tura-slovinsko

Objevte krásy Slovinska: Máme pro vás 5 tipů, co navštívit

Nedotčená příroda, horské masivy, zrcadlová jezera, nekonečné zelené pastviny a milí lidé – to je jen ve zkratce část toho, na co se můžete těšit při návštěvě Slovinska. Stát, který obývají asi 2 miliony obyvatel, hraničí s Rakouskem, Maďarskem, Chorvatskem a Itálií. Snadno se sem dostanete autem zhruba za sedm a půl hodiny. A co během dovolené ve Slovinsku navštívit? Tady je pár tipů!

Bledské jezero

Jezero Bled, neboli také Bledské jezero, je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů. Fotka zrcadlové hladiny obřího jezera s maličkatým kostelíkem, plní sociální sítě. Pokud toužíte po fotce z tohoto čarokrásného místa, raději se sem vypravte mimo hlavní sezónu. Jezero je totiž často v obklopení davů turistů a ceny tady předčí i ty na Václaváku. Že vás nekonečné čekání na dokonalou fotku neláká? Vydejte se kousíček dál k jezeru Bohinj, které nabízí okouzlující výhledy a jedinečná panoramata. To vše bez turistů a davů.

Bledské jezero a okolní krajina

Julské Alpy

Většina z nás si pod pojmem dovolená ve Slovinsku představí hory. A nutno říct, že tyhle představy rozhodně nejsou liché. Slovinsko protínají tři hlavní skalní masivy - Julské alpy, Kamnicko Savinjské Alpy a Karavanky. Turisté i místní přikládají největší význam právě Julským Alpám, kde najdete národní park Triglav. Ten byl pojmenován po nejvyšší hoře (2836 metrů). Ačkoli jde o jediný národní park Slovinska, vše kompenzuje jeho obrovská rozloha (85 tisíc hektarů), která zabírá zhruba čtyři procenta území Slovinska.

Přímořské městečko Piran

Jedno z nejkrásnějších a architektonicky nejhustěji zastavěných míst Slovinska Piran láká na architektonické skvosty, starobylý přístav, stísněné kamenné uličky i tradiční výrobu soli. Ta se tady těží už několik stovek let tradičním způsobem. Jedná se navíc o nejseverněji položené soliny Středozemního moře. Velkou část solin dnes pokrývá přírodní a ptačí rezervace, která je turistům přístupná. V jednom z těžařských domků najdete také muzeum těžby soli. A že Slovinsko a moře nejdou dohromady? Malebné přímořské městečko vás přesvědčí o opaku. Jen je potřeba počítat s vyššími cenami za ubytování i stolování.

Vesnice Lipica

Slyšeli jste někdy o hrdých koních – lipicánech? O jejich chov se zasloužil císař Karel v roce 1580, který do malebné vesničky Lipica přesunul hřebčíny ze sousední Itálie. Zhruba za dalších 400 let objevil světlo světla speciálně vyšlechtěný kůň – bílý lipicán. Pokud patříte mezi milovníky koní, rozhodně si nenechte ujít návštěvu zmíněné vesničky Lipica, kde se můžete projít historickým hřebčínem a bělostného lipicána si pohladit nebo se zúčastnit jeho drezúry při hodinovém představení.

Hrad Predjama

Viděli jste někdy hrad vtesaný rovnou do skály? Pokud ne, tak tak můžete učinit právě během dovolené ve Slovinsku. Hrad Predjama najdete cca 9 km severozápadně od Postojne – obřího jeskynního komplexu, která rozhodně stojí za návštěvu. Ale zpátky k téhle kuriozitce. Hrad je vsazen do středu svislé 123 m vysoké skály a obklopuje ho řeka Lokva, která nenápadně mizí do podzemí hluboko pod hradem. Dnešní podoba hradu odkazuje na 16. století a vidět tady můžete pozůstatky gotiky, románské a především renesanční architektury.

hrad-predjama

Ještě než vyrazíte

Slovinsko má co nabídnout milovníkům horské turistiky, přírodních krás i odpočinku u moře. Ale protože neštěstí nechodí po horách, ale po lidech a nehoda není náhoda, je potřeba myslet ještě před tím, než vyrazíte, na odpovídající cestovní pojištění.. Slovinsko patří do Evropské unie a tak pro něj lze sjednat standardní a cenově dostupné pojištění v řádech několika stokorun. Abyste se v nabídkách jednotlivých pojišťoven zorientovali, využijte praktických online srovnávačů a nezávislých kalkulaček.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut, klidně v den odjezdu.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.