Když nám počasí nepřeje

cover
00:00
00:00
Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Vojtaano alias Vojtěch Záveský

Galantní jelen, Vojtěch Záveský, je herec, zpěvák a do konce i stand-up komik. Kromě hitu Budulínek vs Galantní jelen, ho můžete znát i ze seriálu Vinaři, Kriminálka Anděl anebo Případy 1. oddělení.  Jelikož nežije úplně konfekční život, přemýšlí nad tím, jak nic na své cestě nepodcenit. 

Jakub Michalovič

Jakub Michalovič je nejšťastnější, pokud má volant v ruce. Začínal jako nezkušený závodník autoslalomu a vypracoval se na instruktora jízdy na Polygonu. Vzdělávání řidičů na polygonu ale i na silnici se věnuje více než 15 let.  Ví také dost o tom, jak to na cestě nepodcenit, pokud počasí nepřeje.  

Ne vždy jsou všechny dny zalité sluncem a na cestách nás čeká jen bezproblémové počasí. Zvlášť na podzim a v zimě musí řidiči očekávat ztížené podmínky, které přináší mlha, déšť, náledí a sníh.  Jak se na ně připravit, abychom je zvládli co nejlépe? Na to jsme se s našimi hosty podívali ve čtvrtém díle podcastu Nepodceňto. 

Mlha taková, že by se dala krájet

Pro bezpečnou jízdu v mlze platí jedno základní pravidlo – zpomalit. Za všech ztížených podmínek je důležité neriskovat, nespěchat a dodržovat bezpečnou vzdálenost.

Mlhu se také nesnažte „prosvítit“ dálkovými světly, docílíte tak jen zrcadlového efektu, kterým oslníte jak sebe, tak svými světly i ostatní řidiče.

Důležité také je, aby vás ve voze nic nerozptylovalo – vypněte rádio, netelefonujte ani s handsfree, a pokud máte GPS, navolte si do ní trasu, abyste předem viděli zatáčky, které vás čekají. Pokud cestujete se spolujezdcem, poproste ho o pomoc navigováním.

Velkou otázkou a slabinou řidičů bývá správné použití mlhovek. Jedná se o světla, která zajišťují krátký, ale široký světelný paprsek pomáhající prosvítit mlhu i vodní tříšť. Mlhovky nám zkrátka slouží k tomu, aby naše auto bylo lépe viditelné pro ostatní účastníky provozu. Spousta řidičů ale neví, kdy přesně je používat, a případně je nechávají zapnuté, i když to není potřeba. Oslnění mlhovkami je ale podobně intenzivní jako to dálkovými světly, takže pro ostatní řidiče dost nepříjemné.

“Velká problematika je v používání zadních mlhovek. Když například dojedete auto, které bude svítit zadní mlhovkou, měl by ji řidič v ideálním případně hned zhasnout. Protože červené mlhovkové světlo je opravdu nepříjemné a bolí z toho hlava. Problém je pak hlavně v tom, že člověk si vlastně vytvoří jistou imunitu na červené světlo, zvykne si na něj, a v momentě, kdy auto před ním zabrzdí, tak ta reakce na brzdová světla bude podstatně delší,”  říká host 4. dílu podcastu Nepodceňto instruktor z Autodromu Most Jakub Michalovič.

Mlhovky tedy zapínejte až při opravdu snížené viditelnosti, a ne hned v mírném dešti, pár sněhových vločkách nebo v lehkém oparu. V takových podmínkách si vystačíte rozsvícením komplet celého auta. Stejně tak je použití mlhovek zbytečné ve městě, kde máte pouliční osvětlení, menší rozestup mezi vozy, a díky tomu tedy není mlhovky potřeba.

Déšť a riziko aquaplaningu

Za silného deště se řiďte stejnými pravidly jako za mlhy – tedy snižte rychlost a jeďte bezpečně s ohledem na své okolí.

V případně vydatného deště se dá totiž předpokládat, že na vozovce vznikne souvislá vodní plocha, kvůli které se můžete setkat s aquaplaningem. K tomu dochází ve chvíli, kdy například na kaluž vjedete vyšší rychlostí (nejčastěji nad 80 km/hod) a vaše auto dostane nepříjemný skluz připomínající jízdu na ledu. Důležité je nezmatkovat. Sundejte nohu z plynu, sešlápněte spojku, nebrzděte a držte volant rovně v původním směru jízdy. Jakmile se kola zase dostanou na pevných povrch, auto přestane cukat a pojede tam, kam volant míří.

Pokud chcete aquaplaningu předejít, je nutné snížit svou rychlost a samozřejmě jet na pneumatikách v dobré kondici. Platí totiž jednoduchá úměra – čím hlubší dezén, tím lépe pneumatika vodu z kaluže odvede, a tím pádem nedojde ke vzniku vodního klínu a tenké vrstvy pod kolem, která skluz způsobuje. Kromě hloubky dezénu je důležité i správné nahuštěni pneumatik.

Jízda na sněhu a ledu

Při jízdě za hustého sněžení se musíte připravit hned na dvě nepříjemnosti – sníženou viditelnost a kluzkou silnici. I v tomto případě je opět klíčové snížit svou rychlost. Pokud jedete na zledovatělé silnici, která někdy může být doslova jako sklo, platí to dvojnásob.  

Pamatujte, že vozovka může být namrzlá i v případě, kdy se venkovní teplota pohybuje nad nulou. Na to dávejte pozor hlavně na mostech, v místech, kde hodně fouká a v přechodových místech mezi lesem a polem. Dost nebezpečný je i tzv. „černý led“ – jde o tenkou vrstvu ledu na asfaltu, která vytváří dojem, že je silnice jenom mokrá, ale není tomu tak.

