Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu

Jak řešit prasklé přední sklo? Co nejdřív a ideálně s viníkem

Poklidná jízda malebnou krajinou se může zcela nečekaně a bez varování proměnit v noční můru každého motoristy. A stačí k tomu vlastně docela málo. Odražený kamínek z vozu jedoucího před vámi může svou deformační energií na čelním skle vytvořit celkem slušný podpis. Věděli jste, že každá čtvrtá škoda na autě představuje poškozené čelní sklo? Bohužel dostat za opravu peníze od pojišťovny není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Auto s prasklinou je technicky nezpůsobilé k jízdě

Ještě před tím, než si začnete dělat hlavu z toho, kdo vám způsobenou škodu uhradí, byste měli vědět, že auto s prasklým nebo rozbitým čelním sklem je podle § 36 odst. 3 písm. a) vyhlášky č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích nezpůsobilé k další jízdě!

To za předpokladu, že má auto na čelním skle v dosahu stěračů (tzv. stírací ploše) poškození větší než 2 cm, což odpovídá zhruba rozměru dvoukorunové mince. V takovém případě nesmí řidič vozidlo na pozemních komunikacích provozovat a závadu musí na místě odstranit, případně v jízdě pokračovat přiměřenou rychlostí jen do nejbližšího autoservisu. 

Rozhodně proto nespoléhejte na to, že prasklé čelní sklo opravíte, jakmile k tomu bude vhodná příležitost. Nejen, že se prasklina poměrně rychle rozšiřuje a může vyústit až ve výhled omezující pavučinu, také riskujete pokutu od 5 000 do 10 000 Kčzákaz činnosti od 6 měsíců do 1 roku a navrch ještě 5 bodů

Pokud navíc policista pojme podezření, že by se přistižený řidič mohl vyhýbat přestupkovému řízení nebo extrémně komplikovat vymáhání pokuty, může na místě vybrat kauci od 3 500 do 10 000 Kč, zajistit auto botičkou, nebo jej nechat rovnou odtáhnout.

S kým řešit rozbité čelní sklo?

Zatímco ještě v roce 2015 se rozbitá čelní skla běžně hradila z povinného ručení, od následujícího roku již tuto možnost řidiči nemají. A to i v případě přítomnosti policie, svědků i viníka, který podepíše prohlášení. Spousta řidičů totiž v minulosti na vyplácení škody z povinného ručení lidově řečeno „hřešila“ a nechala si proplácet i škody, které odlétnutý kamínek nezpůsobil.

Jak tedy rozbité nebo prasklé sklo řešit? Na výběr máte několik možností. Pokud znáte viníka, můžete se s ním pokusit domluvit na nahlášení škody z jeho povinného ručení. To je ovšem většinou problematické, protože by musel sám uznat vinu a navíc by přišel o bonusy. V praxi je tak plnění z povinného ručení viníka opravdu výjimečné.

Oprava čelního skla

Další (a často i jedinou) možností je tedy oprava na vlastní náklady, resp. na náklady pojišťovny, u níž máte sjednané kvalitní připojištění čelních skel. Některé pojišťovny tuto službu nabízí k povinnému ručení, jinde jde o samostatnou pojistku, jejíž cena se liší napříč kraji i jednotlivými pojišťovnami. 

Pokud si pojištění skel sjednáváte k havarijnímu pojištění, tak zde většinou můžete počítat s nulovou spoluúčastí. Jestliže ale pojistku sjednáváte k povinnému ručení, bývá již zpravidla spoluúčast sjednána. I tak ovšem při opravě nebo výměně skla výrazně ušetříte oproti tomu, když žádné pojištění mít nebudete.

Mohlo by vás zajímat: 

U jednotlivých pojišťoven se produkt pojištění skel mírně liší. Většinou se u osobních vozidel pojištění vztahuje na všechna obvodová skla. Z pojistky jsou naopak vyjmuta střešní a panoramatická skla.

V případě, že máte připojištění skel sjednané, s nahlášením škody a následnou opravou neotálejte, ale řešte ji co nejdříve u smluvního servisu pojišťovny. Spousta pojišťoven ve svých pojistných podmínkách totiž uvádí jako důvod pro krácení nebo dokonce odmítnutí plnění, pokud pojištěný nahlásí pojistnou událost se značným zpožděním nebo nepodá důkaz o vzniku škody a tím neposkytne pojistiteli součinnost potřebnou ke zjištění příčin a výše škody. Zmíněným důkazem může být třeba kvalitní záznam z palubní kamery automobilu.

Na kolik vás vyjde výměna předního skla?

Nejhorší variantou je samozřejmě situace, kdy připojištění čelních skel sjednané nemáte a poškození čelního skla od kamínku, či dokonce rozbité čelní sklo musíte hradit ze své kapsy. V takovém případě se připravte na výdaj okolo 8 500 korun. 

Nákladnější jsou samozřejmě opravy vyhřívaných skel nebo skel u novějších modelů aut. Zatímco u Škody Felicie vás výměna čelního skla vyjde na cca 1 700 korun, u vozu Citroën C4 Picasso se částka šplhá až na závratných 13 500 Kč. Samotné připojištění čelních skel je přitom záležitostí několika stokorun ročně. 

Mohlo by vás zajímat: 

U jednotlivých pojišťoven se produkt pojištění skel mírně liší. Většinou se u osobních vozidel pojištění vztahuje na všechna obvodová skla. Z pojistky jsou naopak vyjmuta střešní a panoramatická skla.

Jak kvalitní pojištění čelního skla vybírat?

Při sjednávání pojistky věnujte pozornost nejen výši pojistného plnění, ale zejména limitům. Limit stanovený na každou pojistnou událost zvlášť znamená, že o výměnu skla z důvodu poškození lze požádat i několikrát do roka. Pokud vybraná pojišťovna pracuje s limitem stanoveným na celý pojistný rok, je třeba zohlednit maximální částku, kterou za vás pojišťovna v daném roce zaplatí. 

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • pohonne-hmoty
    24. ledna 2024|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

  • 10. ledna 2024|Jana Březinová
    Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

    Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

  • Auto po autonehodě
    28. prosince 2023|Jana Březinová
    Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

    Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

  • stromecek-na-aute
    03. prosince 2023|Petr Woff
    Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

    K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

  • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
    30. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat první auto

    Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    24. listopadu 2023|Petr Woff
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

  • žena-vybírá-elektrokoloběžku
    21. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit povinné ručení?

    Povinné ručení se podle nového zákona bude vztahovat i na elektrokoloběžky s rychlostí nad 25 km/h, nebo s hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Dobrá zpráva je, že většina elektrokoloběžek v ČR je pomalejší a lehčí. Špatná zpráva je, že povinné ručení měli jejich majitelé mít už dávno sjednané podle jiného zákona. Nikdo to ale nekontroluje.