Mazda

Jaké změny nás čekají v povinném ručení a na silnicích v roce 2020

7. 2. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Rok 2020 si pro české motoristy připravil celou řadu více či méně příjemných novinek. Některé z nich začnou platit ještě letos, jiné byly teprve představeny. Co řidiče čeká a nemine, nastíníme v následujícím článku.

Povinné ručení bude opět dražší

Začneme tou horší zprávou a to zdražením zákonného pojištění odpovědnosti určeného pro motorová vozidla. Pro pojišťovny byly a stále jsou relativně nízké ceny POV z dlouhodobého pohledu neudržitelné a to zejména po změně pravidel vyplácení odškodného v roce 2016. Od té doby cena povinného ručení každým rokem stoupá.

Pro letošní rok 2020 pojišťovny nahlásili navýšení cen povinného ručení v průměru o 3 %. To však neznamená, že všichni řidiči zaplatí za povinné ručení o 3 % více. Někteří řidič zaplatí více, jiní si naopak nárůstu cen nevšimnou. To proto, že o konečné ceně POV rozhoduje segmentace řidičů rozdělující pojistníky na méně rizikové a více rizikové skupiny. Všeobecně platí, že nejvíce si za povinné ručení připlatí mladí a nezkušení řidiči z velkých měst.

Na silnicích přibude nová dopravní značka

Na bezpečnou vzdálenost mezi jedoucími vozidly je kladen ohromný důraz. Přesto ji spousta řidičů nedodržuje, čímž zvyšuje riziko vzniku dopravního nehody. Ministerstvo dopravy se proto ve spolupráci s policií na tento nešvar rozhodli letos zaměřit.

V roce 2020 se proto na silnicích objeví nová dopravní značka “Bezpečný odstup” upozorňující na bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Značka bude v rámci testovacího provozu umístěna zatím na dvou nejvytíženějších dálnicích na vybraných 4 kilometrech. Konkrétně se jedná o D1 mezi Prahou a Brnem na 69, 72 a 157 kilometru a D5 u Zdic na 25 km.

Bude-li testování úspěšné, tato značka se v příštím roce objeví v běžném provozu. Kromě nové značky je v letošním roce rovněž plánován důraznější monitoring všech přestupků prostřednictvím kamer, dronů a vrtulníků a na silnicích by mělo být vidět více policejních aut.

Změna bodového systému přinese přísnější tresty

V průběhu roku 2020 by měl začít také platit nový bodový systém, který řidiče příliš nepotěší. Hlavní změna totiž spočívá ve zpřísnění postihů za dopravní přestupky. Řidičům, kteří se dopustí přestupku budou hrozit vyšší pokuty i více bodů. Pokuty by se měly snížit pouze u vybraných drobných přestupků (např. špatné parkování, nerozsvícená světla).

Nový bodový systém by měl být také mnohem jednodušší a ráznější. U středně závažných a závažnějších přestupků nebudou už policisté rozhodovat o výši pokuty. Respektive řidiče čeká pevně stanovená sazba na částce 2 500 Kč. Úsměv a omluva už tedy žádnému řidiči k nižší pokutě nepomůže. Za jízdu na červenou to bude dokonce 5 000 Kč v blokovém řízení.

Ke zvýšení sankcí došlo také ve správním řízením, na které se řidiči často spoléhali. Například za porušení maximální povolené rychlostí může řidič dostat pokutu až 25 000 Kč oproti dosavadním 10 000 Kč. Nejhůře dopadnou řidiči řídící pod vlivem alkoholu či drog.

Blíží se konec papírových dálničních známek

Rok 2020 bude posledním rokem, kdy si čeští řidič půjdou pro nalepovací papírovou známku. Od příštího roku 2021 bude spuštěn provoz elektronického dálničního systému. Papírové dálniční známky by měly platit ještě v lednu 2021 a pak budou definitivně staženy.

Zato kamiony si za užívání dálnici připlatí kvůli rozšíření zpoplatněných úseků pro kamiony o dalších 868 kilometrů. Pro kamiony rovněž nově platí zákaz předjíždění mezi 6.00 a 22.00 na dálnicích D1, D5, D8 a D11. Nejlépe na tom budou auta s nízkými emisemi (některé hybridy a elektromobily), pro které jsou dálnice zcela zdarma.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?