cestovní pojištění

Nepodceňujte pojištění při cestě do zahraničí

19. 8. 2013
|
Délka čtení: 5 min.

Pondělí 19.8. 2013


Léto je obdobím, kdy mnoho lidí vyráží do ciziny na dovolenou. Bohužel, ani dovolené se nevyhýbají nepříjemné události. A tak i v zahraničí mnohdy potřebujeme lékařskou péči. Letní aktivity jdou navíc s úrazy ruku v ruce a tak je pravděpodobnost, že na dovolené budeme potřebovat lékařské ošetření ještě větší než v běžném životě. Lékařská péče, ať již návštěva lékaře, léky, hospitalizace, v horších případech i operace stojí nemalé peníze. Kdo je zaplatí?
Mnoho lidí spoléhá na modrou kartičku pojišťovny, která je potvrzením o zdravotním pojištění v některé zemi Evropské unie. Evropský průkaz zdravotního pojištění tak dokladuje národ každého na lékařské ošetření. Je však platný pouze v rámci Evropské unie.
Cestujete-li mimo EU, Evropský průkaz zdravotního pojištění vám nebude nic platný. Veškeré lékařské úkony, které jsou v zemích Asie nebo v Americe několikanásobně dražší než u nás, si tak musí platit návštěvník dané země ze svého. To platí v případě, že nemá sjednané cestovní pojištění .
Cestovní pojištění kryje právě lékařskou péči v zahraničí, a to až do výše pojistných limitů. Ty lze stanovit i neomezeně. V rámci cestovního pojištění navíc můžete získat i další připojištění, které vám pomohou v nepříjemných situacích v zahraničí. Může jít třeba o připojištění storna zájezdu (například při onemocnění ještě před odjezdem), připojištění zavazadel (zavazadla se ztratí při přepravě nebo jsou ukradena), připojištění rizikových sportů, připojištění domácích mazlíčků nebo pojištění odpovědnosti.
Vraťme se však k situaci, kdy vycestujete na dovolenou pouze v rámci Evropské unie. Řada lidí mylně spoléhá na to, že česká zdravotní pojišťovna plně pokryje potřebné lékařské ošetření. To bohužel nebývá pravda. Lékařská péče v mnoha zemích Evropské unie zahrnuje velkou míru spoluúčasti. Klasické zdravotní pojištění pak pokrývá pouze tu část lékařské péče, kterou kryje zdravotní pojištění dané země. Navíc se vztahuje převážně na veřejná zdravotnická zařízení. V turistických letoviscích je však většina dostupné lékařské péče soukromá.
Veškeré vynaložené náklady až do výše pojistných limitů, bez ohledu na to, zda byla péče poskytnuta ve státním nebo soukromém zařízení, pokrývá opět právě cestovní pojištění. Mnohdy může pojistná částka dosáhnout až milionových hodnot. Pojistné, které se denně pohybuje v řádech desítek korun se tak rozhodně vyplatí.
Cestovní pojištění do zahraničí přináší vedle jistoty a klidu, který je na dovolené tak zasloužený také asistenční služby. Bez ohledu na jazykové bariéry vám i v zahraničí poskytne podporu v mnoha nepříjemných situacích. Asistenční služby jsou dostupné telefonicky v českém jazyce a zpravidla nonstop.
Cestovní pojištění - praktický finanční produkt si můžete sjednat online přímo v den odjezdu. Některé pojišťovny dokonce umožňují sjednat pojištění i v případě, že už jste za hranicemi republiky. Pojištění je pak platné od následujícího dne.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.