Pojištění vozu
dopravni-nehoda

Statistika dopravních nehod v ČR za rok 2019: Bourali jsme častěji, ale ubylo „smrťáků“

11. září 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Říká se, že nehoda není náhoda a neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Své o tom ví i ti, kteří dennodenně řeší dopravní nehody a zachraňují životy na cestách. Bouráme totiž mnohem častěji. Naštěstí ale ubývá množství nehod s tragickým koncem. Co dalšího říká policejní statistika dopravních nehod pro rok 2019?

Dopravní nehoda každých pět minut

Bohužel počet nehod zaznamenal v roce 2019 vzrůstající tendenci. Pokud bychom nehodovost srovnali například s rokem 1961, pak zjistíme, že nehodovost vzrostla o neuvěřitelných 200 %! V tomtéž roce policie každý den šetřila průměrně 294,72 nehod. Jinými slovy to znamená, že jsme bourali každé 4,89 minuty.

Sjednat povinné ručení

Zranění a tragické události na silnicích

Pokud bychom se blíže podívali na počet lehce zraněných osob, pak zjistíme, že jich bylo v roce 2019 mnohem méně, než v uplynulých pěti letech. A jen pro zajímavost – nejvíce lehce zraněných osob při dopravních nehodách (v období od roku 1961) bylo zaznamenáno v roce 1996. Co se týče těžce zraněných osob, i tady jsou čísla poměrně optimistická. Počet těžce zraněných osob při dopravních nehodách v roce 2019 je totiž nejnižší v historii!

Oproti roku 2018 došlo k poklesu o 14,4 % a v průměru bylo denně těžce zraněno 5,78 osob. Nakonec připojíme také statistiku počet osob usmrcených následkem dopravní nehody. V průměru připadá na každý den 1,50 usmrcené osoby. Na pozemních komunikacích tedy vyhasl lidský život v průměru každých 16 hodin. I přes tyto informace jde o třetí nejnižší počet usmrcených v historii.

107 572 dopravních nehod

V roce 2019 policisté řešili celkem 107 572 dopravních nehod. Zraněno při dopravních nehodách bylo v uplynulém roce 23 935 osob (o 1 280 méně než o rok dříve), vážně zraněných pak bylo 2 110 (o 355 osob méně než v roce 2018). Důvode tohoto poklesu je nepochybně vyšší bezpečnostní úroveň nových aut, kterých u nás sice pomalu, ale jistě, na silnicích přibývá.

Nárůst jsme ale mohli zaznamenat v rámci celkové škody. Ta se v minulém roce vyšplhala na 6,8 miliardy korun, což je o 290 milionů více než v roce předchozím. Nejčastější příčinou nehody bylo nevěnování se řízení, následuje nesprávné otáčení nebo couvání či nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem. Mezi příčiny, které zavinily smrt na silnici, pak patřilo nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky, přejetí do protisměru nebo již zmíněné nevěnování se řízení.

Vyhasly životy řidičů i cyklistů bez helmy

Přehled nehodovosti za rok 2019 neskončíme příliš optimisticky. Ačkoli představuje počet usmrcených (547) třetí nejnižší výsledek v historii, stále jde o velmi vysoké číslo, které signalizuje nespočet lidských tragédií. Zaviněno bylo navíc často nepozorností nebo nezodpovědností.

Na silnicích zemřelo celkem 223 řidičů osobních vozidel, 84 jejich spolujezdců, 73 motocyklistů, 36 cyklistů (sedm z deseti na sobě nemělo cyklistickou helmu), 24 řidičů nákladních vozidel (a 5 jejich spolujezdců), čtyři osoby zahynuly v jiném motorovém vozidle, tři v autobuse a po jednom na malém motocyklu a na mopedu. Dalších 93 usmrcených připadá na chodce.

Počet nehod, lehce, či těžce zraněných osob a tragických událostí by mohly pomoci snížit pořádané bezpečnostní a preventivní akce pro řidiče i veřejnost. Dopravní policie a Policejní prezidium navíc chystá několik naučných videí určených k osvětě a šíření na sociálních sítích.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).