stromecek-na-aute

Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

3. 12. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

Kdo vám přiveze vánoční stromeček

Voňavé jehličnany seženete na adventních trzích, ve specializovaných kamenných prodejnách nebo v některých internetových obchodech. Nejochotnější prodejci dokonce nabízejí, že vám živý vánoční stromek dovezou až domů! Pochopitelně vám však neposlouží zadarmo. Přivezená zásilka bude pravděpodobně dražší, než kdybyste vánoční stromek přepravovali svým vlastním autem. Porovnejme vybrané e-shopy a nabídky.

ObchodStromVýškaLokalitaCena

Smrk

150 až 180 cm

Česko

od 710 Kč

Jedle

150 až 200 cm

Česko

1 144 Kč

Jedle

150 až 200 cm

Česko

1 248 Kč

Jedle

220 až 250 cm

Česko

1 899 Kč

Smrk

151 až 180 cm

Praha

990 Kč

Smrk

150 až 200 cm

Brno

od 670 Kč

Borovice

151 až 175 cm

Plzeň

675 Kč

Smrk

od 150 cm

Opava

od 440 Kč

„Kavkazskou jedličku vám doručíme 2 dny po objednávce,” slibuje Rohlík.

„Naše dánská jedle má úzký pyramidovitý tvar, její jehličí nepíchá a vydrží mimořádně dlouho,” líčí OBI.

„Jestli koupíte náš vánoční stromek, dostanete poukaz 200 Kč pro další nákup,” láká zákazníky Bauhaus. Svoje jedličky svěřuje přepravním společnostem PPL a DHL. Ale možná objevíte ideální vánoční stromek v prodejně, která dopravní služby nenabízí.

Striktní pravidla v hromadné dopravě

Malou sazenici převezete autobusem, tramvají nebo metrem. Ale pořádný vánoční stromek má mohutné větve, které většinou nevyhovují přepravnímu řádu, ani když jsou pevně svázané. Například pražský dopravní podnik povoluje válce o maximální délce 3 metry a šířce 25 centimetrů. Brněnský dopravní podnik uplatňuje ještě přísnější pravidla. Takže raději přejděme k jiným alternativám.

Taxikáři jsou hákliví na pryskyřici

Taxikáři mají svoji internetovou komunitu, kde jsme se zeptali, zda jsou ochotni převést vánoční stromek. „Vozím psy a kočky, v kufru jsem měl dokonce i mrtvého divočáka, kterého zákazník vyhrál na plese v tombole. Takže vánoční stromek není žádný problém,” napsal nám Václav, který jezdí v Ostravě. Většina jeho kolegů se však obává pryskyřice, která vytéká z poraněných dřevin a může automobil ulepit. 

„Ani omylem, jen potahy na míru mě stály 5 000 Kč,” vysvětluje Jindřich z České Lípy. Dopravní platformy Bolt a Uber ostatně upozorňují, že některým klientům účtují poplatky za nečistoty, které zanechali v automobilech. 

Ještě horší by ovšem bylo, kdybyste pryskyřicí ulepili vozidlo svému kamarádovi. Škody na přátelských vztazích jsou přece bolavější, než pokuta v řádu stovek nebo tisíců Kč. Takže použijte raději svůj vlastní automobil, pokud nějaký máte. 

Jak přepravit živý vánoční stromek

Převoz vlastním automobilem vyjde nejlevněji, ovšem pouze za předpokladu, že svůj vůz ochráníte před smůlou a dopravními nehodami. Požádejte prodejce, aby vám stromeček zabalil do stahovací sítě a celoplošné fólie. Náklad potom bude skladnější a na povrchu čistý. V zásadě máte 3 možnosti, jak potom stromek převezete: na vozíku, na střeše, nebo uvnitř svého auta. 

Nepodceňto

Tip na poslech - podcast

Poslechněte si podcast První pomoc při autonehodě. Dozvíte se kromě jiného jak zabezpečit místo nehody i jak nepropadat panice.

 1. Bauhaus a OBI nabízejí, že vám půjčí přívěsný vozík. Za hodinu nemusíte zaplatit více než 90 Kč.

 2. Jestli máte střešní nosič, potom svůj náklad převezte na střeše. Stromek umístěte špičkou dozadu, aby proudící vzduch po cestě nepolámal větve. „Rozhodně nepoužívejte elastické popruhy. Vždy použijte textilní upínací pásy a pevně stromek připoutejte, aby se nemohl ani hnout. Nesmí se hýbat do stran, ani dopředu nebo dozadu,” upozorňuje Markéta Johnová za Policii České republiky.

 3. Jestli nemáte vozík ani střešní nosič, zbývá interiér vašeho vozu. V takovém případě ovšem vybírejte stromeček přiměřené velikosti, neměl by být větší než váš automobil. Sklopte zadní sedadla, abyste zvětšili úložný prostor. Jako podložku použijte starou deku, prostěradlo nebo plachtu. Za přední sedadlo dejte pevnou desku, o kterou kolmo opřete spodní část vánočního stromku. Takhle vás kmen pravděpodobně nebodne do zad, ani pokud prudce zastavíte. Náklad svažte a přikurtujte. V žádném případě nesmí zakrývat přední okno ani zadní svítilny! 


Vánoční stromek může končit až za zádí vašeho automobilu, například když za jízdy trčí z otevřeného kufru. Ale pozor! „Pokud strom vyčnívá více než jeden metr, musí být označený červeným praporkem o minimální velikosti 30 x 30 cm, nikoli reflexní vestou,” dodává ještě Michaela Nováková z Policie ČR. 

Co když se stane dopravní nehoda

Pojišťovny doporučují, abyste při převozu byli maximálně opatrní. Například pojišťovna Allianz vyzkoušela, co se stane, jakmile narazíte do překážky v rychlosti 50 km/hodinu. Pokud máte na střeše vánoční stromek připevněný pružným lanem a po stranách přichycený háky, není bezpečný. Při srážce vyletí dopředu a ohrozí všechny přítomné lidi. 

Proto dodržujte policejní pokyny a jeďte ještě opatrněji než jindy, ať vás nepotká dopravní nehoda. 

Nezapomeňte na pojištění auta 

Přesvědčte se, že máte uzavřené dostatečné povinné ručení a havarijní pojištění. V našich kalkulačkách si můžete rychle srovnat ceny a podmínky ověřených pojišťoven. Vyberte si balíček, který vám nejlépe vyhovuje. Budete-li chtít, povinné ručení anebo havarijní pojištění vám potom bezplatně sjednáme.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.