Bolest ženy v chodidle

Úrazové pojištění

31. 7. 2019
|
Délka čtení: 5 min.

Úrazy se lidem nevyhýbají. Stávají se při sportu, na cestě do školy nebo do práce, při dopravních nehodách i na dovolené. Většina nestojí za řeč, jiné si vyžádají návštěvu lékaře a kratší léčbu, některé však způsobí podstatnou změnu v životě zraněného člověka i jeho blízkých.

Vážné úrazy vyžadují dlouhou léčbu a často ještě delší rehabilitaci. Člověk, který se poté vrátí do normálního život bez významnějších následků na zdraví si může gratulovat k velkému štěstí. Zdaleka ne každý takové štěstí v neštěstí má.

Ale i méně vážné úrazy bez trvalých následků si mohou vyžádat delší nepřítomnost v zaměstnání, a tím pádem i ztrátu potřebných finančních prostředků pro běžný život. Finanční jistotu v těchto situací nabízí právě úrazové pojištění.

Definice úrazu

Úrazové pojištění se vztahuje pouze na úrazy. Úraz je přitom definován jako “neočekávané a náhlé působení zevních sil nebo vlastní tělesné síly nezávisle na vůli pojištěného nebo neočekávané a nepřerušované působení vysokých či nízkých teplot, plynů, par, elektrického proudu a jedů, kterým bylo pojištěnému způsobeno tělesné poškození zdraví nebo smrt”.

Za úraz se nepovažuje nemoci, infarkt, mrtvice, duševní a nervové poruchy. Z pojištění jsou dále vyloučeny úrazy, které byly způsobené úmyslným jednáním, v důsledku požití alkoholu, drog či jiných omamných látek a během trestného činu.

Úrazové pojištění nabízí finanční jistotu

Úrazy jsou nejen nepříjemné a bolestivé, ale jsou také častou příčinou dlouhé pracovní neschopnosti trvající několik týdnů, někdy až měsíců. To znamená velkou finanční zátěž, protože plat se po dobu pracovní neschopnosti značně sníží.

Pro spoustu lidí je přitom udržení příjmu v určité výši životně důležité. Živí rodinu, děti, splácí půjčky a hypotéku na bydlení. Neplánovaný výpadek příjmu může znamenat ohromný problém. Tomu lze předejít se správným pojištěním. V případě pojistné události úrazové pojištění kompenzuje finanční ztráty vzniklé v důsledku úrazu.

Úrazové pojištění - jak a kdy vzniká nárok na plnění

Nárok na pojistné plnění vzniká v případě úrazu, který si vyžádá dlouho léčbu a tedy i dlouho pracovní neschopnost. Přesné lhůty jsou popsány v pojistné smlouvě. Nárok na pojistné plnění vzniká vždy, dojde-li k úrazu s trvalými následky. Pojištěný má nárok na měsíční rentu ve sjednané výši, případně i jednorázové doplňkové plnění. To závisí na obsahu pojistné smlouvy.

V průběhu léčby úrazu má pojištěný nárok na odškodné za pobyt v nemocnici (za každý den obdrží stanovenou částku) a po opuštění nemocnice na denní odškodné za každý den až doby, kdy je uznán pracovně schopným. Pojišťovny mívají často určenou maximální dobu, po níž je denní odškodné hrazeno. Většinou to je jeden rok.

Z úrazového pojištění mohou být hrazené kosmetické operace, které mají napravit trvalé viditelné tělesné poškození v důsledku úrazu (jizvy, ztráta zubů apod.). Dále bývají hrazeny také náklady na hledání a záchranu pojištěného, jsou-li nutné a nebyly hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. V případě úmrtí následkem úrazu je sjednané pojistné plnění vyplaceno obmyšlené osobě určené v pojistné smlouvě.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Matka s dcerami si na zahradě hraje s vodou
  11. července 2023|Nikola Zatloukalová
  Bez potu a nevyspání: Jak si užít horké léto ve zdraví

  Horké letní dny nejsou příjemné pro nikoho z nás. Během dne se potíme a kvůli nekomfortu máme problém se na cokoliv soustředit. V noci nemůžeme kvůli vedru spát. Naštěstí jsme si pro vás připravili několik ověřených tipů, s jejichž pomocí se můžete v létě ochladit.

