Holčička přechází přes dřevěnou lávku

Proč je dobré mít cestovní pojištění

O důležitosti cestovního pojištění váš budou přesvědčovat všechny komerční pojišťovny, které jej nabízí. Řada lidí však každoročně vycestuje bez toho, aby si takové pojištění sjednali. Jednoduše pojišťovnám nedůvěřují a nevidí v cestovním pojištění smysl. Proč je tedy dobré vycestovat do zahraničí s cestovním pojištěním?

Jen EHIC vás neochrání

Ti, kteří jedou na dovolenou bez cestovního pojištění, často argumentují tím, že mají tzv. EHIC (European Health Insurance Card). To je ona malá modrá kartička, kterou ukazujete při každé návštěvě lékaře.

Tato kartička má své výhody a může vám v zahraničí pomoci. Zajistí vám zdravotní péči, ale pouze v takovém rozsahu, v jakém na ni má nárok místní obyvatel. V zahraničí je ale na rozdíl od České republiky mnohem více rozšířený institut soukromého zdravotnictví, soukromých nemocnic apod. A na ty se EHIC nevztahuje.

Znamená to, že si v některých zemích budete muset uhradit i poplatky u lékaře, které se tam vybírají. A pokud byste se dostali do soukromé nemocnice, jdou všechny náklady na váš vrub.

To platí na území EU. Pokud cestujete dokonce za hranice Evropské unie, pak vám nepomůže ani EHIC a jakoukoli návštěvu lékaře či zákrok si musíte zaplatit sami.

Cestovní pojištění se tak vyplatí sjednat jak při cestách po Evropě, tak i mimo ni. Při cestách po Evropě budete mít pokryto i to, co byste s EHIC průkazem museli platit. A mimo EU vás pak cestovní pojištění ochrání před poplatky, které byste v případě úrazu či ošetření museli platit vždy.

Asistenční služba vám kryje záda

Bez cestovního pojištění nebudete mít v případě úrazu či nemoci možnost se obrátit na někoho s žádostí o pomoc či radu. S EHIC průkazem vás sice v rámci EU ošetří stejně jako by ošetřili svého občana a možná budete mít dokonce štěstí a nebudete za to nic muset platit. Například s překladem vám ale nikdo nepomůže.

Cestovní pojištění v sobě na druhou stranu obsahuje vždy i asistenční služby. Ty jsou vám k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu. Nezřídka zahrnují i službu tzv. lékaře na telefonu, který s vámi zkonzultuje zdravotní stav. Následně vám doporučí určitý postup, nasměruje vás do vhodného zdravotnického zařízení a zajistí i překlad.

Zajištění překladu vám často ulehčí celou situaci. I ti, kteří se jinak bez potíží domluví, mohou mít vlivem zdravotních komplikací problém. Na někoho dolehne stres, někdo je v šoku a zmatkuje, nebo nemusíte rozumět lékařským termínům v angličtině. Ty koneckonců v běžném hovoru nepoužíváme.

Dobrá asistenční služba vám v takové situaci pomůže a bude vám krýt záda.

Pojistíte si vaše zavazadla

Pokud si sjednáte cestovní pojištění s dostatečně širokým krytím, bude postaráno i o vaše zavazadla. Při ztrátě zavazadel nabízí řada pojišťoven v rámci cestovního pojištění několikatisícový příspěvek na nezbytné ošacení a další věci, které byste kvůli ztracenému kufru mohli postrádat.

A další servis budete mít k dispozici při poškození zavazadla. Při sjednání vyšší úrovně cestovního pojištění vám některé pojišťovny proplatí i poškození zavazadel. V tomto případě není nutné mít k dispozici účet od zavazadla, postačí čestné prohlášení o jeho ceně. Pokud ale budete mít účtenku, může být procentuální vyplacená částka vyšší. Vždy si však nechte vystavit potvrzení o poškození zavazadla, to pojišťovna bude chtít vidět.

Za zbrklé děti se nedoplatíte

Častým volitelným připojištěním k cestovnímu pojištění je tzv. pojištění odpovědnosti. To využijete v případě, že cestujete s dětmi či domácími zvířaty a obáváte se, že svou neposedností mohou něco poničit. Často přitom stačí jen chvilka nepozornosti.

Zejména v luxusnějších hotelích se můžete setkat i s drahým vybavením. Pokud například neposedné něco v hotelu rozbije, je možné tuto škodu pokrýt z pojištění odpovědnosti.

