a hradí případné škody na vozidle (viz níže). Pojistka není ze zákona povinná, pokud však chcete ochránit svůj vůz, vřele její sjednání doporučujeme.

Jaké základní typy havarijního pojištění existují?

Havarijní pojištění si sjednáváme k ochraně samotného vozidla. Jakmile tuto pojistku uzavřete a po uplynutí tzv. karenční lhůty dojde k pojistné události, pojišťovna vám v uvedených případech vyplatí náhradu škody, kterou na vozidle utrpíte.

Tady je ovšem potřeba doplnit, že pojišťovna vám pojistné plnění vyplatí pouze na základě rizik, která jste si ve smlouvě o havarijním pojištění sjednali. Mezi základní rizika, která havarijní pojištění řeší, patří:

 1. Havárie

 2. Odcizení

 3. Zničení či poškození živlem

 4. Zásah cizí osoby (vandalismus)

 5. Střet se zvěří či poškození zvěří

 

Pojišťovny klientům dokážou nabídnout i balíčky šité přímo na míru jejich potřebám, které mohou kombinovat dvě nebo více uvedených pojistných rizik (například havárie + živel nebo odcizení + živel = tzv. MINIHAV pojištění).

K havarijní pojistce si můžete sjednat řadu připojištění

Kromě základních typů havarijního pojištění existují též další (tzv. vedlejší) rizika, která je možné si připojistit a tím zvýšit ochranu vozu na maximum. Mezi nejčastější druhy připojištění, které si klienti ke stávajícímu havarijnímu pojištění sjednávají, patří:

 • Čelní sklo + výhledová skla

 • Zavazadla a věci osobní potřeby

 • Úraz přepravovaných osob

 • Mimořádná výbava (například dětské autosedačky)

 • Náklady spojené s náhradním vozidlem

 

Náš tip: Ještě před tím, než zatrhnete všechny kolonky doplňkových připojištění, zamyslete se nad tím, zda už nějakou položku nemáte sjednanou v rámci jiného produktu. Třeba následky úrazu bývají často kryty v životním pojištění s úrazovou složkou.

Jak vysoká bude cena pojistného?

Na cenu pojistného má vliv řada faktorů. Kromě pojistné částky se na stanoveném pojistném podepíše také váš dosavadní škodní průběh, protože i u tohoto produktu se uplatňuje takzvaný bonus a malus systém. 

Mezi další významné faktory patří i věk řidiče, bydliště pojistníka a technické parametry vozidla. Často je potřeba počítat také se spoluúčastí. V praxi to vypadá tak, že čím více se zúčastníte úhrady případné škody, tím méně peněz odvedete na pojistném.

Náš tip: Pokud si chcete spočítat orientační cenu havarijního pojištění, využijte naši praktickou a nezávislou online kalkulačku. Vybrali jste produkt, který přesně odpovídá vašim představám? Sjednejte si ho online a ušetřete!

Průměrná cena havarijního pojištění činí v České republice cca 8 000 Kč za rok. Nejvíce za pojistku zaplatí mladí řidiči, kteří nemají žádné bonusy a věkem spadají mezi rizikovou skupinu řidičů do 30 let. Nejméně pak za pojistku zaplatí senioři, neboť mají několikaleté bonusy a jejich vozy jsou většinou staršího věku.

Na závěr jen doplníme, že cena by měla být jednou, nikoli jedinou položkou, na základě které byste měli vhodné havarijní pojištění a připojištění sjednávat. Mnohem důležitější je rozsah pojistné ochrany, limity krytí, výluky z pojistného plnění nebo možnost a rozsah asistenčních služeb.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

 • 07. října 2023|Petr Pohůdka
  Vše, co chcete vědět o tuningu

  Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.

 • Přezutí pneumatik v servisu
  05. října 2023|Petr Pohůdka
  Kdy je čas přezout na zimní pneumatiky?

  Od listopadu do března platí na českých silnicích povinnost zimních pneumatik. V některých horských úsecích je ale musíte využívat celoročně. Jaké parametry musí zimní pneumatiky splňovat a co vám hrozí, když auto nepřezujete?