Blog
Pojištění vozu
kontrola vozu

Propadlý řidičák nebo STK: Skutečně se budou tolerovat v celé Evropské unii?

22. června 2020|Monika Šaríková|

Ministerstvo dopravy informovalo, že platnost řidičských průkazů a státních technických kontrol, které vyprší v období od 1. února do 31. srpna 2020, bude automaticky prodloužena o sedm měsíců. To by znamenalo, že řidiči nemusí spěchat na úřady, ale mohou jezdit s propadlými doklady. Redakce iROZHLAS.cz však zjistila, že ačkoliv je toto nařízení prezentované jako platné po celé Evropské unii, řada států ho nepřijala.

Jestliže řidičský průkaz nebo STK projdou v období od 1. února do 31. srpna, přičítá se k platnosti automaticky dalších sedm měsíců. Například doklady platné do 30. května by tak mohl řidič beztrestně používat ještě do 30. prosince. Podle tohoto pravidla by měly propadlé dokumenty tolerovat všechny země Evropské unie, protože se jedná o celoevropské nařízení. Redakce iROZHLAS.cz ale z databáze EUR-Lex zjistila, že většina zemí nařízení nepřijala, a to především tu část o prodloužení platnosti STK.

Porovnat povinné ručení

Některé země Unie nařízení odmítly

Podle databáze nepřijalo nařízení o prodloužení platnosti řidičských průkazů Chorvatsko, Slovinsko, Španělsko, Irsko, Lucembursko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko. Ještě odmítavěji se země sedmadvacítky postavily k prodloužení platnosti státní technické kontroly automobilů – nařízení přijalo pouze Rakousko, Itálie, Švédsko, Kypr, Portugalsko a Česká republika.

Co to znamená pro cesty na dovolenou? Ministerstvo dopravy ujišťuje, že navzdory odmítnutí nařízení musí daná země tolerovat propadlé doklady z ostatních členských států, které se k prodloužení platnosti řidičských průkazů a STK přiklonily. Hned druhým dechem ale tiskový mluvčí Ministerstva dopravy František Jemelka dodává, že pokud si řidiči chtějí ušetřit dohadování se silniční kontrolou v zahraničí, měli by si raději dokumenty obnovit ještě před odjezdem.

Pokud lidé sáhnou k odkladům, můžou se na podzim tvořit fronty

Je nutné podotknout, že evropské nařízení o automatickém prodloužení řidičských průkazů a STK přišlo poněkud pozdě. Momentálně je možný pohyb již prakticky po celé Evropě bez omezení, a tak se do své země pro vyřízení dokladů dostanou i ti, kteří například uvízli v zahraničí. Opatření mělo v první řadě pomoci rizikovým skupinám, jako jsou senioři nebo dlouhodobě nemocní, kteří kvůli pandemii koronaviru musely minimalizovat kontakt s okolím.

Především stanice STK bývají na podzim téměř plně vytížené, a tak se může stát, že se letos v tomto období prodlouží čekací doba. Pokud by se řidiči rozhodli automatické prodloužení platnosti státní technické kontroly využít, nebude běžná kapacita na všechny prohlídky stačit.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).