Cestovní pojištění – srovnání cen

Online půjčka peněz

Tradiční způsob žádosti o půjčku vypadá tak, že zajdete na pobočku banky, vypíšete s pracovníkem žádost o půjčku, banka posoudí vaši bonitu a vyjádří se, jestli na danou výši úvěru dosáhnete nebo ne.

Doba jde ale dopředu a řada lidí už dnes spoustu záležitostí vyřizuje online z domova. Je to pro ně v mnohém pohodlnější. Nemusí sledovat otevírací dobu banky a trefit se do ní v kombinaci s pracovní dobou. Vše vyřídí až večer doma, kdy má chvíli čas.

Tímto způsobem lze dnes vyřídit i půjčka. Jak probíhá žádost a zpracování úvěru, když o něj žádáte online?

porovnání půjček

Co je online půjčka

Online půjčka jako taková se od té klasické v lecčem liší. Některé banky například mohou selektovat, které produkty nabídnou jen online, které pouze na svých pobočkách, a které produkty budou nabízet oběma prodejními kanály. Případně si stanoví, že daný produkt budou nabízet online i na pobočkách, ale pokud o půjčku zažádáte online, můžete požádat jen o určitý úvěrový rámec, který je nižší, než při žádosti na pobočce.

Rozdíl pak může být i v poplatcích. Některé banky při sjednání půjček online odpouštějí poplatky za sjednání úvěru.

Půjčky přes internetové bankovnictví

Jednou z variant, jak o půjčku zažádat, je přes internetové bankovnictví té banky, u které už máte běžný účet. To je pro vás do určité míry výhoda. Do banky vám pravidelně chodí výplata, banka má o vašich penězích přehled a je možné, že dokonce předem počítá s tím, že si časem půjčku vezmete, a má pro vás automaticky předschválený určitý úvěrový rámec.

Pokud vám bude nabízená výše úvěru stačit, v praxi možná bude stačit ke sjednání pár kliknutí a potvrzení SMS kódem.

Pokud vám nabízený úvěr stačit nebude, bude chtít banka doložit další dokumenty, proces se o něco prodlouží, protože vás banka bude prověřovat v registrech, a možná se nevyhnete návštěvě pobočky.

Žádost přes bankovní web

Další variantou je podání žádosti o úvěr přes web dané banky. Pokud u ní ještě žádný produkt nemáte, a nemáte tak přístup do internetového bankovnictví.

Podání žádosti o půjčku není nijak složité. Na webu banky si v kalkulátoru zvolíte částku, kterou si chcete půjčit. Poté vás kalkulátor přesměruje na samotnou žádost a vy začnete vyplňovat potřebné údaje. 

Ty slouží k tomu, aby si vás banka vyhledala a prověřila v registru dlužníků. Zajímat ji bude především vaše celé jméno, adresa, rodné číslo a další údaje, podle kterých vás se 100% pravděpodobností identifikuje.

Skóring probíhá na pozadí

Poté, co vás banka v registru prověří, následuje skóring. To je proces, kterým si banka ověřuje vaši schopnost splácet úvěr, o který jste si požádali. Porovnává vaše příjmy, výdaje, ale i platební minulost, a to právě z registru dlužníků.

Rozhodně neplatí, že pokud v registru dlužníků neevidují nezaplacené pohledávky po splatnosti, nebo jste aktuálně bez dluhů, že jste pro banku bonitní a seriózní klient. I minulost hraje velkou roli.  V dnešní době se hodnotí mnohem širší kritéria a banky se například negativně dívají na to, když je z registru patrné, že jste si někde v minulosti sjednali platební kartu, načerpali jste z ní část peněz, následně jste ji včas celou doplatili, ale vzápětí jste ji vyčerpali do ještě většího minusu. Pak jste opět kreditní kartu doplatili, ale následující den jste ji vyčerpali na maximum.

Takové chování totiž značí s vysokou pravděpodobností to, že vám v rozpočtu dlouhodobě chybí peníze a kreditní kartou tento nedostatek vykrýváte. S určitou pravděpodobností pak banky toto chování vyhodnotí jako rizikové pro vaše další půjčování. Vnímají to totiž tak, že budete mít sklony k podobnému chování i v budoucnu.

V následujícím článku se podíváme na to, co ještě banky v rámci skóringu hodnotí, a jak celý proces probíhá.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3