dopravni-nehoda

Statistika dopravních nehod v ČR za rok 2019: Bourali jsme častěji, ale ubylo „smrťáků“

Říká se, že nehoda není náhoda a neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Své o tom ví i ti, kteří dennodenně řeší dopravní nehody a zachraňují životy na cestách. Bouráme totiž mnohem častěji. Naštěstí ale ubývá množství nehod s tragickým koncem. Co dalšího říká policejní statistika dopravních nehod pro rok 2019?

Dopravní nehoda každých pět minut

Bohužel počet nehod zaznamenal v roce 2019 vzrůstající tendenci. Pokud bychom nehodovost srovnali například s rokem 1961, pak zjistíme, že nehodovost vzrostla o neuvěřitelných 200 %! V tomtéž roce policie každý den šetřila průměrně 294,72 nehod. Jinými slovy to znamená, že jsme bourali každé 4,89 minuty.

Zranění a tragické události na silnicích

Pokud bychom se blíže podívali na počet lehce zraněných osob, pak zjistíme, že jich bylo v roce 2019 mnohem méně, než v uplynulých pěti letech. A jen pro zajímavost – nejvíce lehce zraněných osob při dopravních nehodách (v období od roku 1961) bylo zaznamenáno v roce 1996. Co se týče těžce zraněných osob, i tady jsou čísla poměrně optimistická. Počet těžce zraněných osob při dopravních nehodách v roce 2019 je totiž nejnižší v historii!

Oproti roku 2018 došlo k poklesu o 14,4 % a v průměru bylo denně těžce zraněno 5,78 osob. Nakonec připojíme také statistiku počet osob usmrcených následkem dopravní nehody. V průměru připadá na každý den 1,50 usmrcené osoby. Na pozemních komunikacích tedy vyhasl lidský život v průměru každých 16 hodin. I přes tyto informace jde o třetí nejnižší počet usmrcených v historii.

107 572 dopravních nehod

V roce 2019 policisté řešili celkem 107 572 dopravních nehod. Zraněno při dopravních nehodách bylo v uplynulém roce 23 935 osob (o 1 280 méně než o rok dříve), vážně zraněných pak bylo 2 110 (o 355 osob méně než v roce 2018). Důvode tohoto poklesu je nepochybně vyšší bezpečnostní úroveň nových aut, kterých u nás sice pomalu, ale jistě, na silnicích přibývá.

Nárůst jsme ale mohli zaznamenat v rámci celkové škody. Ta se v minulém roce vyšplhala na 6,8 miliardy korun, což je o 290 milionů více než v roce předchozím. Nejčastější příčinou nehody bylo nevěnování se řízení, následuje nesprávné otáčení nebo couvání či nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem. Mezi příčiny, které zavinily smrt na silnici, pak patřilo nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky, přejetí do protisměru nebo již zmíněné nevěnování se řízení.

Vyhasly životy řidičů i cyklistů bez helmy

Přehled nehodovosti za rok 2019 neskončíme příliš optimisticky. Ačkoli představuje počet usmrcených (547) třetí nejnižší výsledek v historii, stále jde o velmi vysoké číslo, které signalizuje nespočet lidských tragédií. Zaviněno bylo navíc často nepozorností nebo nezodpovědností.

Na silnicích zemřelo celkem 223 řidičů osobních vozidel, 84 jejich spolujezdců, 73 motocyklistů, 36 cyklistů (sedm z deseti na sobě nemělo cyklistickou helmu), 24 řidičů nákladních vozidel (a 5 jejich spolujezdců), čtyři osoby zahynuly v jiném motorovém vozidle, tři v autobuse a po jednom na malém motocyklu a na mopedu. Dalších 93 usmrcených připadá na chodce.

Počet nehod, lehce, či těžce zraněných osob a tragických událostí by mohly pomoci snížit pořádané bezpečnostní a preventivní akce pro řidiče i veřejnost. Dopravní policie a Policejní prezidium navíc chystá několik naučných videí určených k osvětě a šíření na sociálních sítích.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
    30. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat první auto

    Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    24. listopadu 2023|Petr Woff
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

  • Muž na motorce v helmě
    18. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat motorku pro začátečníka

    Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

  • funkčnost airbagu
    13. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak fungují airbagy

    Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

  • motorka zima
    12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
    Jak připravit motorku na zimu?

    Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

  • Muž opřený o auto v autosalónu
    08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

    Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

  • Liška na silnici před autem
    26. října 2023|Jana Březinová
    Jak řešit srážku se zvěří?

    Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

  • Muž vyměňuje olej u motocyklu
    25. října 2023|Petr Pohůdka
    Jak připravit motocykl na STK

    Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

  • Nabourané auto
    14. října 2023|Jana Březinová
    Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

    V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

  • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
    12. října 2023|Petr Pohůdka
    Řidičák na motorku – na co se připravit

    Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?