Holčička přechází přes dřevěnou lávku

Proč je dobré mít cestovní pojištění

O důležitosti cestovního pojištění váš budou přesvědčovat všechny komerční pojišťovny, které jej nabízí. Řada lidí však každoročně vycestuje bez toho, aby si takové pojištění sjednali. Jednoduše pojišťovnám nedůvěřují a nevidí v cestovním pojištění smysl. Proč je tedy dobré vycestovat do zahraničí s cestovním pojištěním?

Jen EHIC vás neochrání

Ti, kteří jedou na dovolenou bez cestovního pojištění, často argumentují tím, že mají tzv. EHIC (European Health Insurance Card). To je ona malá modrá kartička, kterou ukazujete při každé návštěvě lékaře.

Tato kartička má své výhody a může vám v zahraničí pomoci. Zajistí vám zdravotní péči, ale pouze v takovém rozsahu, v jakém na ni má nárok místní obyvatel. V zahraničí je ale na rozdíl od České republiky mnohem více rozšířený institut soukromého zdravotnictví, soukromých nemocnic apod. A na ty se EHIC nevztahuje.

Znamená to, že si v některých zemích budete muset uhradit i poplatky u lékaře, které se tam vybírají. A pokud byste se dostali do soukromé nemocnice, jdou všechny náklady na váš vrub.

To platí na území EU. Pokud cestujete dokonce za hranice Evropské unie, pak vám nepomůže ani EHIC a jakoukoli návštěvu lékaře či zákrok si musíte zaplatit sami.

Cestovní pojištění se tak vyplatí sjednat jak při cestách po Evropě, tak i mimo ni. Při cestách po Evropě budete mít pokryto i to, co byste s EHIC průkazem museli platit. A mimo EU vás pak cestovní pojištění ochrání před poplatky, které byste v případě úrazu či ošetření museli platit vždy.

Asistenční služba vám kryje záda

Bez cestovního pojištění nebudete mít v případě úrazu či nemoci možnost se obrátit na někoho s žádostí o pomoc či radu. S EHIC průkazem vás sice v rámci EU ošetří stejně jako by ošetřili svého občana a možná budete mít dokonce štěstí a nebudete za to nic muset platit. Například s překladem vám ale nikdo nepomůže.

Cestovní pojištění v sobě na druhou stranu obsahuje vždy i asistenční služby. Ty jsou vám k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu. Nezřídka zahrnují i službu tzv. lékaře na telefonu, který s vámi zkonzultuje zdravotní stav. Následně vám doporučí určitý postup, nasměruje vás do vhodného zdravotnického zařízení a zajistí i překlad.

Zajištění překladu vám často ulehčí celou situaci. I ti, kteří se jinak bez potíží domluví, mohou mít vlivem zdravotních komplikací problém. Na někoho dolehne stres, někdo je v šoku a zmatkuje, nebo nemusíte rozumět lékařským termínům v angličtině. Ty koneckonců v běžném hovoru nepoužíváme.

Dobrá asistenční služba vám v takové situaci pomůže a bude vám krýt záda.

Pojistíte si vaše zavazadla

Pokud si sjednáte cestovní pojištění s dostatečně širokým krytím, bude postaráno i o vaše zavazadla. Při ztrátě zavazadel nabízí řada pojišťoven v rámci cestovního pojištění několikatisícový příspěvek na nezbytné ošacení a další věci, které byste kvůli ztracenému kufru mohli postrádat.

A další servis budete mít k dispozici při poškození zavazadla. Při sjednání vyšší úrovně cestovního pojištění vám některé pojišťovny proplatí i poškození zavazadel. V tomto případě není nutné mít k dispozici účet od zavazadla, postačí čestné prohlášení o jeho ceně. Pokud ale budete mít účtenku, může být procentuální vyplacená částka vyšší. Vždy si však nechte vystavit potvrzení o poškození zavazadla, to pojišťovna bude chtít vidět.

Za zbrklé děti se nedoplatíte

Častým volitelným připojištěním k cestovnímu pojištění je tzv. pojištění odpovědnosti. To využijete v případě, že cestujete s dětmi či domácími zvířaty a obáváte se, že svou neposedností mohou něco poničit. Často přitom stačí jen chvilka nepozornosti.

Zejména v luxusnějších hotelích se můžete setkat i s drahým vybavením. Pokud například neposedné něco v hotelu rozbije, je možné tuto škodu pokrýt z pojištění odpovědnosti.

