Srážka aut

Jak správně vybrat havarijní pojištění?

Na rozdíl od povinného ručení nepatří havarijní pojištění mezi zákonně povinné typy pojištění. Sjednání havarijní pojistky je založeno pouze na dobrovolném rozhodnutí řidiče a vlastníka vozidla zároveň. K čemu havarijní pojištění vlastně slouží a proč je dobré ho mít?

Povinné ručení vs. havarijní pojištění - v čem je rozdíl?

Ohledně rozdílů mezi zákonným a povinným ručením stále panují drobné nejasnosti a mnozí lidé netuší přesně, k čemu je havarijní pojištění vlastně potřebné. Spousta řidičů jej považuje za zbytečnou a předraženou pojistku, na které se pojišťovny snaží vydělat, protože povinné ručení tolik “nenese”. Hlavní rozdíl spočívá v tom, na které škody se dané pojištění vztahuje.

Povinné ručení se vztahuje na škody, které jeden řidič provozem svého motorového vozidla může způsobit jiné osobě na jeho majetku, zdraví nebo životě. Cílem tohoto pojištění je, aby poškození byli odškodnění rychle a v dostatečné výši. Pokud by vzniklé škody hradili viníci nehod, poškození by se náhrady ve většině případů dočkali pozdě, v mnoha případech vůbec. Nemluvě o tom, že by na uhrazení škod neměli leckdy viníci ani dostatek prostředků.

Povinné ručení tak představuje jistotu pro obě strany - poškozené i viníky. Zatímco poškození jsou odškodněni řádně a včas, viníci nehod kvůli odškodnému nepřijdou na mizinu. Škody na vlastním vozidle už si však musí zaplatit ze svého. To však neplatí, pokud mají sjednanou pojistku kryjící škody na vlastním vozidle - havarijní pojištění.

Na co se vztahuje havarijní pojištění?

Havarijní pojištění se však nevztahuje pouze na škody vzniklé následkem zaviněné dopravní nehody. Škodu si řidič může způsobit sám při parkování, časté je tak prasknutí čelního skla způsobené odlétnutým kamínkem apod. Havarijní pojištění zahrnuje i škody, u nichž není možné z různých důvodu označit viníka, a tudíž neexistuje nikdo, po kom by bylo možné požadovat odškodné.

Mezi takové případy patří živelné události, kdy auto poničí nebo úplně zničí kroupy, pád stromu, úder blesku, požár, povodeň a další. Patří sem střet se zvěří, kdy vozidlo srazí zvíře náhle, které náhle vběhne na silnici. Zvířata ale mohou poškodit auto také jinak. Například kuna je schopná přehryzat kabely a způsobit tak vážná poškození motoru. Další případy, kdy viník sice existuje, ale nelze jej najít, jsou krádeže vozidla a vandalismus.

Jednoduše lze tedy říci, že havarijní pojištění kryje dva typy škod. Za prvé se jedná o škody, které si vlastník vozidla zaviní a způsobí sám, za druhé jde o škody, u nichž se viník “ztratil jak pára nad hrncem” nebo prostě neexistuje.

Havarijní pojištění pro starší vůz - má smysl?

Havarijní pojištění sice není nejlevnější pojistka na trhu, ale když dojde k události, oceníte ji. Nejeden řidič po zjištěné krádeži svého auta zalitoval, že si havarijní pojištění přece jen nesjednal. Tam, kde takové váhání má smysl, jsou starší vozidla. Běžné havarijní pojištění by se kvůli vysoké ceně pojištění nevyplatilo.

Mnohé pojišťovny proto přišly s havarijním pojištěním upraveným právě pro auta s rokem výroby starším než 7 let a více. Vozidlo není pojištěno na novou cenu, to by byl nesmysl, ale na stanovenou částku dle stávající hodnoty vozidla (např. 100 000 Kč). Pevně bývá stanovena i výše spoluúčasti (např. 5 000 Kč). Pojistku na starší vůz tak lze sehnat za výrazně nižší cenu.

Jak najít nejlevnější havarijní pojištění?

Vybrat si kvalitní havarijní pojištění za rozumnou cenu v současné pestré nabídce opravdu lze a není to zas tak těžké. Užitečným pomocníkem jsou srovnávače pojištění online, které vám pomohou se základním pro tříděním existujících nabídek na havarijní pojištění pro váš vůz.

Není ale ideální kliknout na první nabídku v seznamu. Výše pojistné by při výběru pojištění rozhodně neměla hrát nejdůležitější roli. Při podrobnějším zkoumání nabídek totiž můžete snadno zjistit, že jen o pár stovek dražší pojištění (za rok) nabízí mnohem lepší rozsah i vyšší pojistné limity.

Obětujte proto pár minut svého volného času a prvních pár nejlepších nabídek si důkladně prostudujte a porovnejte. Máte šanci najít opravdu levné a zároveň vysoce kvalitní havarijní pojištění.

Tip na závěr: Je-li pojistné stále příliš vysoké, hledejte na míru upravené varianty. Levnější bývá například HAV, které se vztahuje pouze na vybrané typy škod (např. jen krádež a živelné události) nebo pojištění sjednané s vyšší spoluúčastí.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?