Muž opřený o auto v autosalónu

Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

Výhody a nevýhody levných aut

Nové auto je první volbou snad pro každého kupujícího. Výhody jsou zřejmé – s autem ještě nikdo nejezdil (ani neboural), vozidlo vám dlouho vydrží a v prvních letech byste s ním neměli mít žádné náklady na opravy. Ojetá auta sice pořídíte levněji, ale uvedené výhody mizí, nebo jsou nejisté.

Nové modely výrazně zdražily a řada lidí proto vybírá mezi nejlevnějšími auty. Ta vám stále nabízí výhody nových aut, ale musíte u nich počítat s určitými kompromisy.

 • Velikost auta: Nejlevnější auta na trhu rozhodně nejsou SUVčka. V nejnižší cenové kategorii najdete hlavně menší městské vozy.

 • Výkon: Silný motor něco stojí. Rychlou jízdu či závratné zrychlení u nejlevnějších aut neočekávejte. Výkon motoru se většinou pohybuje okolo 50 kW.

 • Výbava: Nižší cena obvykle znamená horší kvalitu materiálů a omezenou výbavu. Rozlučte se s automatickou převodovkou, parkovacími senzory a často i s klimatizací.

5 nejlevnějších aut na trhu: Podzim 2023

Kdo se pyšní titulem nejlevnějšího auta na trhu? Aktuálně jde o Hyundai s modelem i10. Jaká auta mu konkurují? Do tabulky jsme přidali také cenu povinného ručení spočítanou pro 30letého řidiče z Prahy.


Zdroj: Ceníky automobilek a online kalkulačka Srovnejto, 9. 10. 2023

Hyundai i10

Malý hatchback Hyundai i10 je nejlevnějším autem na trhu díky prémii 40 000 Kč, kterou Hyundai aktuálně nabízí. Za 279 990 Kč získáte litrový motor s výkonem 49 kW a manuální převodovku. V základní výbavě nechybí tempomat, ale klimatizaci v autě nenajdete. Pokud se chcete v létě ochladit, musíte sáhnout po variantě Comfort za 299 990 Kč.

Dacia Sandero

Dlouho nejlevnější auto Dacia Sandero s cenovkou 296 400 Kč okupuje druhou příčku. I zde se musíte spokojit s litrovým tříválcem a výkonem 49 kW. Klimatizace v základu není. Můžete si ji za 10 000 Kč připlatit nebo zvolit vyšší variantu Expression za 327 400 Kč. Kromě klimatizace vám přinese i litá kola či zadní parkovací senzory.

Mitsubishi Space Star

Třetí nejlevnější auto na českém trhu Mitsubishi Space Star stojí jen o 360 Kč více než Sandero (296 760 Kč). Mitsubishi vám ale nabídne 1,2litrový motor o výkonu 52 kW. V základní výbavě překvapí dešťový senzor či litá kola. Klimatizací disponuje až verze Inform+ za 313 760 Kč.

Kia Picanto

Poslední auto do 300 000 Kč, byť jen o dvacku (299 980 Kč). Kia Picanto přichází s litrovým motorem a výkonem 49 kW. V základu konečně nechybí klimatizace. Za zmínku stojí automatická převodovka s příplatkem 20 000 Kč.

Hyundai i20

Hyundai má v první pětce dvojí zastoupení. Akční prémie zlevňuje model i20 na 309 990 Kč. V základu se vyrábí s 1,2litrovým čtyřválcem o výkonu 62 kW. Řada Comfort s klimatizací stojí o 20 000 Kč více.


Náš tip:

U nového auta si sjednejte havarijní pojištění. V opačném případě půjde škoda při vámi způsobené nehodě z vaší kapsy. Nabídky pojišťoven si z domova srovnáte v naší online kalkulačce. Ideálně hledejte nabídku s pojištěním GAP. To vám při totální škodě zajistí plnění ve výši pořizovací ceny, a to klidně několik let po koupi auta. Za normálních okolností by vám pojišťovna vyplatila jen částku odpovídající hodnotě vozu těsně před pojistnou událostí.

Jak vybrat nejlevnější auto

Klíčovým faktorem je pochopitelně cena. Nejprve si stanovte rozpočet. Spíše než konkrétní částku si nastavte určité rozmezí. Za nejlevnější nová auta zaplatíte zhruba 300 000 Kč. Úspora v řádu nižších tisíců na úkor důležité výbavy proto nedává smysl.

Věděli jste že?

Ještě v roce 2019 stálo nejlevnější nové auto v ČR 170 000 Kč. Šlo o Dacii Logan. Řada dalších modelů se pohybovala okolo 200 000 Kč. Za zdražením aut stojí především inflace, nedostatek čipů a zpřísňování emisních norem.

Při výběru vozidla nezapomeňte zohlednit budoucí náklady. Zjistěte si, na kolik vás vyjde:

 • provoz vozidla,

 • náklady na údržbu,

 • pořízení náhradních dílů.

Nejlevnější auto v závěru nemusí být nejvýhodnější. Vůz kupujete na několik let, proto výdaje zhodnoťte v dlouhodobém horizontu. Cenu mohou snížit také speciální akce prodejců. Pečlivě prozkoumejte různé slevy, akční nabídky nebo členské výhody, které vám nákup vozidla přinese.

Do nákladů započítejte i povinné ručení. Bez něj na silnici vyjet nesmíte. Do ceny pojištění se kromě lokality a věku řidiče promítá i objem či výkon motoru. Nejlevnější povinné ručení si můžete srovnat a sjednat do pár minut v naší online kalkulačce.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?