Cestovní pojištění

Víte, jak postupovat při uplatnění pojistného plnění z cestovního pojištění?

1. 3. 2020
|
Délka čtení: 9 min.

Hlavním smyslem dovolené je odpočinek, nabrání sil i nové zážitky. Bohužel ne vždy jde vše podle původního plánu, a proto je vhodné mít na cesty do zahraničí sjednané odpovídající cestovní pojištění.

Češi jsou v tomto směru velmi zodpovědní cestovatelé a převážná část si cestovní pojištění sjednává automaticky před každou cestou za hranice. Když však dojde na pověstné “lámání chleba”, většina lidí netuší, jak v případě pojistné události s pojišťovnou správně jednat a jak o pojistné plnění žádat. Proto jsme si pro vás připravili podrobný postup, jak na to.

Základem je odpovídající cestovní pojištění

První krokem úspěchu je sjednat si cestovní pojištění s odpovídajícím rozsahem pojištění i dostatečně vysokými pojistnými limity. Při vybírání pojistné proto sledujte vedle ceny také tato dvě kritéria. Rozsah pojištění je důležitý zejména tehdy, pokud na dovolené plánujete provozovat rizikové a adrenalinové sporty.

Uvažujte také, zda se nevyplatí připlatit za připojištění. Doporučováno je zejména pojištění odpovědnosti, ale smysl má rovněž úrazové připojištění nebo připojištění zavazadel a osobních věcí pro případ jejich ztráty, poškození či zničení.

Jako první volejte asistenční službu

Dojde-li k pojistné události, lidé často ve strachu o blízkého zbytečně zmatkují a netuší, co mají dělat a koho kontaktovat. Ještě před cestou by si proto všichni cestující měli do svého telefonu uložit číslo na asistenční službu. Na toto telefonní číslo by měly volat vždy, když se něco stane. Vždy znamená 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Asistenční služba bude samozřejmě potřebovat informace od pojištěného, které se budou týkat nejen sjednaného pojištění, ale i samotné události. Situace je třeba popsat, aby vám mohl proškolený operátor nabídnout nejlepší pomoc. Navíc, pokud od začátku vše řešíte přes asistenční službu, není nutné dodatečně pojistnou událost nahlašovat.

Asistenční služba nejen poradí správný postup, ale nabídne další související služby. Standardně se jedná o vyhledání vhodného zdravotnického zařízení i v oblastech, kde není zdravotnická péče na nejlepší úrovni, zajištění překladatelských služeb, lékaře na telefonu apod.

Schovejte si veškeré účtenky

Budete-li v zahraničí cokoliv platit v souvislosti s léčbou nemoci či úrazu (za ošetření, léky, zdravotní pomůcky apod.), pečlivě si uschovejte všechny účtenky. Po návratu do České republiky účtenky zašlete na pojišťovnu, aby došlo k jejich proplacení. Bez účtenek vám pojišťovna nic neproplatí.

Samozřejmě je vhodné vědět, na co vše se vybrané cestovní pojištění. Před podpisem (potvrzením) pojistné smlouvy si proto zjistěte, na co se pojištění vztahuje a na co nikoliv (tzv. výluky z pojištění). Standardně bývají z pojištění vyloučeny události v důsledku požití alkoholu či jiných omamných látek, sluneční alergie či vybrané nebezpečné sporty, které však lze připojistit.

Připojištění k cestovnímu pojištění

Základní cestovní pojištění kryje léčebné náklady. Připojistit si však můžete celou řadu dalších rizik.

Operátor

Připojištění zavazadel a osobních věcí

Ztracená či poškozená zavazadla nejsou neobvyklým jevem, a proto je toto připojištění praktické. V případě poškozeného, zničeného nebo ztraceného zavazadla je nutné problém hlásit ještě na letišti na reklamačním oddělení (Baggage Claim, Baggage Service Office či Baggage Handling Desk), kde s poškozeným vyplní protokol. Právě tento protokol po vás bude vyžadovat vaše pojišťovna.

Pojištění odpovědnosti

Škodu však může způsobit i sám pojištěný. Rozverné dítě něco převrhne a rozbije, popruhem od kabelky zavadíte o regál s drahým zbožím apod. Pro tyto případě je určeno pojištění odpovědnosti. Také v tomto případě je ideální ihned volat na asistenční službu a nechat si poradit správný postup. Základem bývá důkladná fotodokumentace události a vzniklé škody.

Pojištění storna

Problém může vzniknout ještě před odjezdem na dovolenou. Nečekaný zdravotní problém, majetek zničený živelnou událostí nebo problémy v zaměstnání mohou přerušit odjezd. Pro tyto případy je určeno pojištění storna, z něhož může být uhrazeno 80 až 100 % již uhrazených nákladů na dovolenou (letenky, ubytování atd.).

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.