Poznejte Ural a Kavkaz: 5 tipů, kde si užijete pravou horskou dovolenou

Poznejte Ural a Kavkaz: 5 tipů, kde si užijete pravou horskou dovolenou

1. 10. 2020
|
Délka čtení: 10 min.

Rusko, největší stát na světě, je zemí zároveň někým zatracovanou i obdivovanou. Odložte stranou předsudky vůči této úchvatné zemi a dejte Rusku a zejména jeho přírodním krásám šanci. Například pohoří Kavkaz nebo Ural vám doslova seberou dech...

Kavkaz - svět na hranicích mezi Evropou a Asií

Kavkaz je název horského pásma dlouhého 1 200 kilometrů ležícího na území jehož hlavní hřeben, velká část zeměpisců, považuje za geografickou hranici mezi dvěma kontinenty - Evropou a Asií. Kromě části jižního Ruska, zahrnuje také části území států Gruzie, Arménie, Ázerbájdžánu a Čečenska. Kavkaz je kulturně a jazykově neskutečně pestré území.

Na Kavkaze se nachází pět majestátních vrcholů budících velký respekt, které přesahují hranici 5 000 m.n.m. Největším z nich je dechberoucí hora Elbrus, jejíž relativně snadno dostupný vrchol se tyčí ve výši 5 642 m.n.m. Dalších více než dvacet kavkazských vrcholů řadíme mezi čtyřtisícovky.

Kavkaz však nepředstavuje pouze mlčenlivé hory, husté lesy, vysokohorské pastviny a louky, ale také rozmanitou, panenskou a nedotčenou přírodu, kterou obývají divoká zvířata. Spatřit zde můžete například vlky, rysy, medvědy a dokonce i levharty. Zhruba třetina flóry, která zde roste, se nenachází jinde na světě.

1. Národní park Borjomi-Kharagauli

V částí Malého Kavkazu, na území Gruzie, se rozkládá přírodní park Borjomi-Kharagauli. Bránu do národního parku představuje vstupní budova, kde vám ranger pomůže najít vhodnou mapu, vybrat trasu a objednat maršrutku (místní taxi či menší bus pro osm osob), která vás odveze na určené místo.

Kromě dechberoucích výhledů na větší vrcholy na sousedním Velkém Kavkazu se můžete těšit na nespoutanou přírodu, mohutné kopce, lesy, pastviny se stády volně se pasoucích krav, ovcí, koní i přátelskými pastevci, kteří vás milerádi napojí místní pálenkou z hroznů a pozvou na kus řeči a rovnou třeba i na večeři.

2. Arménské jezero Sevan

V kavkazské části Arménie leží velké horské jezero Sevan. Dojít k němu můžete po vlastních nohách nebo se dovézt taxíkem. Také proto počítejte s větším množstvím turistů. Na kopci nad jezerem se pak tyčí klášter Sevanavank postavený v 9. století poskytující opravdu pěkné výhledy na celé jezero.

Při troše snahy lze najít pláž a místo na spaní s minimálním množství turistů.V okolí jezera je možné podnikat nádherné treky, kde už na turisty tolik nenarazíte (např. výstup na nedalekou horu Adatapa vysokou 2 460 m.n.m.).

3. Posvátná hora Babadag

V Azerbajdžánu se tyčí posvátná hora Babadag (3 629 m.n.m.), která má dvě různé tváře. Na jedné straně hory se rozprostírá zelené údolí s bujným porostem a na straně druhé pak pustá polopoušť. Zdejší krajina je vůbec plná překvapení. V údolí tekoucí zdánlivě neškodný potůček se během jedné deštivé noci může proměnit v nebezpečně divokou řeku.

Budete-li mít štěstí a okolí hory nezachvátí nepropustná mlha, těšit se můžete na kochací, byť poněkud náročnější, procházku. Kromě přírodních krás vás jistě potěší zdejší místní, kteří jsou vždy ochotni nabídnout pomocnou ruku.

Ural - pohoří, kteří Ruskou dělí na evropskou a asijskou část

Ruské pohoří Ural rovněž představuje přírodní hranici. V tomto případě se jedná o hranici mezi evropskou a asijskou částí Ruska. Východní úpatí Uralu tvoří další část geografické hranice mezi evropským a asijským kontinentem. Pásmové pohoří Ural je dvakrát tak delší než Kavkaz a jedná se o nejvýznamnější čistě ruské pohoří.

Poznejte Ural a Kavkaz: 5 tipů, kde si užijete pravou horskou dovolenou

4. Nejvyšší hora Narodnaja

Ural nemá zdaleka tak vysoké hory jako Kavkaz. Nejvyšší hora Narodnaja dosahuje výšky “jen” 1 895 m.n.m. To však neznamená, že půjde o snadnou procházku. I přes relativně nízké hory je krajina Uralu drsná a divoká. Pokud se na tento nádherný trek vydáte, počítejte s několika dny náročného chůze s “plnou polní” a pobytem v divoké ruské přírodě.

5. Hora se dvěma vrcholy Jamantau

V jižním Uralu se pyšně tyčí hora Jamantau, která má dokonce dva vrcholy. Velký Jamantau dosahuje výšky 1 640 m.n.m. a Malý Jamantau 1 512 m.n.m. Hora a její okolí je chráněná oblast pojmenovaná Jihouralská přírodní rezervace. Celý povrch hory je hodně kamenitý a nevhodný pro pastvy, proto ji zdejší obyvatelé nazvali Jaman tau neboli Zlá hora. Výstup na horu je krásný, vyjde-li počasí. I v této výšce počítejte, že na vrcholu narazíte alespoň na zbytky sněhu.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
  25. listopadu 2023|Jana Březinová
  Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

  Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?