Policista na silnici a projíždějící autobus

Jak funguje bodový systém v ČR?

31. 5. 2021
|
Délka čtení: 5 min.

Letos tomu bude už 15 let, co byl v Česku spuštěn bodový systém. Ačkoliv se od začátku potýkal s kritikou, dobře se osvědčil a v zákoně o silničním provozu má své místo jisté. Jak vlastně bodový systém funguje a jaké změny se chystají?

Současný bodový systém

Bodový systém v Česku funguje od 1. července roku 2006. Zákonodárci se při jeho tvorbě inspirovali v zahraničí, kde se bodové hodnocení používá už dlouhé roky. Například ve Velké Británii bodový systém funguje už od roku 1982 a v sousedním Německu dokonce od roku 1974.

Cílem bodového systému je sledovat opakované páchání přestupků a vyřazovat z provozu řidiče, kteří konstantně nedodržují předpisy. Přestupky jsou v rámci bodového systému rozděleny do pěti skupin podle závažnosti. Obdržet můžete 2, 3, 4, 5 nebo 7 bodů.

Mezi přestupky s nejvyšší sazbou patří nedovolené předjíždění, ujetí od dopravní nehody nebo jízda pod vlivem návykových látek. Body se v případě spáchání více přestupků najednou nesčítají a udělují se pouze za nejzávažnější prohřešek. Každý řidič může nasbírat maximálně 12 bodů.

Co když dosáhnu hranice 12 bodů?

Po nasbírání 12 trestných bodů čeká řidiče zákaz řízení na 12 měsíců. Po obdržení písemné žádosti od úřadu je nutné do 5 dnů odevzdat řidičský průkaz. Jakmile roční zákaz řízení skončí, o řidičský průkaz je možné znovu požádat. Nový řidičák ale vybodovaní šoféři nedostanou jen tak. Musí absolvovat přezkoušení odborné způsobilosti v autoškole, lékařskou prohlídku a dopravně psychologické vyšetření.

Jak můžu zjistit počet nasbíraných bodů?

Příslušný úřad řidiče kontaktuje až po dosažení 12bodové hranice. Proto je dobré si stav bodů průběžně kontrolovat. Bodový systém nabízí několik způsobů, jak zjistit počet bodů.

Ověření zdarma a online je možné:

K přihlášení do online služeb můžete využít datovou schránku, eObčanku nebo třeba bankovní identitu. K rychlému ověření bodového konta vám tak stačí přístup do internetového bankovnictví některé z podporovaných bank (Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a MONETA Money Bank).

Pokud online služby nemůžete využít, máte několik dalších možností:

 • výpis z bodového hodnocení řidičů získáte na kontaktních místech CzechPoint,

 • každý úřad s rozšířenou působností umí vystavit výpis z evidenční karty řidiče.

Na CzechPointu si vystačíte pouze s dokladem totožnosti a výpis si okamžitě odnesete. Poplatek je 100 Kč za první stranu a 50 Kč za strany následující. Při vyřizování na úřadě vás čeká vyplňování formuláře a na výpis můžete až 30 dní počkat. Žádosti jsou ale zpravidla vyřizovány na počkání. Poplatek je 15 korun za první stranu a 5 korun za každou další.

Kdy se body odečítají?

Existují dvě cesty, jak se nasbíraných bodů můžete zbavit. První variantou je automatické odečtení bodů, ke kterému dochází po 12 měsících bez spáchaného přestupku. Za vzorné chování se odečítají 4 body.

Druhou cestou je absolvování školení bezpečné jízdy. Tím můžete projít jednou za kalendářní rok, pokud na kontě nemáte více než 10 bodů a nespáchali jste žádný závažný přestupek ohodnocený 6 nebo 7 body. Úspěšně dokončeným školením své konto snížíte o 3 body.

Bodový systém čekají změny

Ministerstvo dopravy už několik let pracuje na novém bodovém systému, který by měl být jednodušší a přehlednější. Jeho spuštění se plánuje na 1. ledna roku 2022.

Jdeme po vzoru západních zemí, kde v současnosti kladou větší důraz na nejčastější prohřešky jako je nevěnování se řízení kvůli telefonování, vysoké překročení rychlosti, alkohol za volantem. Přísněji se tak postihuje záměrné porušování předpisů, kdy cílem je vyloučit tzv. piráty silnic z provozu.cílem je vyloučit tzv. piráty silnic z provozu. Bodový systém má působit preventivně a být pro řidiče srozumitelný,“ komentoval nadcházející změny ministr dopravy Karel Havlíček.

Auto v podvečerním svitu

Co konkrétně nový bodový systém přinese?

Méně závažné přestupky se budou trestat menším počtem bodů, nižší pokutou a policisté je budou moci řešit také domluvou. Mezi tyto prohřešky se řadí například špatné parkování, překročení rychlosti o maximálně 10 km/h, nerozsvícená světla nebo zapomenuté doklady.

Tresty za vážné prohřešky se naopak zpřísní. Nový bodový systém bude tvrdě trestat řízení pod vlivem alkoholu či drog, vjíždění na železniční přejezd přes zákaz, telefonování za volantem, překročení rychlosti o více než 40 km/h nebo jízdu bez bezpečnostního pásu. Zákaz řízení bude nově možné udělit až na tři roky, což je o rok více než nyní.

Zpřísnění dolehne také na nové řidiče. Dva roky po získání řidičského průkazu totiž budou mít k dispozici pouze 6 bodů. Stačí tedy spáchat jeden vážnější prohřešek a s řidičákem se mohou rozloučit.

Počítá se také s modernizací systémů. Už nyní stav svého bodového konta najdete v Portálu občana, nově byste ale o změnách mohli být informování také přes e-mail, SMS či datovou schránku. Měla by tak odpadnout starost s proaktivním sledováním počtu nasbíraných bodů.

Zjednodušené bodové sazby i pokuty

V rámci zjednodušení se v novém bodovém systému počítá pouze se 3 bodovými sazbami a pevně danými pokutami. Řidiči mohou vyfasovat následující tresty:

 • 2 body s pokutou 1 500 Kč,

 • 4 body s pokutou 2 500 Kč,

 • 6 bodů s pokutou 5 000 Kč.

Pokuty udělované ve správním řízení zůstanou vyšší a v případě nejzávažnějších přestupků mohou dosahovat až 75 000 Kč. Velké prohřešky se tak můžou opravdu prodražit.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • 07. října 2023|Petr Pohůdka
  Vše, co chcete vědět o tuningu

  Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.

 • Přezutí pneumatik v servisu
  05. října 2023|Petr Pohůdka
  Kdy je čas přezout na zimní pneumatiky?

  Od listopadu do března platí na českých silnicích povinnost zimních pneumatik. V některých horských úsecích je ale musíte využívat celoročně. Jaké parametry musí zimní pneumatiky splňovat a co vám hrozí, když auto nepřezujete?

 • cestování-vozem
  01. října 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot rostou, benzín i nafta stojí v průměru okolo 40 Kč/litr. Zdražuje se kvůli nedostatku ropy a slabé koruně. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Ústeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Polsku, ale nejspíš jen dočasně. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?