Vrácení peněz, když na poslední chvíli nemůžete odjet

Nestává se to často, ale to ještě neznamená, že se to nestává vůbec a nemůže to potkat vás. Pokud před odcestováním na dovolenou onemocníte, případně onemocní například váš partner, je pochopitelné, že na dovolenou neodcestujete. Bez pojištění storna cesty vám plná cena dovolené propadne a o všechny peníze přijdete.

Pokud si ale sjednáte pojištění storna cesty, můžete z něj nárokovat úhradu 80 – 100 % nákladů na vaši dovolenou. Je však potřeba si zjistit, z jakých důvodů můžete toto pojištění nárokovat. Standardně to bývá právě když vy či ostatní spolucestující onemocníte, když přijdete o práci, případně když Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučí do dané země cestovat nebo tam dojde k živelné události.

Při uplatňování tohoto typu pojištění si dejte pozor na to, v jakém časovém intervalu musí dojít k pojistné události, abyste mohli pojištění storna cesty uplatnit. Onemocnět či přijít o práci musíte například v termínu 0 – 30 dní před odletem, jinak se pojištění storna cesty uplatnit nemůžete.

A co když už na dovolené jste?

Pokud už na dovolené jste, ale dojde například k vykradení vašeho bytu doma v ČR, pomůže vám pojištění přerušení cesty. V takové situaci vám pojišťovna vám proplatí náklady na náhradní dopravu do ČR, pokud budete muset dovolenou přerušit.

Pomoc s vymáháním nároků za zpožděný let

Některé pojišťovny pak nabízejí i služby, se kterými se běžně nesetkáte. Například u ERGO pojišťovny máte v rámci cestovního pojištění i tzv. letového asistenta. Ten vám pomůže získat odškodnění za zpožděný či zrušený let.

Česká pojišťovna nabízí tuto službu také a kromě toho nabízí i pojištění pro psa či kočku. Pokud se jim na dovolené stane úraz či náhle onemocní, kryje pojišťovna náklady na ošetření.

Právní ochrana

Jak jsme již zmínili, asistenční služby jsou vám i v základním balíčku k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu. Pokud se rozhodnete připojistit si nadstandardní asistenční služby, případně právní asistenci, proplatí vám pojišťovna například ztrátu dokladů, nebo za vás zaplatí kauci, pokud by vás zavřeli do vazby. A k dispozici můžete mít i právního zástupce.

Cestovních pojištění je více typů

Když se řekne cestovní pojištění, většina lidí si představí pojištění, které si sjednávají, když jedou v létě na dovolenou. To je však jen jeden typ, a to krátkodobé cestovní pojištění. U něj si sami volíte začátek a konec platnosti a sjednává se jen na dobu, kdy budete v zahraničí.

Druhou variantou je tzv. celoroční cestovní pojištění. To se vám vyplatí ve chvíli, kdy víte, ž e budete během roku cestovat do zahraničí vícekrát. Platí vám na neomezený počet cest mimo Českou republiku, avšak s časově omezeným pobytem v zahraničí. Standardně může váš pobyt v zahraničí trvat mezi 45 – 90 dny podle toho, u jaké pojišťovny jste si celoroční cestovní pojištění sjednali. Toto pojištění pak také některé banky nabízejí k platebním kartám.

Třetí možností je tzv. dlouhodobé cestovní pojištění neboli roční cestovní pojištění, které platí celoročně bez ohledu na délku pobytu v zahraničí nebo počet cest.

Pojištění ke kartě

Specifickým druhem cestovního pojištění je pak tzv. cestovní pojištění k platební kartě. To je však dostačující jen na úzký okruh situací, jelikož často neobsahuje řadu připojištění, které jsme zmínili výše.

Pokud cestujete sami, případně s partnerem, ale bez dětí či zvířat, vlastní dopravou, v rámci Evropy a na poklidnou dovolenou bez adrenalinových zážitků, může vám z hlediska pojistného krytí a pojistných limitů dané cestovní pojištění vystačit.

Pokud naopak cestujete s dětmi, chcete se věnovat sportům, jedete zájezdním autobusem či někam letíte, podstupujete výrazně vyšší riziko. Řadu situací, která se může stát, totiž nemáte pojištěnou.

Rada na závěr

Cestovní pojištění si ve většině případů můžete sjednat i jen on-line. Některé pojišťovny navíc umožňují sjednání až ze zahraničí s tím, že je platné ihned po připsání peněz na účet pojišťovny. O tom se ale dopředu informujte. Některé pojišťovny totiž naopak pojištění sjednané ze zahraničí neuznávají a vyžadují, abyste si jej sjednali ještě v době, kdy se nacházíte na území České republiky.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
  25. listopadu 2023|Jana Březinová
  Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

  Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.