Rozčilená řidička za volantem

Končí prázdniny, začíná blázinec. 10 rad, jak za volantem zachráníte své duševní zdraví

17. 8. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Čeští dovolenkáři se vracejí zpátky do svých domovů, přitom se na silnicích tvoří dlouhé dopravní zácpy a řidiči testují svoji psychickou odolnost. Víte, jak zabavit děti sedící na zadním sedadle, pokud už nezabírají filmy a hry na tabletu? Čím zaručeně překonáte svoji únavu a ospalost? Co štve řidiče, který na vás troubí v koloně stojících vozidel? Odpovědi najdete v tomto článku.

Ať tahle letní dovolená není poslední 

Na plážích Jaderského, Egejského nebo Černého moře se stále ještě rozléhá naše mateřština. Ale tuzemské letní prázdniny se chýlí ke svému konci, takže čeští dovolenkáři brzy zamíří do svých domovů. Mnozí cestují osobními automobily a zpátky do vlasti vyjedou teprve v posledním srpnovém víkendu, který má špatnou pověst. 

Na silnicích vznikají dopravní zácpy, mnozí řidiči jsou unavení a někteří havarují. Dopravní policisté pořádají speciální kontrolní akce, aby předešli tragédiím. Tuzemské komunikace se zklidnily v letech 2020 a 2021, když byl společenský život omezen pandemií. Loni se trend opět obrátil, jak dokládají statistiky. Na poslední prázdninový víkend v minulém roce připadlo 413 silničních nehod, při kterých zemřeli 3 lidé.

Podcast Nepodceňto

První pomoc při riskantních autonehodách

Hromadná dopravní nehoda na dálnici nebo nehoda v tunelu – některá místa a situace v provozu patří k velmi riskantním. V podcastu Nepodceňto zjistíte, jak těmto nehodám předcházet, a když už k nim dojde, jak se zachovat a poskytnout první pomoc.

Nejlepší nápady na poslední víkend 

 1. Závěrečný večírek uspořádejte už předposlední noc před odjezdem, na cestu se potom pořádně vyspěte.

 2. Natankujte nádrž, dobijte mobil a zkontrolujte, jestli máte předplacená levná mobilní data.

 3. Nespoléhejte pouze na satelitní navigaci, která není dokonalá. Přibalte si klasickou papírovou mapu, předem si nastudujte cestu a záchytné body. 

 4. Do mobilu i na papír si napište nouzové kontakty, na které se můžete obrátit v tranzitních zemích. V celé Evropské unii funguje jednotná tísňová linka 112. Vyberte si pojištění, které nabízí asistenční služby v zahraničí.

 5. Před startem dejte svým spolucestujícím nějaké malé milé dárky – například dětem nové inspirativní hračky nebo něco ke čtení. Jestli jsou dobře vychovaní, budou vděčnější a hodnější.

 6. Sestavte si cestovní playlist. Každý vybere 10 skladeb, které budou hrát v náhodném pořadí a přitom hádejte, kdo zvolil aktuální song.

 7. Jestli vezete děti, připravte nebo navrhněte jim program pro případ, že se budou nudit. Ať si například zahrají na vlastní rozhlasovou stanici – můžou střídavě moderovat jízdu, zpívat svoje oblíbené písničky a parodovat reklamu. Nebo každý hádejte, co se stane v dalších 10 minutách. Potkáte kabriolet? Pojedete kolem hradu či zámku? Začne pršet? Eventuálně dětem pusťte film na tabletu.

 8. Čím déle řídíte, tím častěji zastavujte, odpočívejte a pijte čistou vodu nebo jiné nealkoholické nápoje. Jestli jste unavení, pošlete ostatní pasažéry na procházku a vyspěte se v autě či v hotelu.

 9. Zastavte se v restauraci a dejte si dobrý, výživný a zdravý oběd nebo večeři! Chutné jídlo a dobrá káva vám zvednou náladu.

 10. Pokud vás na silnici zkusí rozhodit nějaký provokatér, představte si, jak smutný asi vede život. Přece se nebudete rozčilovat kvůli člověku, kterého s velkou pravděpodobností už nikdy neuvidíte.


Náš tip

Zajímají vás další nápady, jak zabavit své děti? Připravili jsme pro vás e-book plný tipů a her pro děti.

Komu prospějí dopravní zácpy 

Většinu smrtelných nehod způsobují řidiči, kteří jezdí příliš rychle, nebo jsou roztržití – například za volantem telefonují. Doufejme, že těmhle amatérským závodníkům prospěje krátká dopravní zácpa. Snad ve stojící koloně vychladnou a vyřídí všechny telefonáty, aby se potom věnovali pouze vozovce a svému vozu.

Policisté však v minulých letech zaznamenali také kuriózní letní nehody. Na dálnici D1 se od osobního automobilu utrhl karavan, do kterého následně vrazilo pět jiných vozidel. V českých obcích není vyloučeno, že potkáte místního ochmelku, který usnul na silnici. Někteří řidiči havarovali poté, co jim do kabiny vlétla včela nebo vosa…

Jde o bizarní příběhy, ale raději nejezděte příliš blízko za karavanem ani jiným přívěsem. Pamatujte, že spící opilci nejsou tak plaší jako divoká lesní zvěř, která občas přeběhne přes cestu. Zvažte, jestli za jízdy otevřete okno, nebo raději upřednostníte umělou klimatizaci. A v dopravní zácpě zůstaňte optimisty – však ona se jednou rozjede.

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Nejhorší cesta do Chorvatska a zpět

Ať už jezdíte přes Rakousko a Slovinsko, nebo přes Slovensko a Maďarsko, nespěchejte. Odpočívejte. Buďte v klidu. I když stojíte v několikakilometrové koloně, přes sklo vás rozpaluje horoucí slunce a na zadních sedačkách se hádají vaše děti, máte obrovské štěstí! 

Daleko hůře dopadla čtyřčlenná polská rodina, která letos jela do Chorvatska přes Maďarsko, kde narazila do kamionu. Přežilo pouze dvouleté batole. Katastrofou skončila také cesta čtyřčlenné moravské rodiny, která se vracela z Chorvatska v roce 2019. Unavená řidička za volantem usnula, vjela do protisměru a taktéž skončila pod kamionem – tehdy zemřeli oba rodiče i dva synové. 

Nechceme vás strašit. Naopak vám radíme, abyste dbali na svoji duševní pohodu. 

Rada na závěr

Nezapomeňte se dobře pojistit proti poruchám a nehodám, ať vás případný odtah z rakouské nebo chorvatské dálnice nestojí desetitisíce Kč.

V naší kalkulačce najdete výhodnou kombinaci cestovního a havarijního pojištění. V naši nabídce ji najdete pod názvem “Dovolená autem”.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?