Blog
Cestování
Afrika - očkování

Dovolená v Africe: Jaká potřebujete očkování? - 1. díl

20. března 2020|Monika Šaríková|

Podpora elektromobilů se neobejde bez vybudování potřebné infrastruktury zahrnující dostatečně silnou síť nabíjecích stanic po celém území ČR. Nebudou-li mít lidé, kde své elektromobily nabíjet, nevzroste ani zájem o jejich koupi. Jaký je aktuální stav nabíjecích stanic v ČR?

Na některé dovolené se příliš dopředu připravovat nemusíte. V podstatě stačí mít momentální nápad, sbalit si pár věcí do příručního zavazadla a za pár hodin už můžete být na cestě. Jiné dovolené je ale lepší dopředu naplánovat, zvláště ty, kde je potřeba očkování. Tam totiž musíte počítat s určitým časovým předstihem. Očkování totiž není účinné ihned, ale třeba až za 2 až 4 týdny.

V dnešním článku si přiblížíme očkování, které je potřeba na dovolenou do Afriky.

Máte v pořádku základní soubor očkování?

V cestovatelské mluvě existuje něco, co můžeme nazvat základním souborem očkování. Označuje ta očkování, která byste měli mít v každém případě, ať cestujete kamkoli.

Mezi ně se řadí očkování proti žloutence typu A a B, proti tetanu, břišnímu tyfu, proti spalničkám, záškrtu, zarděnkám a příušnicím.

Většinu těchto očkování už pravděpodobně máte z minulosti. Před každou cestou je pak dobré provést jakousi inventuru těchto očkování s vaším lékařem.

Proberte i charakter cesty

Vaše první kroky by tak měly vést k vašemu praktickému lékaři. Ten vám na základě kontroly výše uvedených očkování doporučí, které z nich je například potřeba obnovit. Kromě inventury základních očkování mu ale přibližte i vás itinerář a charakter vaší cesty. Právě od toho se totiž může odvíjet i to, jaká očkování vám lékař doporučí.


Do většiny zemí totiž plošně povinná očkování nejsou. A pokud ano, pouze za určitých předpokladů, například když cestujete z oblastí, kde se vyskytuje žlutá zimnice. Naopak se řada očkování odvíjí od toho, jakým způsobem budete cestovat.

Jiné očkování vám lékař doporučí při pobytu v odlehlých oblastech, při přechodu hor, při pobytu v džungli a při dovolené v hotelovém resortu.

Základní soubor očkování byste tedy měli mít vždy. Co dalšího vám lékař může doporučit?

Očkování - Afrika

Ochrana proti kapénkovým infekcím

Pokud budete cestovat letadlem nebo hromadnou dopravou a čekají vás dlouhé přesuny, hrozí vyšší riziko přenosu kapénkové infekce. Jako prevenci vám tak lékař může doporučit očkování proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám. Očkovat se můžete nechat i proti chřipce, spalničkám a planým neštovicím.

Záleží ale i na tom, v jakém ročním období na dovolenou jedete. Některé nemoci se vyskytují jen sezónně a mimo sezónu tak není důvod k očkování.

Jak předejít průjmům?

I když cestujete do zemí, ve kterých se cholera nevyskytuje, možná vám lékař doporučí se proti ní nechat očkovat. Zejména v zemích s nižším hygienickým standardem totiž hrozí vyšší riziko infekce a následných střevních potíží.

Očkování proti choleře pak poskytuje i přibližně půlroční ochranu právě proti cestovatelským průjmům. Může vám tak posloužit v případě cest do zemí, kde není úplně čisto.

Při pobytu na venkově očkování proti vzteklině

Pokud zase u lékaře zmíníte, že budete v afrických zemích pobývat převážně na venkově a v odlehlých oblastech, pravděpodobně vám doporučí očkování proti vzteklině.

Ta vám mimo jiné nehrozí jen od toulavých psů, ale i od opic či netopýrů. Totéž platí při výletech na kolech, do jeskyní a při dlouhodobějších pobytech nad 4 týdny.

Antimalarika jsou diskutabilní

V řadě afrických zemí se endemicky vyskytuje malárie. O nasazení antimalarik rozhodne odborník na cestovní medicínu. Jejich předepsání totiž závisí na konkrétní oblasti pobytu, na ročním období, ve kterém do země výskytu cestujete, ale i na klimatické situaci a plánovaných aktivitách. A zohlednit by měl lékař i váš zdravotní stav.

Očkování jako podmínka vstupu

Některé africké země mají očkování proti vybraným nemocem jako podmínku vstupu do země. Například při cestě do Angoly, Nigeru, ČADu, Burundi, Guyany a Středoafrické republiky máte povinnost nechat se očkovat proti žluté zimnici. Burkina Faso navíc vyžaduje, aby toto očkování bylo platné 10 let.

Pokud pojedete do Kamerúnu, musíte se kromě žluté zimnice nechat očkovat i proti obrně. Toto očkování ale naopak nesmí být více než rok staré.

Očkování i jen při transitu nebezpečnou oblastí

Pokud některá země vyžaduje, abyste při vstupu na její území byli očkováni proti nějaké nemoci, pak to platí i v případě, že touto zemí jen projíždíte. Pokud tedy už dopředu znáte itinerář své cesty, ověřte si podmínky vstupu do jednotlivých zemí, kterými budete i jen projíždět v rámci transitu. V případě chybějícího očkování by vás čekala nepříjemná zajížďka.

Pozor i na dlouhý pobyt

Nutnost očkování pak pro vás může plynout i v případě delšího pobytu na území některého státu. Například v ČADu, Zaire a Nigérii se endemicky vyskytuje dětská přenosná obrna. Pokud do daných zemí jedete na krátkou návštěvu, očkování mít nemusíte.

Ale v případě, že jste v zemi strávili 4 a více týdnů, mohou po vás naopak ostatní země vyžadovat potvrzení, že máte proti dětské přenosné obrně očkování. Pokud jej mít nebudete, má daný stát právo vás na své území nevpustit.

Takové situace nastávají v případech delšího cestování po několika státech, kdy dochází k mnoha přesunům.

V následujícím článku si přiblížíme, jaká další očkování budete potřebovat při cestě do jednotlivých afrických států.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).