Rozčilená řidička za volantem

Končí prázdniny, začíná blázinec. 10 rad, jak za volantem zachráníte své duševní zdraví

17. 8. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Čeští dovolenkáři se vracejí zpátky do svých domovů, přitom se na silnicích tvoří dlouhé dopravní zácpy a řidiči testují svoji psychickou odolnost. Víte, jak zabavit děti sedící na zadním sedadle, pokud už nezabírají filmy a hry na tabletu? Čím zaručeně překonáte svoji únavu a ospalost? Co štve řidiče, který na vás troubí v koloně stojících vozidel? Odpovědi najdete v tomto článku.

Ať tahle letní dovolená není poslední 

Na plážích Jaderského, Egejského nebo Černého moře se stále ještě rozléhá naše mateřština. Ale tuzemské letní prázdniny se chýlí ke svému konci, takže čeští dovolenkáři brzy zamíří do svých domovů. Mnozí cestují osobními automobily a zpátky do vlasti vyjedou teprve v posledním srpnovém víkendu, který má špatnou pověst. 

Na silnicích vznikají dopravní zácpy, mnozí řidiči jsou unavení a někteří havarují. Dopravní policisté pořádají speciální kontrolní akce, aby předešli tragédiím. Tuzemské komunikace se zklidnily v letech 2020 a 2021, když byl společenský život omezen pandemií. Loni se trend opět obrátil, jak dokládají statistiky. Na poslední prázdninový víkend v minulém roce připadlo 413 silničních nehod, při kterých zemřeli 3 lidé.

Podcast Nepodceňto

První pomoc při riskantních autonehodách

Hromadná dopravní nehoda na dálnici nebo nehoda v tunelu – některá místa a situace v provozu patří k velmi riskantním. V podcastu Nepodceňto zjistíte, jak těmto nehodám předcházet, a když už k nim dojde, jak se zachovat a poskytnout první pomoc.

Nejlepší nápady na poslední víkend 

 1. Závěrečný večírek uspořádejte už předposlední noc před odjezdem, na cestu se potom pořádně vyspěte.

 2. Natankujte nádrž, dobijte mobil a zkontrolujte, jestli máte předplacená levná mobilní data.

 3. Nespoléhejte pouze na satelitní navigaci, která není dokonalá. Přibalte si klasickou papírovou mapu, předem si nastudujte cestu a záchytné body. 

 4. Do mobilu i na papír si napište nouzové kontakty, na které se můžete obrátit v tranzitních zemích. V celé Evropské unii funguje jednotná tísňová linka 112. Vyberte si pojištění, které nabízí asistenční služby v zahraničí.

 5. Před startem dejte svým spolucestujícím nějaké malé milé dárky – například dětem nové inspirativní hračky nebo něco ke čtení. Jestli jsou dobře vychovaní, budou vděčnější a hodnější.

 6. Sestavte si cestovní playlist. Každý vybere 10 skladeb, které budou hrát v náhodném pořadí a přitom hádejte, kdo zvolil aktuální song.

 7. Jestli vezete děti, připravte nebo navrhněte jim program pro případ, že se budou nudit. Ať si například zahrají na vlastní rozhlasovou stanici – můžou střídavě moderovat jízdu, zpívat svoje oblíbené písničky a parodovat reklamu. Nebo každý hádejte, co se stane v dalších 10 minutách. Potkáte kabriolet? Pojedete kolem hradu či zámku? Začne pršet? Eventuálně dětem pusťte film na tabletu.

 8. Čím déle řídíte, tím častěji zastavujte, odpočívejte a pijte čistou vodu nebo jiné nealkoholické nápoje. Jestli jste unavení, pošlete ostatní pasažéry na procházku a vyspěte se v autě či v hotelu.

 9. Zastavte se v restauraci a dejte si dobrý, výživný a zdravý oběd nebo večeři! Chutné jídlo a dobrá káva vám zvednou náladu.

 10. Pokud vás na silnici zkusí rozhodit nějaký provokatér, představte si, jak smutný asi vede život. Přece se nebudete rozčilovat kvůli člověku, kterého s velkou pravděpodobností už nikdy neuvidíte.


Náš tip

Zajímají vás další nápady, jak zabavit své děti? Připravili jsme pro vás e-book plný tipů a her pro děti.

Komu prospějí dopravní zácpy 

Většinu smrtelných nehod způsobují řidiči, kteří jezdí příliš rychle, nebo jsou roztržití – například za volantem telefonují. Doufejme, že těmhle amatérským závodníkům prospěje krátká dopravní zácpa. Snad ve stojící koloně vychladnou a vyřídí všechny telefonáty, aby se potom věnovali pouze vozovce a svému vozu.

Policisté však v minulých letech zaznamenali také kuriózní letní nehody. Na dálnici D1 se od osobního automobilu utrhl karavan, do kterého následně vrazilo pět jiných vozidel. V českých obcích není vyloučeno, že potkáte místního ochmelku, který usnul na silnici. Někteří řidiči havarovali poté, co jim do kabiny vlétla včela nebo vosa…

Jde o bizarní příběhy, ale raději nejezděte příliš blízko za karavanem ani jiným přívěsem. Pamatujte, že spící opilci nejsou tak plaší jako divoká lesní zvěř, která občas přeběhne přes cestu. Zvažte, jestli za jízdy otevřete okno, nebo raději upřednostníte umělou klimatizaci. A v dopravní zácpě zůstaňte optimisty – však ona se jednou rozjede.

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Nejhorší cesta do Chorvatska a zpět

Ať už jezdíte přes Rakousko a Slovinsko, nebo přes Slovensko a Maďarsko, nespěchejte. Odpočívejte. Buďte v klidu. I když stojíte v několikakilometrové koloně, přes sklo vás rozpaluje horoucí slunce a na zadních sedačkách se hádají vaše děti, máte obrovské štěstí! 

Daleko hůře dopadla čtyřčlenná polská rodina, která letos jela do Chorvatska přes Maďarsko, kde narazila do kamionu. Přežilo pouze dvouleté batole. Katastrofou skončila také cesta čtyřčlenné moravské rodiny, která se vracela z Chorvatska v roce 2019. Unavená řidička za volantem usnula, vjela do protisměru a taktéž skončila pod kamionem – tehdy zemřeli oba rodiče i dva synové. 

Nechceme vás strašit. Naopak vám radíme, abyste dbali na svoji duševní pohodu. 

Rada na závěr

Nezapomeňte se dobře pojistit proti poruchám a nehodám, ať vás případný odtah z rakouské nebo chorvatské dálnice nestojí desetitisíce Kč.

V naší kalkulačce najdete výhodnou kombinaci cestovního a havarijního pojištění. V naši nabídce ji najdete pod názvem “Dovolená autem”.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.