Když nám počasí nepřeje

cover
00:00
00:00
Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Vojtaano alias Vojtěch Záveský

Galantní jelen, Vojtěch Záveský, je herec, zpěvák a do konce i stand-up komik. Kromě hitu Budulínek vs Galantní jelen, ho můžete znát i ze seriálu Vinaři, Kriminálka Anděl anebo Případy 1. oddělení.  Jelikož nežije úplně konfekční život, přemýšlí nad tím, jak nic na své cestě nepodcenit. 

Jakub Michalovič

Jakub Michalovič je nejšťastnější, pokud má volant v ruce. Začínal jako nezkušený závodník autoslalomu a vypracoval se na instruktora jízdy na Polygonu. Vzdělávání řidičů na polygonu ale i na silnici se věnuje více než 15 let.  Ví také dost o tom, jak to na cestě nepodcenit, pokud počasí nepřeje.  

Ne vždy jsou všechny dny zalité sluncem a na cestách nás čeká jen bezproblémové počasí. Zvlášť na podzim a v zimě musí řidiči očekávat ztížené podmínky, které přináší mlha, déšť, náledí a sníh.  Jak se na ně připravit, abychom je zvládli co nejlépe? Na to jsme se s našimi hosty podívali ve čtvrtém díle podcastu Nepodceňto. 

Mlha taková, že by se dala krájet

Pro bezpečnou jízdu v mlze platí jedno základní pravidlo – zpomalit. Za všech ztížených podmínek je důležité neriskovat, nespěchat a dodržovat bezpečnou vzdálenost.

Mlhu se také nesnažte „prosvítit“ dálkovými světly, docílíte tak jen zrcadlového efektu, kterým oslníte jak sebe, tak svými světly i ostatní řidiče.

Důležité také je, aby vás ve voze nic nerozptylovalo – vypněte rádio, netelefonujte ani s handsfree, a pokud máte GPS, navolte si do ní trasu, abyste předem viděli zatáčky, které vás čekají. Pokud cestujete se spolujezdcem, poproste ho o pomoc navigováním.

Velkou otázkou a slabinou řidičů bývá správné použití mlhovek. Jedná se o světla, která zajišťují krátký, ale široký světelný paprsek pomáhající prosvítit mlhu i vodní tříšť. Mlhovky nám zkrátka slouží k tomu, aby naše auto bylo lépe viditelné pro ostatní účastníky provozu. Spousta řidičů ale neví, kdy přesně je používat, a případně je nechávají zapnuté, i když to není potřeba. Oslnění mlhovkami je ale podobně intenzivní jako to dálkovými světly, takže pro ostatní řidiče dost nepříjemné.

“Velká problematika je v používání zadních mlhovek. Když například dojedete auto, které bude svítit zadní mlhovkou, měl by ji řidič v ideálním případně hned zhasnout. Protože červené mlhovkové světlo je opravdu nepříjemné a bolí z toho hlava. Problém je pak hlavně v tom, že člověk si vlastně vytvoří jistou imunitu na červené světlo, zvykne si na něj, a v momentě, kdy auto před ním zabrzdí, tak ta reakce na brzdová světla bude podstatně delší,”  říká host 4. dílu podcastu Nepodceňto instruktor z Autodromu Most Jakub Michalovič.

Mlhovky tedy zapínejte až při opravdu snížené viditelnosti, a ne hned v mírném dešti, pár sněhových vločkách nebo v lehkém oparu. V takových podmínkách si vystačíte rozsvícením komplet celého auta. Stejně tak je použití mlhovek zbytečné ve městě, kde máte pouliční osvětlení, menší rozestup mezi vozy, a díky tomu tedy není mlhovky potřeba.

Déšť a riziko aquaplaningu

Za silného deště se řiďte stejnými pravidly jako za mlhy – tedy snižte rychlost a jeďte bezpečně s ohledem na své okolí.

V případně vydatného deště se dá totiž předpokládat, že na vozovce vznikne souvislá vodní plocha, kvůli které se můžete setkat s aquaplaningem. K tomu dochází ve chvíli, kdy například na kaluž vjedete vyšší rychlostí (nejčastěji nad 80 km/hod) a vaše auto dostane nepříjemný skluz připomínající jízdu na ledu. Důležité je nezmatkovat. Sundejte nohu z plynu, sešlápněte spojku, nebrzděte a držte volant rovně v původním směru jízdy. Jakmile se kola zase dostanou na pevných povrch, auto přestane cukat a pojede tam, kam volant míří.