 • Žena se stříká repelentem
  29. června 2023|Magdaléna Kubečková
  Dovolená zarytá pod kůží: svrab, klíšťata a jiné suvenýry

  Někdo si z dovolené přiveze magnet a hrneček, někdo svědění a průjem. Pokud si chcete z cest přivézt jen krásné suvenýry, přečtěte si, jak se chránit před svrabem, Faraonovou pomstou a dalšími cestovatelskými nemocemi. 

 • značka pozor na klíšťata v lese
  23. června 2023|Petr Woff
  Klíšťomapa: Každé desáté klíště v Česku přenáší boreliózu

  Od března do října jsou aktivní roztoči, kteří touží po lidské krvi a přenášejí nemoci. Například encefalitida se v České republice šíří rychleji než v jakémkoli jiném státě Evropské unie. Mapa výskytu klíšťat ukazuje, kde jsou drobní paraziti nejagresivnější. Ale buďte opatrní pokaždé, když míříte do přírody. Peprmintové a další oleje raději nepoužívejte, lepší jsou repelenty a přinejhorším vám pomůže pinzeta.

 • Zubař kouká do otevřených úst
  09. ledna 2023|Monika Šaríková
  Kolik stojí péče o zuby a jak se na ni finančně připravit

  Péče o zuby a návštěva zubaře by měly být každý rok samozřejmostí, pokud nechcete zbytečně doplácet. Spoustě zákroků lze totiž předejít dobrou preventivní péčí. Také se hodí vědět, co vše je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a za co si připlatíte.

 • Koronavirus
  Koronavirus: cestovní pojištění

  Pandemie nového typu koronaviru poznamenala běžný život u nás i ve světě. Nevyhnula se bohužel ani cestování, které po měsících přísných uzávěr zažívá pomalou obnovu. Pokud plánujete zahraniční cestu, je nezbytně nutné vyřídit si kvalitní cestovní pojištění. Koronavirus vás totiž může uvrhnout do karantény, izolace nebo vám cestování ještě více znepříjemnit.

 • Ošetření ruky
  Jak vybavit cestovní lékárničku? Nezapomeňte na běžně užívané léky a repelent kupujte až na místě

  Chystáte se na hory, dovolenou nebo pracovní cestu? Ať už cestujete po české kotlině nebo vyrážíte za naše hranice, nezapomínejte si s sebou sbalit cestovní lékárničku. V ideálním případě ji vůbec nepoužijete, protože ale neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, může se stát, že za její obsah budete upřímně rádi. Co všechno by měla cestovní lékárnička obsahovat? Máme pro vás praktický seznam.

 • vysilac-elektricke-napeti
  Elektrosmog: Co to je a může nám škodit?

  Elektrosmog je laické označení pro škodlivý vliv elektromagnetického záření. To se vyskytuje všude kolem nás. Vyzařuje ho elektrické vedení, televizní vysílače, mobilní telefony i všechny domácí spotřebiče. Může nám škodit a je nutné se proti němu chránit?

 • Afrika - očkování
  27. března 2020|Monika Šaríková
  Dovolená v Africe: Jaká potřebujete očkování? - 2. díl

  V minulém článku jsme si přiblížili základní očkování, která byste měli mít vždy v pořádku, ať už se vydáváte kamkoli. Africké země s sebou ale nesou řadu specifik, a tak vám možná lékař doporučí i některá další očkování.

 • Afrika - očkování
  20. března 2020|Monika Šaríková
  Dovolená v Africe: Jaká potřebujete očkování? - 1. díl

  Podpora elektromobilů se neobejde bez vybudování potřebné infrastruktury zahrnující dostatečně silnou síť nabíjecích stanic po celém území ČR. Nebudou-li mít lidé, kde své elektromobily nabíjet, nevzroste ani zájem o jejich koupi. Jaký je aktuální stav nabíjecích stanic v ČR?

 • Cestovní pojištění - Vietnam
  12. března 2020|Monika Šaríková
  Očkování při cestě do jihovýchodní Asie - 2. díl

  Cestovní pojištění by při cestách do zahraničí mělo být naprostou samozřejmostí. Neslouží ale a často ani nemůže sloužit k tomu, aby vám pomohlo od všech obtíží, ke kterým na dovolené může dojít. Před cestou do vybraných destinací byste neměli zapomínat na doporučené očkování či doporučovanou prevenci, abyste se případné nákaze vyhnuli.