flotila aut pojištění

Konec otevřených flotil

17. 5. 2015
|
Délka čtení: 2 min.

Flotilové pojištění je primárně určeno firmám, a to za účelem toho, aby mohli výhodně pojistit celý svůj vozový park. Jak už to však bývá, začalo se tohoto systému poměrně hojně zneužívat, a začaly být vytvářeny takzvané otevřené flotily. Princip spočíval v tom, že si jednotliví zprostředkovatelé začali seskupovat klienty, kterým uzavírali pojistky, tvářící se, jako by byla v rámci jedné flotily. To vše samozřejmě probíhalo s dovolením pojišťoven. Tito zprostředkovatelé tak mohli často nabídnout ceny, které se blížili i polovině standardních sazeb. I proto tedy bylo vše tak oblíbené.

Nebylo přihlíženo k předchozím jízdám
V čem ale bylo flotilové pojištění poměrně specifické, to bylo i faktem, že během něho nebyl zohledňován jak bonus, tak ani malus, který se na cenu pojistky vztahoval. Logicky se tak nenačítal ani v době, kdy byla tato pojistka uzavřena, a tak pokud řidič přecházel jinam, neměl možnost bezškodní průběh v rámci otevřené flotily využít.

Česká národní banka těmto postupům zamezila
Jediný, kdo tak stál proti tomuto systému, byla česná národní banka, který následně vydala rozhodnutí, která mělo za cíl zrušit dané praktiky, a v celkovém hledisku tak znamenala konec otevřených flotil. Všichni ti, kteří tak měli pojistku uzavřenou danou formou, museli změnit své smlouvy na ty běžné, které jsou standardně sepisovány až do dnešní doby. Vše se stalo již v roce 2012, a do konce roku byly veškeré takto sjednané pojistky ukončovány.

Firem se toto ukončení nedotklo
Samozřejmě s tímto nařízením hlavní tuzemské banky nijak nesouviseli ani nesouvisejí flotily firem. Pro ně daná možnost neustále platí, a to proto, že má také jasně svá specifika. Všechny pojišťované vozy totiž mají stejného majitele, a tak se skutečně jedná o flotilu, jaká byla původně zamýšlena s cílem nabídnout lepší cenu. Běžná majitelé vozů si tak musí buď různé individuální podmínky vyjednat, nebo si porovnat jednotlivé pojišťovny, a to aby měli také možnost ušetřit.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

  • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
    07. května 2023|Jana Březinová
    Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

    Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.