Pokud chcete aquaplaningu předejít, je nutné snížit svou rychlost a samozřejmě jet na pneumatikách v dobré kondici. Platí totiž jednoduchá úměra – čím hlubší dezén, tím lépe pneumatika vodu z kaluže odvede, a tím pádem nedojde ke vzniku vodního klínu a tenké vrstvy pod kolem, která skluz způsobuje. Kromě hloubky dezénu je důležité i správné nahuštěni pneumatik.

Jízda na sněhu a ledu

Při jízdě za hustého sněžení se musíte připravit hned na dvě nepříjemnosti – sníženou viditelnost a kluzkou silnici. I v tomto případě je opět klíčové snížit svou rychlost. Pokud jedete na zledovatělé silnici, která někdy může být doslova jako sklo, platí to dvojnásob.  

Pamatujte, že vozovka může být namrzlá i v případě, kdy se venkovní teplota pohybuje nad nulou. Na to dávejte pozor hlavně na mostech, v místech, kde hodně fouká a v přechodových místech mezi lesem a polem. Dost nebezpečný je i tzv. „černý led“ – jde o tenkou vrstvu ledu na asfaltu, která vytváří dojem, že je silnice jenom mokrá, ale není tomu tak.

Jestli si nejste jistí svými řidičskými schopnostmi, a při představě řízení v zimě začnete být mírně řečeno nervózní, zkuste se na tyhle situace připravit. Jak? Třeba v rámci školy smyku, kde vás zkušení experti provedou různými situacemi a poskytnou zajímavé a užitečné rady. 

Pozor na soumrak a šero

Za šera i v noci si můžete pomoci dálkovými světly. Buďte ale ohleduplní vůči ostatním účastníkům provozu a přepněte je vždy, když proti vám jede auto.

Jakmile se začne šeřit, snižte rychlost, protože večer a za tmy se nám prodlužuje reakční doba.

Dochází taky k noční krátkozrakosti (noční myopie), která může zrak může zhoršit až o 0,5 dioptrie, a to i u lidí, kteří mají oči zdravé. Pokud se při řízení za šera a noci chcete cítit bezpečněji, pořiďte si speciální brýle na noční řízení, které mají právě 0,5 dioptrie a žlutý kontrast – ten snižuje oslnění od světel ostatních vozidel. Za slunečného počasí pak pro lepší viditelnost zase oceníte polarizační sluneční brýle.

Auto ve správné formě = bezpečnější jízda

Dobrý výhled z auta potřebujete mít za každého počasí. Proto očistěte skla od špíny, vnitřních „ťapanců“ sněhu, ledu, nárazy. Především v zimě nespoléhejte jen na malé průzory, a kromě oken se zaměřte i na blinkry, zrcátka a světla. Podle zákona totiž můžeme řídit jen takové auto, které nemá na oknech špínu, sníh nebo námrazu, která by bránila ve výhledu, a to všemi směry (tzn. Nejen dopředu, ale také dozadu a do stran). To samé se týká i světel, která nesmí být špinavá nebo zakryta nánosem sněhu.

Kontrolujte stav kapaliny do ostřikovačů, aby vám například nedošla na posolené silnici – však víte, že s mléčným čelním sklem se moc dobře nejezdí.

Nezapomínejte ani pravidelně měnit gumičku na stěrači. Jakmile okno správně nestírá, ale jenom maže – je správný čas pořídit novou.

A co je pro bezpečnou jízdu za jakékoliv situace a počasí vůbec nejdůležitější?

“Aby se řidiči na silnici nechovali tak, jako kdyby tam byli sami. Pak by bylo všechno jednodušší. Zkrátka ohleduplnost, dodržování základních pravidel, jako je například bezpečná vzdálenost, a tomu je fajn zapojit i selský rozum,” doplňuje Jakub Michalovič z Autodromu Most.

Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Vojtaano alias Vojtěch Záveský

Galantní jelen, Vojtěch Záveský, je herec, zpěvák a do konce i stand-up komik. Kromě hitu Budulínek vs Galantní jelen, ho můžete znát i ze seriálu Vinaři, Kriminálka Anděl anebo Případy 1. oddělení.  Jelikož nežije úplně konfekční život, přemýšlí nad tím, jak nic na své cestě nepodcenit. 

Jakub Michalovič

Jakub Michalovič je nejšťastnější, pokud má volant v ruce. Začínal jako nezkušený závodník autoslalomu a vypracoval se na instruktora jízdy na Polygonu. Vzdělávání řidičů na polygonu ale i na silnici se věnuje více než 15 let.  Ví také dost o tom, jak to na cestě nepodcenit, pokud počasí nepřeje.  

Další epizody

Nájem nebo hypotéka. Co se dnes vyplatí?

