stromecek-na-aute

Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

3. 12. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

Kdo vám přiveze vánoční stromeček

Voňavé jehličnany seženete na adventních trzích, ve specializovaných kamenných prodejnách nebo v některých internetových obchodech. Nejochotnější prodejci dokonce nabízejí, že vám živý vánoční stromek dovezou až domů! Pochopitelně vám však neposlouží zadarmo. Přivezená zásilka bude pravděpodobně dražší, než kdybyste vánoční stromek přepravovali svým vlastním autem. Porovnejme vybrané e-shopy a nabídky.

ObchodStromVýškaLokalitaCena

Smrk

150 až 180 cm

Česko

od 710 Kč

Jedle

150 až 200 cm

Česko

1 144 Kč

Jedle

150 až 200 cm

Česko

1 248 Kč

Jedle

220 až 250 cm

Česko

1 899 Kč

Smrk

151 až 180 cm

Praha

990 Kč

Smrk

150 až 200 cm

Brno

od 670 Kč

Borovice

151 až 175 cm

Plzeň

675 Kč

Smrk

od 150 cm

Opava

od 440 Kč

„Kavkazskou jedličku vám doručíme 2 dny po objednávce,” slibuje Rohlík.

„Naše dánská jedle má úzký pyramidovitý tvar, její jehličí nepíchá a vydrží mimořádně dlouho,” líčí OBI.

„Jestli koupíte náš vánoční stromek, dostanete poukaz 200 Kč pro další nákup,” láká zákazníky Bauhaus. Svoje jedličky svěřuje přepravním společnostem PPL a DHL. Ale možná objevíte ideální vánoční stromek v prodejně, která dopravní služby nenabízí.

Striktní pravidla v hromadné dopravě

Malou sazenici převezete autobusem, tramvají nebo metrem. Ale pořádný vánoční stromek má mohutné větve, které většinou nevyhovují přepravnímu řádu, ani když jsou pevně svázané. Například pražský dopravní podnik povoluje válce o maximální délce 3 metry a šířce 25 centimetrů. Brněnský dopravní podnik uplatňuje ještě přísnější pravidla. Takže raději přejděme k jiným alternativám.

Taxikáři jsou hákliví na pryskyřici

Taxikáři mají svoji internetovou komunitu, kde jsme se zeptali, zda jsou ochotni převést vánoční stromek. „Vozím psy a kočky, v kufru jsem měl dokonce i mrtvého divočáka, kterého zákazník vyhrál na plese v tombole. Takže vánoční stromek není žádný problém,” napsal nám Václav, který jezdí v Ostravě. Většina jeho kolegů se však obává pryskyřice, která vytéká z poraněných dřevin a může automobil ulepit. 

„Ani omylem, jen potahy na míru mě stály 5 000 Kč,” vysvětluje Jindřich z České Lípy. Dopravní platformy Bolt a Uber ostatně upozorňují, že některým klientům účtují poplatky za nečistoty, které zanechali v automobilech. 

Ještě horší by ovšem bylo, kdybyste pryskyřicí ulepili vozidlo svému kamarádovi. Škody na přátelských vztazích jsou přece bolavější, než pokuta v řádu stovek nebo tisíců Kč. Takže použijte raději svůj vlastní automobil, pokud nějaký máte. 

Jak přepravit živý vánoční stromek

Převoz vlastním automobilem vyjde nejlevněji, ovšem pouze za předpokladu, že svůj vůz ochráníte před smůlou a dopravními nehodami. Požádejte prodejce, aby vám stromeček zabalil do stahovací sítě a celoplošné fólie. Náklad potom bude skladnější a na povrchu čistý. V zásadě máte 3 možnosti, jak potom stromek převezete: na vozíku, na střeše, nebo uvnitř svého auta. 

Nepodceňto

Tip na poslech - podcast

Poslechněte si podcast První pomoc při autonehodě. Dozvíte se kromě jiného jak zabezpečit místo nehody i jak nepropadat panice.

 1. Bauhaus a OBI nabízejí, že vám půjčí přívěsný vozík. Za hodinu nemusíte zaplatit více než 90 Kč.

 2. Jestli máte střešní nosič, potom svůj náklad převezte na střeše. Stromek umístěte špičkou dozadu, aby proudící vzduch po cestě nepolámal větve. „Rozhodně nepoužívejte elastické popruhy. Vždy použijte textilní upínací pásy a pevně stromek připoutejte, aby se nemohl ani hnout. Nesmí se hýbat do stran, ani dopředu nebo dozadu,” upozorňuje Markéta Johnová za Policii České republiky.

 3. Jestli nemáte vozík ani střešní nosič, zbývá interiér vašeho vozu. V takovém případě ovšem vybírejte stromeček přiměřené velikosti, neměl by být větší než váš automobil. Sklopte zadní sedadla, abyste zvětšili úložný prostor. Jako podložku použijte starou deku, prostěradlo nebo plachtu. Za přední sedadlo dejte pevnou desku, o kterou kolmo opřete spodní část vánočního stromku. Takhle vás kmen pravděpodobně nebodne do zad, ani pokud prudce zastavíte. Náklad svažte a přikurtujte. V žádném případě nesmí zakrývat přední okno ani zadní svítilny! 


Vánoční stromek může končit až za zádí vašeho automobilu, například když za jízdy trčí z otevřeného kufru. Ale pozor! „Pokud strom vyčnívá více než jeden metr, musí být označený červeným praporkem o minimální velikosti 30 x 30 cm, nikoli reflexní vestou,” dodává ještě Michaela Nováková z Policie ČR. 

Co když se stane dopravní nehoda

Pojišťovny doporučují, abyste při převozu byli maximálně opatrní. Například pojišťovna Allianz vyzkoušela, co se stane, jakmile narazíte do překážky v rychlosti 50 km/hodinu. Pokud máte na střeše vánoční stromek připevněný pružným lanem a po stranách přichycený háky, není bezpečný. Při srážce vyletí dopředu a ohrozí všechny přítomné lidi. 

Proto dodržujte policejní pokyny a jeďte ještě opatrněji než jindy, ať vás nepotká dopravní nehoda. 

Nezapomeňte na pojištění auta 

Přesvědčte se, že máte uzavřené dostatečné povinné ručení a havarijní pojištění. V našich kalkulačkách si můžete rychle srovnat ceny a podmínky ověřených pojišťoven. Vyberte si balíček, který vám nejlépe vyhovuje. Budete-li chtít, povinné ručení anebo havarijní pojištění vám potom bezplatně sjednáme.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • žena-vybírá-elektrokoloběžku
  21. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit povinné ručení?

  Povinné ručení se podle nového zákona bude vztahovat i na elektrokoloběžky s rychlostí nad 25 km/h, nebo s hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Dobrá zpráva je, že většina elektrokoloběžek v ČR je pomalejší a lehčí. Špatná zpráva je, že povinné ručení měli jejich majitelé mít už dávno sjednané podle jiného zákona. Nikdo to ale nekontroluje.