Kontrola vozu

Platnost končících STK se prodlouží. Na pár měsíců a jen některým

Koronavirová krize změnila a ovlivnila mnohé. Bokem nezůstává ani nejrůznější administrativa a zařizování. Příkladem je třeba platnost státních technických kontrol (STK) aut, která se kvůli pandemii prodlouží o deset měsíců. Opatření platné pro celou Evropskou unii se týká technických kontrol propadlých od loňského září do konce letošního června. Nebude ale platit pro všechny.

Už jednou prodloužených STK se úleva netýká

Ministerstvo dopravy nedávno informovalo o tom, že prodloužení platnosti končících STK se nebude týkat už jednou takto prodloužených STK. Loni totiž dostali motoristé, kterým u auta skončila platnost kontroly od loňského února do loňského srpna, sedm měsíců navíc.

Pokud toto opatření už využili, aktuální prodloužení se jich netýká. Kromě toho se aktuální opatření netýká ani protokolů o evidenční kontrole či pro prodloužení platnosti osvědčení o technické způsobilosti a třicetidenní lhůty k provedení opakované technické prohlídky.

Období hájení začíná posledním červnem

Platnost propadlých technických prohlídek vozidel (STK) se u vybraných automobilů prodlužuje o 10 měsíců. To samé platí také pro vybrané propadnuté řidičské nebo profesní průkazy. Konkrétně se prodloužení týká dokladů propadlých v období od 1. září 2020 do 30. června 2021. Od 30. června tak běží desetiměsíční lhůta „hájení“.

Důvodem je snaha o eliminaci případných front u úřadů a provozovatelů STK. Většina z nich totiž v současné době funguje pouze během omezené úřední doby. Mnohé provozy jsou také zavřeny. Výměny dokladů i prohlídky však fungují nadále.

Odklad, který se vám může nepěkně prodražit

Pokutu za „propadlou technickou“ sice ještě pár měsíců nedostanete, pokud ale svým vozem způsobíte nehodu, pojišťovna, u níž máte vozidlo pojištěno, má plné právo plné právo odmítnout uhradit škodu z důvodu porušení smluvních podmínek. Způsobenou škodu tak musí uhradit majitel (provozovatel) vozidla.

V praxi se k tomuto prohřešku staví pojišťovny různě. Například pojišťovny ČSOB, Generali a AXA škodu uhradí, ale pouze tedy, pokud příčinou dopravní nehody nebyl špatný technický stav vozidla (např. vadné brzdy). Pojišťovna Kooperativa bude ale v totožné situaci postupovat přísněji.

Pokud nehodu šetřila policie, Kooperativa čerpá informace i z její relace a jejího šetření. Je-li technický stav vozidla skutečně závadový, pojišťovna bude po pojištěném požadovat to, co z jeho povinného ručení vyplatila,“ říká Milan Káňa – tiskový mluvčí Kooperativa pojišťovny.

Ve finále je tak na každém, jestli chce výše zmíněné komplikace „risknout“ nebo nebude na odklad STK spoléhat. Vždy je totiž potřeba mít na paměti, že nehoda není náhoda a neštěstí nechodí po horách, ale po lidech.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    24. listopadu 2023|Petr Woff
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

  • funkčnost airbagu
    13. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak fungují airbagy

    Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

  • motorka zima
    12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
    Jak připravit motorku na zimu?

    Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

  • Muž opřený o auto v autosalónu
    08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

    Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

  • muz-dostava-ockovani-do-ramene
    04. listopadu 2023|Jana Březinová
    Očkování při cestách do zahraničí

    Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

  • Liška na silnici před autem
    26. října 2023|Jana Březinová
    Jak řešit srážku se zvěří?

    Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

  • Muž vyměňuje olej u motocyklu
    25. října 2023|Petr Pohůdka
    Jak připravit motocykl na STK

    Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

  • Nabourané auto
    14. října 2023|Jana Březinová
    Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

    V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

  • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
    12. října 2023|Petr Pohůdka
    Řidičák na motorku – na co se připravit

    Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

  • 07. října 2023|Petr Pohůdka
    Vše, co chcete vědět o tuningu

    Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.