Blog
Pojištění vozu
mlhova svetla

Kdy použít mlhová světla a kdy je to zbytečné?

07. října 2021|Marek Drahorád|

Když vás na cestách potká opravdu špatné počasí, mlhová světla vám pomohou bezpečně dojet do cíle. Na českých silnicích se ale často setkáte s nevhodným používáním mlhovek, které je nejen nepříjemné, ale také nebezpečné. Kdy mlhová světla používat a ve kterých situacích vám za jejich zapnutí hrozí postih?

Porovnat povinné ručení

Kdy používat mlhovky?

Podzim je tu a s ním přichází také mlhavá rána. Není ale mlha jako mlha a většinou si  vystačíte bez mlhových světel. Dokud je dobrá viditelnost, zapnuté mlhovky pouze oslňují ostatní řidiče a vám nijak nepomohou. Zapínejte je tedy až při snížené viditelnosti, která je zákonem popsána jako stav, kdy během jízdy nemůžete na bezpečnou vzdálenost vidět ostatní vozidla, zvířata či překážky. Přesná definice špatné viditelnosti neexistuje - musíte se spolehnout na svůj odhad.

Pravidla pro používání mlhovek:

  • Mlhovky zapněte až při opravdu husté mlze, sněžení nebo dešti.

  • Zadní mlhovky jsou povinné. Přední dobrovolné.

  • Přední mlhovky používejte pouze společně s potkávacími nebo dálkovými světly.

  • Zadní mlhová světla zapínejte pouze v kombinaci s obrysovými světly.

  • Při stání na semaforu nebo v koloně vypněte přední i zadní mlhovky.

Co vám hrozí za nevhodné používání mlhovek?

Za mlhová světla zapnutá v nevhodnou dobu hrozí dvoutisícová pokuta a odebrání jednoho bodu z vašeho bodového konta. Stejný postih vám hrozí i v případě, že zadní mlhovky nezapnete, pokud nastane vhodné počasí. Používání předních mlhovek je dobrovolné a hůře vybavené vozy je ani nemají.

Proč je nevhodné používání mlhovek nebezpečné?

  • Přední mlhová světla oslňují protijedoucí řidiče i posádku auta před vámi.

  • Také zadní mlhovky značně oslňují - jejich intenzita je srovnatelná s brzdovými světly.

  • Oslnění řidiči mohou snadno přehlédnout jiná vozidla, chodce, cyklisty nebo překážky a způsobit nehodu.

Jak na jízdu v mlze? 

Ať už prší, sněží nebo je mlha, neměli byste kromě správného osvětlení zapomínat ani na základní pravidla bezpečného provozu. Zbystřete, zpomalte a při extrémním počasí raději zastavte, jakmile to bude možné. Nikdy se hustou mlhu, déšť nebo sněhovou vánici nesnažte prosvítit dálkovými světly - mohli byste oslnit sebe i ostatní účastníky provozu. Další zajímavé tipy si můžete poslechnout ve speciální epizodě podcastu Nepodceňto  zaměřené na řízení za nepříznivého počasí.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).