Vrácení peněz, když na poslední chvíli nemůžete odjet

Nestává se to často, ale to ještě neznamená, že se to nestává vůbec a nemůže to potkat vás. Pokud před odcestováním na dovolenou onemocníte, případně onemocní například váš partner, je pochopitelné, že na dovolenou neodcestujete. Bez pojištění storna cesty vám plná cena dovolené propadne a o všechny peníze přijdete.

Pokud si ale sjednáte pojištění storna cesty, můžete z něj nárokovat úhradu 80 – 100 % nákladů na vaši dovolenou. Je však potřeba si zjistit, z jakých důvodů můžete toto pojištění nárokovat. Standardně to bývá právě když vy či ostatní spolucestující onemocníte, když přijdete o práci, případně když Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučí do dané země cestovat nebo tam dojde k živelné události.

Při uplatňování tohoto typu pojištění si dejte pozor na to, v jakém časovém intervalu musí dojít k pojistné události, abyste mohli pojištění storna cesty uplatnit. Onemocnět či přijít o práci musíte například v termínu 0 – 30 dní před odletem, jinak se pojištění storna cesty uplatnit nemůžete.

A co když už na dovolené jste?

Pokud už na dovolené jste, ale dojde například k vykradení vašeho bytu doma v ČR, pomůže vám pojištění přerušení cesty. V takové situaci vám pojišťovna vám proplatí náklady na náhradní dopravu do ČR, pokud budete muset dovolenou přerušit.

Pomoc s vymáháním nároků za zpožděný let

Některé pojišťovny pak nabízejí i služby, se kterými se běžně nesetkáte. Například u ERGO pojišťovny máte v rámci cestovního pojištění i tzv. letového asistenta. Ten vám pomůže získat odškodnění za zpožděný či zrušený let.

Česká pojišťovna nabízí tuto službu také a kromě toho nabízí i pojištění pro psa či kočku. Pokud se jim na dovolené stane úraz či náhle onemocní, kryje pojišťovna náklady na ošetření.

Právní ochrana

Jak jsme již zmínili, asistenční služby jsou vám i v základním balíčku k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu. Pokud se rozhodnete připojistit si nadstandardní asistenční služby, případně právní asistenci, proplatí vám pojišťovna například ztrátu dokladů, nebo za vás zaplatí kauci, pokud by vás zavřeli do vazby. A k dispozici můžete mít i právního zástupce.

Cestovních pojištění je více typů

Když se řekne cestovní pojištění, většina lidí si představí pojištění, které si sjednávají, když jedou v létě na dovolenou. To je však jen jeden typ, a to krátkodobé cestovní pojištění. U něj si sami volíte začátek a konec platnosti a sjednává se jen na dobu, kdy budete v zahraničí.

Druhou variantou je tzv. celoroční cestovní pojištění. To se vám vyplatí ve chvíli, kdy víte, ž e budete během roku cestovat do zahraničí vícekrát. Platí vám na neomezený počet cest mimo Českou republiku, avšak s časově omezeným pobytem v zahraničí. Standardně může váš pobyt v zahraničí trvat mezi 45 – 90 dny podle toho, u jaké pojišťovny jste si celoroční cestovní pojištění sjednali. Toto pojištění pak také některé banky nabízejí k platebním kartám.

Třetí možností je tzv. dlouhodobé cestovní pojištění neboli roční cestovní pojištění, které platí celoročně bez ohledu na délku pobytu v zahraničí nebo počet cest.

Pojištění ke kartě

Specifickým druhem cestovního pojištění je pak tzv. cestovní pojištění k platební kartě. To je však dostačující jen na úzký okruh situací, jelikož často neobsahuje řadu připojištění, které jsme zmínili výše.

Pokud cestujete sami, případně s partnerem, ale bez dětí či zvířat, vlastní dopravou, v rámci Evropy a na poklidnou dovolenou bez adrenalinových zážitků, může vám z hlediska pojistného krytí a pojistných limitů dané cestovní pojištění vystačit.

Pokud naopak cestujete s dětmi, chcete se věnovat sportům, jedete zájezdním autobusem či někam letíte, podstupujete výrazně vyšší riziko. Řadu situací, která se může stát, totiž nemáte pojištěnou.

Rada na závěr

Cestovní pojištění si ve většině případů můžete sjednat i jen on-line. Některé pojišťovny navíc umožňují sjednání až ze zahraničí s tím, že je platné ihned po připsání peněz na účet pojišťovny. O tom se ale dopředu informujte. Některé pojišťovny totiž naopak pojištění sjednané ze zahraničí neuznávají a vyžadují, abyste si jej sjednali ještě v době, kdy se nacházíte na území České republiky.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?