Blog
Cestování
tura-slovinsko

Objevte krásy Slovinska: Máme pro vás 5 tipů, co navštívit

Nedotčená příroda, horské masivy, zrcadlová jezera, nekonečné zelené pastviny a milí lidé – to je jen ve zkratce část toho, na co se můžete těšit při návštěvě Slovinska. Stát, který obývají asi 2 miliony obyvatel, hraničí s Rakouskem, Maďarskem, Chorvatskem a Itálií. Snadno se sem dostanete autem zhruba za sedm a půl hodiny. A co během dovolené ve Slovinsku navštívit? Tady je pár tipů!

Bledské jezero

Jezero Bled, neboli také Bledské jezero, je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů. Fotka zrcadlové hladiny obřího jezera s maličkatým kostelíkem, plní sociální sítě. Pokud toužíte po fotce z tohoto čarokrásného místa, raději se sem vypravte mimo hlavní sezónu. Jezero je totiž často v obklopení davů turistů a ceny tady předčí i ty na Václaváku. Že vás nekonečné čekání na dokonalou fotku neláká? Vydejte se kousíček dál k jezeru Bohinj, které nabízí okouzlující výhledy a jedinečná panoramata. To vše bez turistů a davů.

Porovnat pojištění

Julské Alpy

Většina z nás si pod pojmem dovolená ve Slovinsku představí hory. A nutno říct, že tyhle představy rozhodně nejsou liché. Slovinsko protínají tři hlavní skalní masivy - Julské alpy, Kamnicko Savinjské Alpy a Karavanky. Turisté i místní přikládají největší význam právě Julským Alpám, kde najdete národní park Triglav. Ten byl pojmenován po nejvyšší hoře (2836 metrů). Ačkoli jde o jediný národní park Slovinska, vše kompenzuje jeho obrovská rozloha (85 tisíc hektarů), která zabírá zhruba čtyři procenta území Slovinska.

Přímořské městečko Piran

Jedno z nejkrásnějších a architektonicky nejhustěji zastavěných míst Slovinska Piran láká na architektonické skvosty, starobylý přístav, stísněné kamenné uličky i tradiční výrobu soli. Ta se tady těží už několik stovek let tradičním způsobem. Jedná se navíc o nejseverněji položené soliny Středozemního moře. Velkou část solin dnes pokrývá přírodní a ptačí rezervace, která je turistům přístupná. V jednom z těžařských domků najdete také muzeum těžby soli. A že Slovinsko a moře nejdou dohromady? Malebné přímořské městečko vás přesvědčí o opaku. Jen je potřeba počítat s vyššími cenami za ubytování i stolování.

Vesnice Lipica

Slyšeli jste někdy o hrdých koních – lipicánech? O jejich chov se zasloužil císař Karel v roce 1580, který do malebné vesničky Lipica přesunul hřebčíny ze sousední Itálie. Zhruba za dalších 400 let objevil světlo světla speciálně vyšlechtěný kůň – bílý lipicán. Pokud patříte mezi milovníky koní, rozhodně si nenechte ujít návštěvu zmíněné vesničky Lipica, kde se můžete projít historickým hřebčínem a bělostného lipicána si pohladit nebo se zúčastnit jeho drezúry při hodinovém představení.

Hrad Predjama

Viděli jste někdy hrad vtesaný rovnou do skály? Pokud ne, tak tak můžete učinit právě během dovolené ve Slovinsku. Hrad Predjama najdete cca 9 km severozápadně od Postojne – obřího jeskynního komplexu, která rozhodně stojí za návštěvu. Ale zpátky k téhle kuriozitce. Hrad je vsazen do středu svislé 123 m vysoké skály a obklopuje ho řeka Lokva, která nenápadně mizí do podzemí hluboko pod hradem. Dnešní podoba hradu odkazuje na 16. století a vidět tady můžete pozůstatky gotiky, románské a především renesanční architektury.

hrad-predjama

Ještě než vyrazíte

Slovinsko má co nabídnout milovníkům horské turistiky, přírodních krás i odpočinku u moře. Ale protože neštěstí nechodí po horách, ale po lidech a nehoda není náhoda, je potřeba myslet ještě před tím, než vyrazíte, na odpovídající cestovní pojištění.. Slovinsko patří do Evropské unie a tak pro něj lze sjednat standardní a cenově dostupné pojištění v řádech několika stokorun. Abyste se v nabídkách jednotlivých pojišťoven zorientovali, využijte praktických online srovnávačů a nezávislých kalkulaček.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).