kontrola vozu

Propadlý řidičák nebo STK: Skutečně se budou tolerovat v celé Evropské unii?

Ministerstvo dopravy informovalo, že platnost řidičských průkazů a státních technických kontrol, které vyprší v období od 1. února do 31. srpna 2020, bude automaticky prodloužena o sedm měsíců. To by znamenalo, že řidiči nemusí spěchat na úřady, ale mohou jezdit s propadlými doklady. Redakce iROZHLAS.cz však zjistila, že ačkoliv je toto nařízení prezentované jako platné po celé Evropské unii, řada států ho nepřijala.

Jestliže řidičský průkaz nebo STK projdou v období od 1. února do 31. srpna, přičítá se k platnosti automaticky dalších sedm měsíců. Například doklady platné do 30. května by tak mohl řidič beztrestně používat ještě do 30. prosince. Podle tohoto pravidla by měly propadlé dokumenty tolerovat všechny země Evropské unie, protože se jedná o celoevropské nařízení. Redakce iROZHLAS.cz ale z databáze EUR-Lex zjistila, že většina zemí nařízení nepřijala, a to především tu část o prodloužení platnosti STK.

Některé země Unie nařízení odmítly

Podle databáze nepřijalo nařízení o prodloužení platnosti řidičských průkazů Chorvatsko, Slovinsko, Španělsko, Irsko, Lucembursko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko. Ještě odmítavěji se země sedmadvacítky postavily k prodloužení platnosti státní technické kontroly automobilů – nařízení přijalo pouze Rakousko, Itálie, Švédsko, Kypr, Portugalsko a Česká republika.

Co to znamená pro cesty na dovolenou? Ministerstvo dopravy ujišťuje, že navzdory odmítnutí nařízení musí daná země tolerovat propadlé doklady z ostatních členských států, které se k prodloužení platnosti řidičských průkazů a STK přiklonily. Hned druhým dechem ale tiskový mluvčí Ministerstva dopravy František Jemelka dodává, že pokud si řidiči chtějí ušetřit dohadování se silniční kontrolou v zahraničí, měli by si raději dokumenty obnovit ještě před odjezdem.

Pokud lidé sáhnou k odkladům, můžou se na podzim tvořit fronty

Je nutné podotknout, že evropské nařízení o automatickém prodloužení řidičských průkazů a STK přišlo poněkud pozdě. Momentálně je možný pohyb již prakticky po celé Evropě bez omezení, a tak se do své země pro vyřízení dokladů dostanou i ti, kteří například uvízli v zahraničí. Opatření mělo v první řadě pomoci rizikovým skupinám, jako jsou senioři nebo dlouhodobě nemocní, kteří kvůli pandemii koronaviru musely minimalizovat kontakt s okolím.

Především stanice STK bývají na podzim téměř plně vytížené, a tak se může stát, že se letos v tomto období prodlouží čekací doba. Pokud by se řidiči rozhodli automatické prodloužení platnosti státní technické kontroly využít, nebude běžná kapacita na všechny prohlídky stačit.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?