Mazda

Jaké změny nás čekají v povinném ručení a na silnicích v roce 2020

7. 2. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Rok 2020 si pro české motoristy připravil celou řadu více či méně příjemných novinek. Některé z nich začnou platit ještě letos, jiné byly teprve představeny. Co řidiče čeká a nemine, nastíníme v následujícím článku.

Povinné ručení bude opět dražší

Začneme tou horší zprávou a to zdražením zákonného pojištění odpovědnosti určeného pro motorová vozidla. Pro pojišťovny byly a stále jsou relativně nízké ceny POV z dlouhodobého pohledu neudržitelné a to zejména po změně pravidel vyplácení odškodného v roce 2016. Od té doby cena povinného ručení každým rokem stoupá.

Pro letošní rok 2020 pojišťovny nahlásili navýšení cen povinného ručení v průměru o 3 %. To však neznamená, že všichni řidiči zaplatí za povinné ručení o 3 % více. Někteří řidič zaplatí více, jiní si naopak nárůstu cen nevšimnou. To proto, že o konečné ceně POV rozhoduje segmentace řidičů rozdělující pojistníky na méně rizikové a více rizikové skupiny. Všeobecně platí, že nejvíce si za povinné ručení připlatí mladí a nezkušení řidiči z velkých měst.

Na silnicích přibude nová dopravní značka

Na bezpečnou vzdálenost mezi jedoucími vozidly je kladen ohromný důraz. Přesto ji spousta řidičů nedodržuje, čímž zvyšuje riziko vzniku dopravního nehody. Ministerstvo dopravy se proto ve spolupráci s policií na tento nešvar rozhodli letos zaměřit.

V roce 2020 se proto na silnicích objeví nová dopravní značka “Bezpečný odstup” upozorňující na bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Značka bude v rámci testovacího provozu umístěna zatím na dvou nejvytíženějších dálnicích na vybraných 4 kilometrech. Konkrétně se jedná o D1 mezi Prahou a Brnem na 69, 72 a 157 kilometru a D5 u Zdic na 25 km.

Bude-li testování úspěšné, tato značka se v příštím roce objeví v běžném provozu. Kromě nové značky je v letošním roce rovněž plánován důraznější monitoring všech přestupků prostřednictvím kamer, dronů a vrtulníků a na silnicích by mělo být vidět více policejních aut.

Změna bodového systému přinese přísnější tresty

V průběhu roku 2020 by měl začít také platit nový bodový systém, který řidiče příliš nepotěší. Hlavní změna totiž spočívá ve zpřísnění postihů za dopravní přestupky. Řidičům, kteří se dopustí přestupku budou hrozit vyšší pokuty i více bodů. Pokuty by se měly snížit pouze u vybraných drobných přestupků (např. špatné parkování, nerozsvícená světla).

Nový bodový systém by měl být také mnohem jednodušší a ráznější. U středně závažných a závažnějších přestupků nebudou už policisté rozhodovat o výši pokuty. Respektive řidiče čeká pevně stanovená sazba na částce 2 500 Kč. Úsměv a omluva už tedy žádnému řidiči k nižší pokutě nepomůže. Za jízdu na červenou to bude dokonce 5 000 Kč v blokovém řízení.

Ke zvýšení sankcí došlo také ve správním řízením, na které se řidiči často spoléhali. Například za porušení maximální povolené rychlostí může řidič dostat pokutu až 25 000 Kč oproti dosavadním 10 000 Kč. Nejhůře dopadnou řidiči řídící pod vlivem alkoholu či drog.

Blíží se konec papírových dálničních známek

Rok 2020 bude posledním rokem, kdy si čeští řidič půjdou pro nalepovací papírovou známku. Od příštího roku 2021 bude spuštěn provoz elektronického dálničního systému. Papírové dálniční známky by měly platit ještě v lednu 2021 a pak budou definitivně staženy.

Zato kamiony si za užívání dálnici připlatí kvůli rozšíření zpoplatněných úseků pro kamiony o dalších 868 kilometrů. Pro kamiony rovněž nově platí zákaz předjíždění mezi 6.00 a 22.00 na dálnicích D1, D5, D8 a D11. Nejlépe na tom budou auta s nízkými emisemi (některé hybridy a elektromobily), pro které jsou dálnice zcela zdarma.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.