Jestli si nejste jistí svými řidičskými schopnostmi, a při představě řízení v zimě začnete být mírně řečeno nervózní, zkuste se na tyhle situace připravit. Jak? Třeba v rámci školy smyku, kde vás zkušení experti provedou různými situacemi a poskytnou zajímavé a užitečné rady. 

Pozor na soumrak a šero

Za šera i v noci si můžete pomoci dálkovými světly. Buďte ale ohleduplní vůči ostatním účastníkům provozu a přepněte je vždy, když proti vám jede auto.

Jakmile se začne šeřit, snižte rychlost, protože večer a za tmy se nám prodlužuje reakční doba.

Dochází taky k noční krátkozrakosti (noční myopie), která může zrak může zhoršit až o 0,5 dioptrie, a to i u lidí, kteří mají oči zdravé. Pokud se při řízení za šera a noci chcete cítit bezpečněji, pořiďte si speciální brýle na noční řízení, které mají právě 0,5 dioptrie a žlutý kontrast – ten snižuje oslnění od světel ostatních vozidel. Za slunečného počasí pak pro lepší viditelnost zase oceníte polarizační sluneční brýle.

Auto ve správné formě = bezpečnější jízda

Dobrý výhled z auta potřebujete mít za každého počasí. Proto očistěte skla od špíny, vnitřních „ťapanců“ sněhu, ledu, nárazy. Především v zimě nespoléhejte jen na malé průzory, a kromě oken se zaměřte i na blinkry, zrcátka a světla. Podle zákona totiž můžeme řídit jen takové auto, které nemá na oknech špínu, sníh nebo námrazu, která by bránila ve výhledu, a to všemi směry (tzn. Nejen dopředu, ale také dozadu a do stran). To samé se týká i světel, která nesmí být špinavá nebo zakryta nánosem sněhu.

Kontrolujte stav kapaliny do ostřikovačů, aby vám například nedošla na posolené silnici – však víte, že s mléčným čelním sklem se moc dobře nejezdí.

Nezapomínejte ani pravidelně měnit gumičku na stěrači. Jakmile okno správně nestírá, ale jenom maže – je správný čas pořídit novou.

A co je pro bezpečnou jízdu za jakékoliv situace a počasí vůbec nejdůležitější?

“Aby se řidiči na silnici nechovali tak, jako kdyby tam byli sami. Pak by bylo všechno jednodušší. Zkrátka ohleduplnost, dodržování základních pravidel, jako je například bezpečná vzdálenost, a tomu je fajn zapojit i selský rozum,” doplňuje Jakub Michalovič z Autodromu Most.

Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Vojtaano alias Vojtěch Záveský

Galantní jelen, Vojtěch Záveský, je herec, zpěvák a do konce i stand-up komik. Kromě hitu Budulínek vs Galantní jelen, ho můžete znát i ze seriálu Vinaři, Kriminálka Anděl anebo Případy 1. oddělení.  Jelikož nežije úplně konfekční život, přemýšlí nad tím, jak nic na své cestě nepodcenit. 

Jakub Michalovič

Jakub Michalovič je nejšťastnější, pokud má volant v ruce. Začínal jako nezkušený závodník autoslalomu a vypracoval se na instruktora jízdy na Polygonu. Vzdělávání řidičů na polygonu ale i na silnici se věnuje více než 15 let.  Ví také dost o tom, jak to na cestě nepodcenit, pokud počasí nepřeje.  

Další epizody

Když se potká auto s kolem!

V pátém díle podcastu Nepodceňto jsme se podívali na vztah cyklistů a motoristů na našich silnicích. Seznámili jsme se s iniciativou Ukaž respekt, dříve známou jako 1,5 metru, kterou nám představil jeden z jejích zakladatelů - profesionální cyklista Roman Kreuziger. A taky jsme se zaměřili na různé dopravní situace a nesnáze s krajskou koordinátorkou BESIPu pro kraj Vysočina s Mgr. Veronikou Vošickou Buráňovou. To vše pod vedením skvělé moderátorky Terezy Tobiášové.

30 minut | Více o epizodě
Jezdíme cizím autem

Naše auto je naše auto. Ale co když si auto půjčíme? V zahraničí a nebo použijeme služby carsharingové firmy v Čechách? Na co si dávat pozor? A jak je to s pojištěním v případě nabourání? To a mnohem více se dozvíte v dalším díle - Nepodceňto.cz.

Riziko srážky se zvěří

Kdy hrozí největší riziko srážky se zvěří, jak v takovém případě postupovat a co na to říká pojišťovna? Všechny důležité informace se dozvíte ve třetím díle podcastu s Terezou Tobiášovou a jejími hosty hercem Zdeňkem Godlou a pojišťovacím expertem Martinem Danešem.

28 minut | Více o epizodě
Jak se správně připravit na dovolenkový roadtrip

Chystáte se autem na rodinnou dovolenou nebo prodloužený víkend? Podívejte se spolu s Terezou Tobiášovou na to, jaká pravidla na nás číhají za hranicemi, na co myslet před samotnou cestou, a co užitečného si na ni přibalit. O zajímavé rady a tipy se v tomto díle podělili hosté herečka Hana Kusměrová a expert na bezpečnou jízdu Jan Faktor.

38 minut | Více o epizodě
Co bývá nejčastější příčinou dopravních nehod?

Dopravní nehody u nás nejsou žádnou výjimkou. Proč k nim ale nejčastěji dochází? Na co si při řízení musíme dát zvlášť pozor, a co nás za volantem nejčastěji „zradí“? Nejen o těchto otázkách si povídala Tereza Tobiášová se svými hosty Tomášem Neřoldem z BESIP a moderátorem a milovníkem aut Petrem Cerhou alias Nastym. 

48 minut | Více o epizodě