Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Zákonné pojištění

V praxi se jedná o jakoukoliv pojistku, která je nařízena zákonem. V našem státě je dnes za zákonné pojištění považováno jedno hlavní, a to takzvané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. V praxi se samozřejmě tato pojistka nazývá povinné ručení. Toto zákonné pojištění je tak povinen uzavřít každý majitel nebo provozovatel vozu, který nejenom plánuje vyjet s vozem na naše silnice, ale který daný automobil, nebo jiný motorový dopravní prostředek už jenom vlastní.

Nesjednání se trestá

Pokud není zákonné pojištění sjednáno, přichází samozřejmě na řadu trest. A to jak v podobě pokuty a zákazu jízdy od samotné policie, tak samozřejmě i v podobě příspěvku do fondu nepojištěných. A ten je mnohem vyšší, než i to nejdražší zákonné pojištění na trhu. Mělo by být tedy v zájmu každého motoristy, aby si ho sjednal. Dnes už to lze třeba telefonicky, na pobočce, ale logicky také jednoduše online.

Kdy zákonné pojištění ochrání?

Důvodem jeho nařízení je hlavně to, že jsou z něho hrazeny škody, které způsobíme. Poškozený tak má jistotu toho, že peníze dostane. My jako viníci nehody máme poté jistotu v tom, že danou škodu není třeba hradit z vlastní kapsy. Uhradí ji totiž právě pojišťovna, kde jsme pojištěni.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová