Blog
Energie
Dveře žluté

Jak výhodná jsou pohybová čidla a kam je umístit?

01. dubna 2020|Monika Šaríková|

Pohybová čidla představují zajímavou variantu, jak ušetřit na spotřebě elektrické energie. Zjistěte, kam je nejlépe umístit, jaké světelné zdroje se k nim hodí a jak jsou ve skutečnosti výhodná.

Pohybová čidla: Jak fungují?

Pohybová čidla, označovaná také jako senzor či detektor pohybu, slouží k automatickému zapínání a vypínání osvětlení. Čidlo snímá, zda v určité vzdálenosti od něj dochází k pohybu – pokud ano, sepne a rozsvítí napojený světelný zdroj. Po uplynutí nastaveného časového limitu se světelný zdroj opět vypne. Světlo tedy svítí jen omezenou, požadovanou dobu. Právě v tom tkví princip úspory elektrické energie.

Porovnat ceny elektřiny

Základní typy pohybových čidel

Detekce pohybu může probíhat různými způsoby. Podle nich rozlišujeme tři základní typy pohybových senzorů – PIR čidla, HS čidla a US čidla.

  • PIR je zkratka anglického Passive Infrared, tedy „pasivní infračervený”. Tato čidla snímají infračervené záření vycházející z tepla snímaného člověka či jiného objektu.

  • HF (High Frequency – vysokofrekvenční) čidla reagují na změnu homogenity elektromagnetického pole, kterou pohyb způsobí.

  • US (Ultra Sonic – ultrazvuk) čidla vnímají jemné změny v odraženém zvuku vyvolané pohybem.

Svítidlo v sobě může mít jedno ze zvolených čidel již zabudované. Druhou možností je propojení samostatného senzoru pohybu a svítidla bez čidla. Tato varianta bývá z designového hlediska tou horší, ale zase dokáže zajistit optimální snímání celé požadované oblasti, což umístění světla ne vždy dovolí.

Kam umístit pohybová čidla na světlo?

Vzhledem k principu fungování se pohybová čidla hodí do prostor, ve kterých se zdržujete krátkou dobu, případně jimi jen procházíte. Typickým příkladem jsou schodiště, chodby, vstupy do domů, sklepy nebo garáže.

V některých prostorách je lepší použít tzv. čidla přítomnosti. Ta fungují na stejném principu, ale mají větší citlivost. Obvykle se umisťují do míst, kde se člověk pohybuje méně, ale zůstává tam omezenou dobu – například na veřejné toalety.

Pohybová čidla umožňují nastavení doby sepnutí svítidla podle typu místnosti, nejčastěji se pohybují v rozmezí 5 sekund až 15 minut. Ve specifických případech oceníte funkci spolupráce mezi více čidly – například když na schodišti při vstupu do dalšího patra potřebujete, aby došlo k rozsvícení dříve, než čidlo v dalším patře zabere pohyb osoby.

Žárovky

Jaké světelné zdroje se používají k pohybovým čidlům?

V kombinaci s pohybovým čidlem je nejvhodnější používat klasické žárovky, halogenové žárovky, případně LED žárovky, jimž nevadí vysoká četnost spínání. Naopak zdroje, kterým nějakou dobu trvá, než se naplno rozsvítí, nejsou pro takové využití vhodné. Jedná se především o výbojky, zářivkové trubice nebo úsporné žárovky.

Jak výhodná jsou pohybová čidla na světlo?

Konkrétní úspora je dána tím, jaký je rozdíl mezi spotřebou bez použití pohybového čidla a s ním. Jde v podstatě o porovnání doby svícení s čidlem a bez něj. Tato doba se bude vždy lišit v závislosti na konkrétních místech, kde systém nainstalujete.

Pohybová čidla nalézají využití především ve velkých komerčních prostorách a na veřejných místech, kde by doba svícení bez čidla byla vysoká nebo dokonce nepřetržitá. Firmy, které instalují spínací systémy do výrobních hal a skladů, uvádějí, že při využití pohybových čidel dochází ke snížení doby svícení přibližně o 30–40 %.

Kolik elektřiny ušetří pohybová čidla v domácnosti?

V domácnosti se až na výjimky k podobně velkým úsporám elektřiny nejspíš nedostanete. Na druhou stranu vám pohybová čidla nabídnou větší pohodlí při svícení na chodbách a schodištích. Navíc si ušetříte starosti s nezbednými dětmi, které po sobě zapomínají zhasínat. V neposlední řadě mohou pohybová čidla na světlo sloužit jako ochrana před nevítanými hosty, pokud je umístíte kolem domu nebo v zahradě.

Chcete dosáhnout extra úspory? Pak nainstalujte pohybová čidla společně s LED žárovkami. Ty spotřebují až sedmkrát méně elektřiny než klasické žárovky a mají daleko delší životnost.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).