Blog
Energie
Termostatická hlavice

Jak ušetřit za plyn?

13. září 2020|Jana Březinová|

Zdají se vám vaše účty za plyn vysoké? Zemní plyn patří k vůbec nejlevnějším způsobům vytápění, přesto platí některé domácnosti tisíce ročně navíc zcela zbytečně. Zjistěte, jak můžete ušetřit za plyn i vy.

Myslete na pravidelnou údržbu a servis kotle

Údržba a servis plynového kotle jsou důležité především pro vaši bezpečnost. Zanesený kotel, který špatně spaluje, se ale podepíše i na zvýšené spotřebě plynu. Alespoň jednou ročně byste měli pozvat servisního technika, který kotel vyčistí a seřídí. Jedině tak bude fungovat maximálně efektivně a vy nebudete zbytečně vyhazovat peníze z okna.

Porovnat ceny plynu

Seřiďte si správně termostat

Další příčinou vysokých účtů za zemní plyn může být špatně nastavený termostat. Vypínáte v zimních měsících topení, když jdete do práce, abyste ušetřili za plyn? To je chyba. Když zcela vypnete topení na několik hodin denně, může se stát, že teplota v budově klesne o více než 2 stupně. Pak už se začnou ochlazovat stěny. Když přijdete domů a topení opět spustíte, bude pro vytopení místností na stejnou teplotu potřeba velké množství energie. Z toho důvodu pravděpodobně protopíte víc, než kdybyste nechali topení běžet a pouze ho ztlumili.

Ideální je nastavit termostat na teplotu o 1–2 stupně nižší po dobu, co nejste doma. Klesne-li teplota níže, kotel sepne a místnosti se budou neustále temperovat – zdi nevychladnou. A pokud teplota pod tuto hranici neklesne, kotel ani nesepne, a tak nespotřebuje žádný plyn.

Netopte zbytečně moc

V řadě českých domácnostech se vytápí na tzv. trenkovou teplotu – především v panelových bytech. Když se pak přestěhujete do vlastního domu, můžete být nepříjemně překvapení, jak tento zvyk leze do peněz. Raději stáhněte radiátor a vezměte si na sebe mikinu. V obývacím pokoji by vám měla stačit teplota mezi 19–20 stupni, v ložnici ještě o 3 stupně nižší.

Vsaďte na moderní technologie

Výrazně ušetřit na plynu můžete díky kondenzačnímu kotli. Oproti klasickým plynovým kotlům pracují s vyšší účinností. Staré atmosférické plynové kotle mají účinnost jen kolem 85 %, novější modely pak asi 95 %. Oproti tomu pracuje kondenzační kotel s účinností 105–110 %, a to díky využití vodní páry ve spalinách k předehřátí vody. To zajistí, že není potřeba tolik plynu k dohřátí otopné vody na požadovanou teplotu.

Kondenzační kotel se hodí zejména pro vytápění v kombinaci s nízkoteplotními systémy, například podlahovým topením. V kondenzačním režimu však kotel funguje i ve starších domech, i když ne s tak dobrou účinností.

Najděte nejvýhodnějšího dodavatele plynu

Velký rozdíl na faktuře za plyn vám udělá nejen to, že snížíte spotřebu, ale také to, kolik platíte za každou spotřebovanou kilowatthodinu. Díky změně dodavatele za výhodnějšího můžete ušetřit tisíce korun ročně. Jak si s cenami stojí váš dodavatel zjistíte pomocí praktické online kalkulačky. Do té zadáte svoji spotřebu plynu podle faktury nebo můžete využít alespoň přibližné srovnání. Kalkulačka vám srovná desítky dodavatelů na jednom místě. Pak už si stačí jen nastudovat podmínky nabídky, která vás zaujala a změnit dodavatele plynu za výhodnějšího.

Odvzdušněte radiátory

Za vysokou spotřebou plynu často stojí zavzdušněné radiátory. Měli byste je odvzdušnit vždy před začátkem topné sezóny a poté každých pár týdnů. Zkontrolujte také, zda máte v otopné soustavě dostatek vody.

Radiátory byste neměli zakrývat nábytkem nebo textilem. Čím lépe může teplý vzduch proudit, tím menší bude spotřeba plynu na vytápění.

Větrejte chytře

V zimních měsících byste měli větrat krátce a intenzivně, jinak spotřeba plynu zbytečně roste. „Když je venku chladno, stačí krátké, ale intenzivní větrání, takzvaně průvanem. Pokud byste větrali jen na větračku, ale delší dobu, zdi by se postupně ochladily a museli byste celou místnost vytápět znovu,“ vysvětluje Hana Novotná z Bohemia Energy pro finance.cz. Důležitá je rovněž správná izolace – čím hůře je dům izolován, tím více peněz vám utíká.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).