Srážka aut

Jak správně vybrat havarijní pojištění?

Na rozdíl od povinného ručení nepatří havarijní pojištění mezi zákonně povinné typy pojištění. Sjednání havarijní pojistky je založeno pouze na dobrovolném rozhodnutí řidiče a vlastníka vozidla zároveň. K čemu havarijní pojištění vlastně slouží a proč je dobré ho mít?

Povinné ručení vs. havarijní pojištění - v čem je rozdíl?

Ohledně rozdílů mezi zákonným a povinným ručením stále panují drobné nejasnosti a mnozí lidé netuší přesně, k čemu je havarijní pojištění vlastně potřebné. Spousta řidičů jej považuje za zbytečnou a předraženou pojistku, na které se pojišťovny snaží vydělat, protože povinné ručení tolik “nenese”. Hlavní rozdíl spočívá v tom, na které škody se dané pojištění vztahuje.

Povinné ručení se vztahuje na škody, které jeden řidič provozem svého motorového vozidla může způsobit jiné osobě na jeho majetku, zdraví nebo životě. Cílem tohoto pojištění je, aby poškození byli odškodnění rychle a v dostatečné výši. Pokud by vzniklé škody hradili viníci nehod, poškození by se náhrady ve většině případů dočkali pozdě, v mnoha případech vůbec. Nemluvě o tom, že by na uhrazení škod neměli leckdy viníci ani dostatek prostředků.

Povinné ručení tak představuje jistotu pro obě strany - poškozené i viníky. Zatímco poškození jsou odškodněni řádně a včas, viníci nehod kvůli odškodnému nepřijdou na mizinu. Škody na vlastním vozidle už si však musí zaplatit ze svého. To však neplatí, pokud mají sjednanou pojistku kryjící škody na vlastním vozidle - havarijní pojištění.

Na co se vztahuje havarijní pojištění?

Havarijní pojištění se však nevztahuje pouze na škody vzniklé následkem zaviněné dopravní nehody. Škodu si řidič může způsobit sám při parkování, časté je tak prasknutí čelního skla způsobené odlétnutým kamínkem apod. Havarijní pojištění zahrnuje i škody, u nichž není možné z různých důvodu označit viníka, a tudíž neexistuje nikdo, po kom by bylo možné požadovat odškodné.

Mezi takové případy patří živelné události, kdy auto poničí nebo úplně zničí kroupy, pád stromu, úder blesku, požár, povodeň a další. Patří sem střet se zvěří, kdy vozidlo srazí zvíře náhle, které náhle vběhne na silnici. Zvířata ale mohou poškodit auto také jinak. Například kuna je schopná přehryzat kabely a způsobit tak vážná poškození motoru. Další případy, kdy viník sice existuje, ale nelze jej najít, jsou krádeže vozidla a vandalismus.

Jednoduše lze tedy říci, že havarijní pojištění kryje dva typy škod. Za prvé se jedná o škody, které si vlastník vozidla zaviní a způsobí sám, za druhé jde o škody, u nichž se viník “ztratil jak pára nad hrncem” nebo prostě neexistuje.

Havarijní pojištění pro starší vůz - má smysl?

Havarijní pojištění sice není nejlevnější pojistka na trhu, ale když dojde k události, oceníte ji. Nejeden řidič po zjištěné krádeži svého auta zalitoval, že si havarijní pojištění přece jen nesjednal. Tam, kde takové váhání má smysl, jsou starší vozidla. Běžné havarijní pojištění by se kvůli vysoké ceně pojištění nevyplatilo.

Mnohé pojišťovny proto přišly s havarijním pojištěním upraveným právě pro auta s rokem výroby starším než 7 let a více. Vozidlo není pojištěno na novou cenu, to by byl nesmysl, ale na stanovenou částku dle stávající hodnoty vozidla (např. 100 000 Kč). Pevně bývá stanovena i výše spoluúčasti (např. 5 000 Kč). Pojistku na starší vůz tak lze sehnat za výrazně nižší cenu.

Jak najít nejlevnější havarijní pojištění?

Vybrat si kvalitní havarijní pojištění za rozumnou cenu v současné pestré nabídce opravdu lze a není to zas tak těžké. Užitečným pomocníkem jsou srovnávače pojištění online, které vám pomohou se základním pro tříděním existujících nabídek na havarijní pojištění pro váš vůz.

Není ale ideální kliknout na první nabídku v seznamu. Výše pojistné by při výběru pojištění rozhodně neměla hrát nejdůležitější roli. Při podrobnějším zkoumání nabídek totiž můžete snadno zjistit, že jen o pár stovek dražší pojištění (za rok) nabízí mnohem lepší rozsah i vyšší pojistné limity.

Obětujte proto pár minut svého volného času a prvních pár nejlepších nabídek si důkladně prostudujte a porovnejte. Máte šanci najít opravdu levné a zároveň vysoce kvalitní havarijní pojištění.

Tip na závěr: Je-li pojistné stále příliš vysoké, hledejte na míru upravené varianty. Levnější bývá například HAV, které se vztahuje pouze na vybrané typy škod (např. jen krádež a živelné události) nebo pojištění sjednané s vyšší spoluúčastí.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • motorkář v Alpách
    23. září 2023|Petr Pohůdka
    Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

    Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?