Policista na silnici a projíždějící autobus

Jak funguje bodový systém v ČR?

31. 5. 2021
|
Délka čtení: 5 min.

Letos tomu bude už 15 let, co byl v Česku spuštěn bodový systém. Ačkoliv se od začátku potýkal s kritikou, dobře se osvědčil a v zákoně o silničním provozu má své místo jisté. Jak vlastně bodový systém funguje a jaké změny se chystají?

Současný bodový systém

Bodový systém v Česku funguje od 1. července roku 2006. Zákonodárci se při jeho tvorbě inspirovali v zahraničí, kde se bodové hodnocení používá už dlouhé roky. Například ve Velké Británii bodový systém funguje už od roku 1982 a v sousedním Německu dokonce od roku 1974.

Cílem bodového systému je sledovat opakované páchání přestupků a vyřazovat z provozu řidiče, kteří konstantně nedodržují předpisy. Přestupky jsou v rámci bodového systému rozděleny do pěti skupin podle závažnosti. Obdržet můžete 2, 3, 4, 5 nebo 7 bodů.

Mezi přestupky s nejvyšší sazbou patří nedovolené předjíždění, ujetí od dopravní nehody nebo jízda pod vlivem návykových látek. Body se v případě spáchání více přestupků najednou nesčítají a udělují se pouze za nejzávažnější prohřešek. Každý řidič může nasbírat maximálně 12 bodů.

Co když dosáhnu hranice 12 bodů?

Po nasbírání 12 trestných bodů čeká řidiče zákaz řízení na 12 měsíců. Po obdržení písemné žádosti od úřadu je nutné do 5 dnů odevzdat řidičský průkaz. Jakmile roční zákaz řízení skončí, o řidičský průkaz je možné znovu požádat. Nový řidičák ale vybodovaní šoféři nedostanou jen tak. Musí absolvovat přezkoušení odborné způsobilosti v autoškole, lékařskou prohlídku a dopravně psychologické vyšetření.

Jak můžu zjistit počet nasbíraných bodů?

Příslušný úřad řidiče kontaktuje až po dosažení 12bodové hranice. Proto je dobré si stav bodů průběžně kontrolovat. Bodový systém nabízí několik způsobů, jak zjistit počet bodů.

Ověření zdarma a online je možné:

K přihlášení do online služeb můžete využít datovou schránku, eObčanku nebo třeba bankovní identitu. K rychlému ověření bodového konta vám tak stačí přístup do internetového bankovnictví některé z podporovaných bank (Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a MONETA Money Bank).

Pokud online služby nemůžete využít, máte několik dalších možností:

 • výpis z bodového hodnocení řidičů získáte na kontaktních místech CzechPoint,

 • každý úřad s rozšířenou působností umí vystavit výpis z evidenční karty řidiče.

Na CzechPointu si vystačíte pouze s dokladem totožnosti a výpis si okamžitě odnesete. Poplatek je 100 Kč za první stranu a 50 Kč za strany následující. Při vyřizování na úřadě vás čeká vyplňování formuláře a na výpis můžete až 30 dní počkat. Žádosti jsou ale zpravidla vyřizovány na počkání. Poplatek je 15 korun za první stranu a 5 korun za každou další.

Kdy se body odečítají?

Existují dvě cesty, jak se nasbíraných bodů můžete zbavit. První variantou je automatické odečtení bodů, ke kterému dochází po 12 měsících bez spáchaného přestupku. Za vzorné chování se odečítají 4 body.

Druhou cestou je absolvování školení bezpečné jízdy. Tím můžete projít jednou za kalendářní rok, pokud na kontě nemáte více než 10 bodů a nespáchali jste žádný závažný přestupek ohodnocený 6 nebo 7 body. Úspěšně dokončeným školením své konto snížíte o 3 body.

Bodový systém čekají změny

Ministerstvo dopravy už několik let pracuje na novém bodovém systému, který by měl být jednodušší a přehlednější. Jeho spuštění se plánuje na 1. ledna roku 2022.

Jdeme po vzoru západních zemí, kde v současnosti kladou větší důraz na nejčastější prohřešky jako je nevěnování se řízení kvůli telefonování, vysoké překročení rychlosti, alkohol za volantem. Přísněji se tak postihuje záměrné porušování předpisů, kdy cílem je vyloučit tzv. piráty silnic z provozu.cílem je vyloučit tzv. piráty silnic z provozu. Bodový systém má působit preventivně a být pro řidiče srozumitelný,“ komentoval nadcházející změny ministr dopravy Karel Havlíček.

Auto v podvečerním svitu

Co konkrétně nový bodový systém přinese?

Méně závažné přestupky se budou trestat menším počtem bodů, nižší pokutou a policisté je budou moci řešit také domluvou. Mezi tyto prohřešky se řadí například špatné parkování, překročení rychlosti o maximálně 10 km/h, nerozsvícená světla nebo zapomenuté doklady.

Tresty za vážné prohřešky se naopak zpřísní. Nový bodový systém bude tvrdě trestat řízení pod vlivem alkoholu či drog, vjíždění na železniční přejezd přes zákaz, telefonování za volantem, překročení rychlosti o více než 40 km/h nebo jízdu bez bezpečnostního pásu. Zákaz řízení bude nově možné udělit až na tři roky, což je o rok více než nyní.

Zpřísnění dolehne také na nové řidiče. Dva roky po získání řidičského průkazu totiž budou mít k dispozici pouze 6 bodů. Stačí tedy spáchat jeden vážnější prohřešek a s řidičákem se mohou rozloučit.

Počítá se také s modernizací systémů. Už nyní stav svého bodového konta najdete v Portálu občana, nově byste ale o změnách mohli být informování také přes e-mail, SMS či datovou schránku. Měla by tak odpadnout starost s proaktivním sledováním počtu nasbíraných bodů.

Zjednodušené bodové sazby i pokuty

V rámci zjednodušení se v novém bodovém systému počítá pouze se 3 bodovými sazbami a pevně danými pokutami. Řidiči mohou vyfasovat následující tresty:

 • 2 body s pokutou 1 500 Kč,

 • 4 body s pokutou 2 500 Kč,

 • 6 bodů s pokutou 5 000 Kč.

Pokuty udělované ve správním řízení zůstanou vyšší a v případě nejzávažnějších přestupků mohou dosahovat až 75 000 Kč. Velké prohřešky se tak můžou opravdu prodražit.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.