Blog
Cestování
Lyžař padá

Pojištění na hory v době „covidové“

19. ledna 2021|Monika Šaríková|

Letos se Češi před cestou na lyže do zahraničí musejí řídit cestovatelským semaforem. Pokud bude cílová země z epidemiologického hlediska bezpečná, ochrání je cestovní pojištění i v případě onemocnění koronavirem.

Lyžařská střediska v zahraničí navštíví ročně statisíce Čechů. Letos bude situace kvůli pandemii koronaviru jiná. Za hranice se čeští lyžaři možná ani nedostanou a budou se muset spokojit s tuzemskými skiareály. Rozhodne vývoj epidemiologické situace v České republice a ostatních evropských zemích. V prosinci minulého roku zůstala většina alpských lyžařských středisek pro veřejnost uzavřena. Ve většině zemí neotevřely ani hotely, penziony a restaurace. Alpskými zeměmi, kde vlekaři odstartovali zimní sezónu už v prosinci, bylo Švýcarsko a Rakousko. Čechům se ovšem kvůli povinné karanténě cesta do těchto zemí nevyplatila.

Porovnat pojištění

Rozhodne aktuální situace v lednu 2021

V případě výrazného zlepšení epidemiologické situace by se mohla alpská lyžařská střediska otevřít už v lednu. Podle informací ministerstva zahraničních věcí plánuje Itálie a Francie start sezóny nejdříve od 7. ledna 2021. V německých Alpách se vleky nerozjedou minimálně do 10. ledna (pozn.: informace k 10. 12. 2020). Vzhledem k dosavadnímu vývoji pandemie koronaviru je ovšem potřeba brát tyto termíny spíše jako určitý příslib.

Pokud se letos skiareály v Alpách přeci jen otevřou pro veřejnost, neznamená to automaticky, že se na sjezdovky dostanou i Češi. Počty nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel jsou u nás stále vysoké a lze očekávat, že sousední země nebudou příliš spěchat se zařazením České republiky mezi bezpečné země.

Sledujte cestovatelský semafor

Češi, kteří se letos nehodlají lyžování v Alpách vzdát, by měli před plánovaným termínem odjezdu do zahraničí sledovat aktuální doporučení na stránkách ministerstva zahraničních věcí. V mapě cestovatele #COVID19 jsou podrobně popsány podmínky vstupu do vybrané země a rovněž povinnosti po návratu zpět do České republiky. Na stránkách je také uvedeno aktuální riziko nákazy koronavirem v jednotlivých zemích.

Cestovní pojištění si sjednejte vždy

Před každou cestou do zahraničí se vyplatí uzavřít cestovní pojištění s dostatečně vysokými limity pojistného plnění. V případě lyžařské dovolené by mělo pojištění obsahovat kromě pojištění léčebných výloh a asistenčních služeb rovněž pojištění odpovědnosti, úrazové pojištění a případně i pojištění zavazadel. Pro běžné zimní sporty, kam patří například sjezdové či běžecké lyžování a snowboarding na oficiálních tratích, není většinou vyžadováno speciální připojištění. Rizikovější sportovní aktivity si lze připojistit navíc. V podmínkách pojišťoven jsou také vyjmenovány konkrétní extrémní aktivity, které jsou příliš rizikové, a tudíž nepojistitelné.

Cestovní pojištění a covid-19

Cestovní pojištění kryje léčebné výlohy spojené s onemocněním covid-19 pouze za určitých podmínek. Rozhodující pro nárok na pojistné plnění je, jak vysoké bylo riziko nákazy koronavirem v cílové zemi v době vašeho odjezdu z České republiky. S úhradou léčebných výloh souvisejících s onemocněním covid-19 nebudete mít problém v případě, kdy podle semaforu ministerstva zahraničních věcí bylo dovoleno do země cestovat, tedy když byla země na semaforu označena zelenou nebo oranžovou barvou. Pokud ovšem na semaforu svítila červená, což znamená, že v cílové zemi bylo riziko nákazy vysoké, cestovní pojištění je platné, ale s výlukou na události spojené s koronavirem.

Na co máte nárok při zdravotních komplikacích v zahraničí?

Při výběru cestovního pojištění na hory je potřeba sledovat, co vše je z pojištění v souvislosti s covidem hrazeno. Pokud se v zahraničí dostanete do nařízené preventivní karantény a nemáte zdravotní komplikace, proplácí například AXA náklady na ubytování a stravu v rámci této karantény (pokud neprobíhá v rámci dohodnutého ubytování a stravování pojištěného nebo na náklady místních úřadů). Nárok máte rovněž na proplacení nákladů na návrat domů po ukončení nařízené preventivní karantény, nemůžete-li využít původně plánovaný způsob dopravy.

Pokud v zahraničí onemocníte a test u vás potvrdí onemocnění covid-19, kryje cestovní pojištění rizika v rámci léčebných výloh na vaši hospitalizaci. Podmínkou ovšem je, že se země podle semaforu ministerstva zahraničních věcí nachází v zeleném nebo oranžovém stupni.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).