Ceny nemovitostí a úrokové sazby hypoték vzrostly na rekordní úroveň. Vyplatí se jít do nájmu a čekat na zlevnění, nebo si vlastní bydlení pořídit i za současných podmínek? To v podcastu rozebírají hosté David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance, a Daniel Bacík, zástupce Asociace nájemního bydlení a obchodní ředitel společnosti Czech Home Capital.

32 minut | Více o epizodě
Jak se připravit na cestu s obytňákem

Dovolená v obytňáku nebo karavanu zažívá v posledních letech boom. Představa o svobodném a levném cestování na čtyřech kolech však někdy narazí na realitu. Jak probíhá cestování obytným vozem v praxi probírali v podcastu Lukáš Janoušek, šéf společnosti Campiri, a Jan Pacovský, spoluzakladatel podcastu Studio Karavan a autor blogu Vanisti.cz.

32 minut | Více o epizodě
Co dělat s rostoucími účty za energie?

Zdražování energií nekončí. Jak snížit jejich spotřebu, vyplatí se přejít k jinému dodavateli a na jaké příspěvky od státu máte nárok? To jsou témata, která v podcastu probírali Gabriela Vondrušová, výkonná manažerka Institutu prevence a řešení předlužení a zakladatelka iniciativy Pro energie bez exekucí, a Aleš Fojtík, ředitel divize energií ve Srovnejto.cz.

33 minut | Více o epizodě
Jak si půjčit chytře

Po pandemii vzrostl zájem o hypotéky i spotřebitelské úvěry. Vzhledem k rostoucí inflaci však domácnostem hrozí finanční problémy. David Borges, finanční analytik Člověka v tísni a spoluautor Indexu odpovědného úvěrování, a Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací, si v podcastu povídali o tom, kde si půjčit, za jakých podmínek a co dělat, když se dostanete do potíží se splácením.

33 minut | Více o epizodě
Život rodin zdražuje. Kde šetřit?

V posledních měsících dramaticky vzrostly náklady na život. To přivedlo do problémů i rodiny, které dosud finančně vycházely. Renata Bořkovcová, koordinátorka mobilních dluhových poradců a dluhové helplinky Člověka v tísni, a Jakub Dvořák, zakladatel blogu a podcastu Rozbité prasátko, vám poradí, jak sledovat své příjmy a výdaje, kde hledat úspory a proč se nebát říct si o pomoc, když se dostanete do potíží.

26 minut | Více o epizodě
Zloději cílí na garáže, domy už nefrčí

V posledních letech vloupání do bytů a domů razantně ubylo, přesto byste zabezpečení nemovitosti neměli podceňovat. Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence policejního prezidia, a Jan Sedláček, bezpečnostní expert a vedoucí obchodního oddělení ve společnosti Pro Security, si v podcastu povídali o tom, jak si domov správně mechanicky a elektronicky zabezpečit.

25 minut | Více o epizodě
Cyklistická etiketa

Mezi cyklisty a řidiči často panuje řevnivost. Řidiči nemohou vystát, když cyklisté jezdí vedle sebe, kolaři si zase stěžují, že je auta míjí v minimální vzdálenosti. Jiří Ježek, bývalý profesionální paralympijský cyklista, a kapitán Ondřej Penc, policejní preventista, si v podcastu povídali o tom, kdo je vlastně v právu a jaká pravidla platí pro cyklisty v silničním provozu.

33 minut | Více o epizodě
Jak se při pojištění nespálit

Víte, jak při výběru pojištění nenaletět a na co se při uzavírání pojistné smlouvy zaměřit? Jitka Chizzola, ředitelka pojišťovny D.A.S., a Jiří Pindur, ředitel regionálního makléřského obchodu Uniqa, vám v nové epizodě poradí, jaké situace bychom neměli v souvislosti s pojištěním podceňovat a proč se vyplatí být pojištěný.

28 minut | Více o epizodě
Jak si ochránit střechu nad hlavou

Požár, povodeň, vichřice –⁠ to jsou živly, které dokážou vaši nemovitost zničit během chvilky. O tom, jak ničivým událostem předcházet i jak se správně pojistit, abyste nakonec škody nemuseli platit ze svého, si povídali Martin Kavka, mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů, a Josef Šrut, expert na pojištění z pojišťovny Pillow.

29 minut | Více o epizodě
Na motorce za hranice

Jaro se blíží, a tak je nejvyšší čas připravit motorku na sezónu a naplánovat si letošní výlety na dvou kolech. Jak připravit motorku před vyjetím? A jak se zabalit na delší cestu do zahraničí? O tom a dalších zajímavých tématech si povídali hosté podcastu – Vojtěch Lavický, autor knihy Na motorce kolem světa, a Florián Kretschmer, vedoucí obsahu Skupiny Srovnejto.

28 minut | Více o epizodě